1 Aralık Yedek Subay Sınavı ile asker olacaklar – 337 ci dönem

Yedek Subay

Yedek Subay

Aylardır yasalaştı, yasalaşacak dediğimiz tek tip askerlik mevzusu yüzünden oldukça strese girdim diyebilirim. Üniversite okuyan kişilerin kısa dönem askerlik yapma haklarının elinden alınarak, okuyan okumayan ayırtmaksızın tek tip askerlik yapacak olmaları kimilerine göre mantıksız kimilerine göre yapılması geciken bir olay. Henüz kanunlaşmamış olmasından yararlanmak istedim ve askerliğe başvurdum. Tecilimi bozdurdum ve Aralık ayının ilk 3 gününde yapıalcak olan Yedek Subay Sınavı ‘na girmeye karar verdim. Bugün itibari ile tüm belgelerimi tamamladım. Gelecek ayın 12 sinde askerliğimi yapacak olduğum yere teslim olacağım.
Kimi gazetede ve tv de takip ettiğim kadarı ile, yasalaşmak üzere olan Tek Tip Askerlik taslağı Genel Kurmay Tarafından genel olarak hazırlandı ve hükümete sunuldu. Onay aşaması ardından askerlik ” tek tip askerlik ” sistemi ile devam edecek. Bir ara rafa kaldırılan bu karar, mevcut hükümetin aslında seçim yatırımı olduğunu söyleyenler de çok. Ben buna katılmıyorum. Askeriye ‘nin üzerine düşen mali yükün azaltılması adına yapılan bu çalışmanın haklı yönlerinide savunuyorum. Fakat Üniversite okuyan gençlerin kısa dönem askerlik yapmaları gerektiğini halen savunuyorum. Üniversite mezunu bir gencin ülkesine katacağı bir çok değere sahip olduğu kanısındayım, askeriyede zaman geçirmeksizin ülkesine yarar katacağı işlerle uğraşmasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Askerlik süresi ne kadar kısa olur ise, gencin ülkeye kazandıracakları da o denli fazla olacaktır. Bunlar tamamı ile kişisel düşüncelerim. Katılan olacaktır ya da olmayacaktır. Zaten şu aşamada konuşulanların hepsi gündem oluşturmak üzere konuşulan şeylerden başka bişi değil. Şu anda yasalaşan hiç bir şey yok. Aralık ayında asker olacaklara yönelik Tek Tip Askerlik olayının rastlamayacağıda artık kesinleşti diyebilirim. Bugün onaylansa dahi yasalaşması süresi Aralık ayı askerlerine yetişmeyecektir. Artık tecil ettiren akıllı arkadaşlarıma duyurulur :)

Sınava doğum yerim Rize olduğu için, bağlı bulunduğumuz en yakın bölge olan Samsun da gireceğim. 337. dönem Yedek Subay adaylarının girdiği bu sınav  Aralık ayının ilk 3 gününün herhangi bir gününde girebilecek şekilde hazırlanmış. Bu tarihler dışında sınava girmek olanaksız. Erken saatlerde orada bulunmak kişinin lehine bir durum. Samsunda sınava, ” SAHRA SIHHIYE OKULU VE EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI ” nda giriyoruz. Sınav sonuçları ve yerimiz ayın 10 u gibi belli olacak ve belli olan yerimize ayın 12 sinde teslim olacağız. Ondan sonrası artık askeriyede geçecek sayılı günlere kalıyor. Aralık 2010 yedek subay celbinde silah altına alınacak yedek subay aday adayları için TRT duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Uzun yıllardır, bilişim sektöründe hizmet veren biri olarak, uzun bir dönem bilgisayardan ve internetden ayrı kalacağım. Anca hafta sonları girebileceğim internet de blogu güncel tutmaya çalışacağım. Bloga  ” O şimdi asker! ” gibi bir şey yazmayacağım tabiki .. :)

Askerlik için yanınıza almanız gereken eşyalar:

1) Şahsi temizlik malzemeleri. Bunlar traş makinası olabilir. Koltuk altı ve sakal için 2 adet götürebilirsiniz. Diş macunu ve fırça verirler ama siz yinede satın alarak gidin. Yüz ve banyo havlusu almayı unutmayın. Nemlendirici bir krem almanız da tavsiyemdir.
2) Birkaç çift siyah renk çorap, bir kaç takım iç çamaşırı (haki renk ), pijama veya eşofman (verecekler ama siz yinede götürün), bir çift dayanıklı terlik.
3) Giyecek olduğunuz postalların ayağınızı vurma ihtimaline karşı pudra ve yarabandı bol miktarda yanınıza alınız. Eczaneden ayak mantarına karşı krem de alabilirsiniz. Bu önemlidir. İki adet vatka ya da tabanlık alırsanız. Bot vurmaması adına faydalı olur.
4) Toplu bir yerde uyuyacak olduğunuz için, bazı kimseler toplu yerde ses var diye uyuyamaz. Kulak tıkacı ve göz bandı alabilirsiniz.
5) Telefon kartı. İşte bu çok önemlidir. Acemi birliğinde en büyük sıkıntıdır. Gitmeden muhakkak alın.
6) Siyah pilot kalem ve orta boy not defteri alın. Çok işinize yarayacak.
7) Sağlık problemi olan kişilerin kullandıkları ilaç listesini ve doktor raporunu yanına almaları gerekiyor.
8) Tuvalet kağıdı (Çok önemli) , boyundan askılı cüzdan ve bot kilidi.
9) İğne ve iplik alın. ( Çok önemli)
10) Size bir tavsiye :) Çengelli iğne alın. Çarşafı yatağa sabitleyin. Hergün yatak düzeltmekten kurtulun. Kimse söylemez .:)
11) Kirli ve Temiz çamaşır torbası. ( Çok Önemli )
12) Casio saat. Çok işinize yarayacak emin olun. Casio saat resmi için tıklayın.

Buradaki adresde bunların tamamını 62 TL ye satıyorlar. Kargo da bedava.

Peki askeriye size neleri verecek ?
Askeri kıyafetler,Yüz,El ve ayak havlusu.İnce Mavi Eşofman, Çorap, İçlik, İç çamaşırı, Diş macunu ve Diş fırçası, Eşyaları koymak için meşhur mavi çanta ve haki renkli askeri çanta, eldiven.

Sıkça Sorulan Sorular:

1.   Yedek Subaylık ile Kısa Dönem Erlik Kaldırılarak Tek Tip Askerlik Yürürlüğe Girecek midir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 72’nci maddesi gereği bir hak ve ödev olan askerlik hizmeti, 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre yerine getirilmektedir. Mevcut askerlik sisteminin değiştirilmesine yönelik olarak Bakanlık nezlinde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

2.   Hangi Yükümlüler Yedek Subay Öğretmen Olarak Askerlik Yapma Hakkına Sahiptir?

Millî Eğitim Bakanlığında sadece kadrolu öğretmen olarak görev yapanlardan, bu Bakanlıkça ihtiyaç gösterilen ve Genelkurmay Başkanlığınca da uygun görülen branş ve miktar kadar öğretmen, her yıl Ağustos Yedek Subay Celbinde, bir aylık temel askerlik eğitimini müteakip anılan Bakanlık emrine verilmekte ve askerlik hizmetini yedek subay öğretmen olarak yapmaktadır. Yedek subay öğretmenlerin hizmet süresi, bir aylık temel eğitim dahil 12 aydır. Daha detaylı bilgi için “Askerlik Yükümlülüğünü Millî Eğitim Bakanlığı Emrinde Öğretmen Olarak Yerine Getirecekler Hakkında Yönetmelik”i inceleyiniz.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı

*