2009 OSS sonuçları – osym sonuçları pazar günü sonuçları

oss-2009-sonuc

OSS 2009 Sonuc

2009 yılı öğrenciler için oldukça zor bir yıl olarak geçti. Devletde bunun farkında olacakki;  sınavın zor geçtiğini e öğrencilerin başarısız olabileceğini düşündüğü için, kontejanları artırdı ve bu oranı kimi üniversiteler için % 50 kontejan artırımına kadar götürdü.   Tüm sınav soruları genelinde bildiğiniz üzere % 25 li bir başarı gösterildiğinde 165 baraj puanı alınıyordu. Fakat yeni düzenleme ile % 20 ye düşürülen yeni baraj puanı sayesinde üniversiteye girebilenler, önceki senelere nazaran daha az net yaparak ilgili bölüm kayıtlarını başarı ile yapabilecekler. Son yıllarda öğrenciler adına yapılan en büyük kolaylık olduğunu ve bu fırsatı siz değerli arkadaşların en iyi şekilde değerlendireceğini biliyorum. Sonuç olarak bu işlemler kimilerine fayda sağlayacakken kimilerine etkide bile bulunmayacaktır. Mantık olarak düşünürseniz, ayarlanan bu yeni oranlar belli bir kesime değil tüm öğrencilere hitap ediyor. Bu nedenle sıralama değişmeyecektir. Ama üst sıralarda yer alan öğrenciler için, bu öğrencilerin büyük hedeflerini daha kolayca elde edeceklerine işaret ediyor.

2009 yılı Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı 1.294.000 öğrencinin katılımı ile gerçekleşti. Bugün sonuçları açıklanan sınavda, 253 kopya çeken öğrenci yakalandı , 30.000 öğrenci sınav kağıdı okunmadı nedeni ise sınavda 0 puan çekmeleri oldu. İlk 17 adayın 8 i İstanbuldan çıktı. Ayrıca 250.000 öğrenci matematik sorularına dokunmadı bile. Sınavı kötü geçen gemçlerin bir sonraki sene şansını deneyeceği sınav sistemi değişiyor. Yeni sisteme adapte olmak zorunda olacak öğrencileri hayli zor bir maraton bekliyor. Ama her zaman söylediğim gibi, zor yada kolay tüm öğrencileri kapsadığı için zorluk yada kolaylık kişiyi değil tüm öğrencileri etkiliyor. Endişe etmemek ve sınava odaklanmak şart diye düşünüyorum.

2009 OSS için bir yıl boyunca çalışan ve 3 saatlik bir maraton ile kendilerini geleceğe hazırlayan öğrencilerin sınv heycanı bu yıl için bitmiş durumda. Bir sonraki yıl için çalışmalara başlayan öğrenci kardeşlerimize şimdiden başarılar diliyorum. Sınav sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Sınav sonuçları 11 Temmuz 2009 Pazar günü açıklanacak. Umarım herkes istediği bölümü alır, istediği bölümü alamayanlarda bir sonraki seneye İNŞALLAH istedikleri bölümü kazanırlar. Türkiye’ de eğitim sisteminde bulunan aksaklıkların her yıl biraz daha düzeltildiği bir çağda yaşıyoruz. Tüm bu yenilikler sayesinde bir gün çok güzel bir eğitim sistemine sahip olacağımıza ve tüm dünyaya örnek olacağına eminim. Geleceğimizin garantisi biz gençleri Türkiye Cumhuriyetinin kaybetmeyi göze almasıda zaten saçma olur. Eğitim herşeyin şah damarıdır. Eğitimsiz bir devlet başarıyı elde edemez.

Biliyorum yine çok konuştum sanırım. Ama anlatacaklarımı yazmaya kalksam klavyenin tuşları yanmaya başlayacak sanıyorum. Konunun özü Türk, Öğün, Çalış, Güven olsun ozaman.  Tekrardan herkese sınavlarında iyi sonuçlar elde etmesini temenni ediyorum.

2009 oss sonuçları – osym 2009 sonuçları – 11 temmuz 2009 sonuçları

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*