1 0cak 2012 – SGK başvurularınızı muhakkak yapın !

1 ocak 2012 Genel Sağlık Sigortası Düzenlemesi ile neler oluyor ?
SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu )
; yeni yılda aldığı karar neticesinde, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren her vatandaşı, sağlık sigortası güvencesi altına aldı. T.C. Vatandaşı olan her birey artık sağlık güvencesi altına alındı. Ancak şimdiye kadar sosyal güvenlik kapsamında olmayanların, bir an önce sağlık sigortaları için SGK merkezlerinde başvurularını yapmaları gerekiyor. Aksi halde gelirlerine bakılmaksızın kişiye her ay prim borcu olarak 212 TL yansıtılacak ve bu yansıtılan meblalar borç olarak hanenize işlenecektir. Son yıllarda, sağlık reformu adı altında bir çok olaya şahit oluyoruz arkadaşlar. Yapılan en büyük adımlardan biride bu oldu sanırım.  Bu girişimi ile Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu bir ilke imza attılar. Kendilerini bir vatandaş olarak kutluyorum. Geliri olmayan vatandaş da artık sağlık sigortasına sahip olacak. Artık sigortası olmadığı için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan tek 1 vatandaş dahi olmayacak.

Kısacası bu uygulama ile Türkiye nufusunun tamamı sağlık güvencesi altına alınmış oldu. An itibari ile , 73.722.988 kişi sağlık sigortasına kavuşmuş durumda. Tabiki geliri olmayan ve primlerini ödeyemeyecek durumda olan vatandaşların, SGK merkezlerine gelirleri olmadığını bildirmeleri gerekiyor. Aksi halde borçlu duruma düşeceklerdir. Bu konuya önem vermek gerekiyor. Şimdi burda açıklamam gereken bir durum var. Bu bir zorunlu sağlık sigortası olduğu için, hiç bir vatandaşın ” Ben Sağlık Sigortası İstemiyorum ” deme hakkı bulunmuyor. Sosyal güvencesi olmayan kişilerin genel sağlık sigortasına başvurmaları zorunlu arkadaşlar. Sosyal güvencesi olmayan, şu an itibari ile genel olarak 1.7 milyon kişi var. Bu kişilerin SGK merkezlerinde başvuru yapmaları bekleniyor. Ailedeki her birey için 212 TL düşünecek olur isek, başvurusunu yapmayan 5 kişilik bir aile için 212 x5 =1060 TL aylık prim borcu olacak demektir. Bu oranın doğuda 40 çocuğu olan kişiye kıyaslandığını düşünmek istemiyorum. Bu borcun her ay tekrarlanacağınıda unutmayınız. Bu borçlar aylık olarak hesabınıza yansıtılır. Yani az önceki örnekte verdiğim 5 kişilik aile her ay 1060 TL borçlu olarak sistemde yer alacaktır. Hemen başvuruları geciktirmeden yapın diyorum. Yeşil Karta sahip olan vatandaşların yeşil kartları iptal edilmeyecek. Yalnız önümüzdeki süreçte geliri olan ve olmayan şeklinde bir ayrıma gidileceği için yeşil kart sahiplerinden prim ödemek zorunda olanlar olacak. Sgk ile ilgili istatistiklere sizlerde buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

04.01.2012 tarihinde Kanal 24 ‘de Moderatör programına katılan, SGK Başkanı Fatih Acar Sağlık sektöründe getirdikleri yenilikler adı altında bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarından en önemli olanı bana göre ” Bir sağlık sorunu karşısında, sorumlunun hastane değil doktor olacağı.. ” ibaresi. Özel hastaneler ve ücretlendirmeleri ile ilgilide oldukça önemli açıklamalarda bulunmuş kendisi. TRT haberin videosunuda sizler ile paylaştım. Aşağıdaki videoları izlemenizi tavsiye ediyorum.

Get the Flash Player to see this content.

Get the Flash Player to see this content.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

6 Yorum Yapıldı
 • davetiye dedi ki:

  NASIL ÜLKEYİZ…

 • sercan dedi ki:

  Devlet milletten para alsında nasıl alırsa alsın.Hay ben bunların sigortasına ..Bu hükümete de..

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Devletin işleyişine karşı burada yazı yazmayınız lütfen. Yorumlarınıza dikkat ediniz. Rica ediyorum.

 • davetiye dedi ki:

  hiçbir yerde çıkmadı cidden ıvır zıvır bir sürü konu haftalarca kalıyor medyada bu tipden yararlı şeyler pek yer bulmuyor malesef ama olsun bu kadarınada şükür

 • alper demircan dedi ki:

  Hiçbir yerde istenen belgeler nedir veya hangi kurumlarca ne gibi bir işlem yapacağımız yazılmıyor. Zorunlu olan bu durumun resmi sitesinde hiçbir ibare bulunmuyor. Nasıl bir ülkedeyiz anlamıyorum…

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Ben buradan sizeduyuruyorum. Önce kaymakamlığa gidiyorsunuz işlemleri oradan başlatıyorsunuz. Sevgiler,


*