2009 – 2010 Burs Kredisi ve Yurt başvuruları başladı

kredi-ve-yurtlar-kurumu-basvurusu

ÖSS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından; şimdilerde, bir yüksek öğrenim programına yerleştirilmiş öğrenci kardeşlerimizi, yurt ve kredi telaşı sarmış durumda. Tabiki herşey üniversiteyi kazanmak ile bitmiyor. Barınma ve ekonomik durumu iyileştirme her öğrencinin vazgeçilmez isteğidir.

Öğrencilerin aklında ” Üniversiteye gittiğimde nerede kalacağım acaba ? “ gibi cevabını bulamadıkları sorular oluşabiliyor. Öğrencilerin geneli yurtlarda kalıyor ve azımsanmayacak bir oranda öğrenci kitlesi  ise kirada ev tutabiliyorlar.  Kalacak yer sorunu halledilse bile. ” Acaba ebeveyinimin gönderdiği para bana yetecekmi? Burs mu alsam ? ” gibi sorular yine öğrencinin kafasını karıştırıyor.

Evet tüm bu sorulara bir açıklık getireyim. Şu anda mevcut olacak Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi , burs ve yurt hizmetleri için başvuru kabul etmektedir. Başvurunun sona ereceği saat yine kredi ve yurtlar kurumunun resmi web sitesi üzerindeki geri sayım sayacı üzerinden kontrol edebilmeniz için aktif edilmiş durumda. Bu süreyi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Hizmetleri 4 ayrı bölümden oluşmaktadır:

1) Öğrenim Kredisi : Kredi ve Yurtlar Kurumumun hizmetleri arasındadır. Ve bu hizmet karşılıksız verilmemektedir. Öğrenim kredisi almak için bir sözleşmeye (senet) imza atmanız gerekmektedir.  Bu senet bedelini, üniversiteyi bitirdiğinizden yaklaşık 2 yıl sonrasında ödemeye başlayacaksınız. Maddi durumu çok iyi olmayan öğrencilerin bu hizmetden yararlanmasını tavsiye ederim. Üniversiteden sonra işe başladığınızda yavaş yavaş bu bedeli ödemekte zorlanmayacaksınız.

2) Başbakanlık tarafından sağlanan burs : Bu hizmet yukarıda açıkladığım Öğrenim Kredisi gibi karşılığı beklenilen bir burs değildir. Karşılıksız olarak verilir. Böyle bir bursa sahip iseniz; diğer öğrencilere nazaran, iyi bir konumdasınız anlamına geliyor. Çünkü bu bursdan 4 yıl boyunca ücretsiz ve karşılıksız yararlanabilirsiniz. Yalnız bu burs sizde takdir edeceksinizki tembel öğrencilere yaramıyor. 3 altdan ders bırakan öğrenciden Başbakanlık bursu kesilir.

3) Kredi ve yurtlar Kurumu tarafından ödenen Harç Kredisi : Bu bursda, yine karşılığı ileride geri alınan bir bursdur. Üniversitelerde her dönem ders kayıtlarında yatırılması gereken harç ücretlerini, Kredi ve Yurtlar Kurumu sizin adınıza yatırır. İleride bu parayı geri alacaktır. Zaen Burada mantık, mezun olan kişierin ödediği para ile sizin burslarınız ödenir. Siz mazun olduğunuzda ödediğiniz ücret ile bir öğrencinin bursunu karşılamış olursunuz ve böylece Kredi Ve Yurtlar Kurumuna olan borcunuzuda ödemiş olursunuz.

4) Kredi Ve Yurtlar Kurumu yurt hizmeti : Bu hizmetde fiyatlar gerçekten çok makuldür. Neredeyse bedavaya yakın bir ücret ile yurtlarda barınabilirsiniz. Bu ve benzeri hizmetler tamamı ile öğrencinin yararına yapılmış ve takdir edilmesi gereken hizmetlerdir. 3 aylık ücretiniz 200 ile 250 lira arasında değişir. Ve bu ücretin % 60 a yakın bir meblası ise size yemek yiyebilmeniz için yemek fişi olarak geri döner. Günlük 1.5 TL bir yemek fişi olarak size geri döner.  Ayda 40 ile 50 lira atasında bir ücret ile yurtda kalmış olursunuz.

Kredi Ve Yurtlar Kurumu Başvurusu İçin Tıklayınız

Kredi Ve Yurtlar Kurumu Borcu Sorgulama

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*