2010 Yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2010 – Marvel Kahramanları

23 Nisan 2010

23 Nisan Eemenlik ve Çocuk bayramı; Atatürk tarafından, önce Türk insanına ve daha sonra tüm dünyaya hediye ettiği, ve resmi tatil ve bayramlarımızdan biri olan, çok değerli bir hazinemizdir. Bu bayram Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve büyük önderi olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir. Bunun değerini bilmeli ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün bize hediye ettiği tüm değerleri korumalı ve daha ileriye götürecek girişimlerde bulunmalıyız. “Yurtda Sulh Cihanda Sulh “ sözünü unutmamalı ve o şekilde yolumuza devam etmeliyiz.

23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı tarihi hakkında kısa bilgi. Bu bayram nedir? Kim ilan etmiştir?
1 Kasım 1922 tarihinde; Saltanatın kaldırılması ile, 1 Kasım olarak kutlanılan “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı” daha sonra 1923 yılında, “Himaye-i Etfal Cemiyeti” ‘nin ilan ettiği ve ilk kutlamanın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün kontrolünde olduğu güne 23 Nisan Çocuk Bayramı diyoruz.

Ardından 1980 darbesi döneminde; Milli Güvenlik Konseyi , bu güne “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı “ adını vermiş ve kabul etmiştir.  Ve bu yıl 32 ci kez bu bayramı kutlayacağız.

Get the Flash Player to see this content.

Atatürk neden bu bayramı çocuklara armağan etmiştir?

Saltanatın kaldırıldığı o dönemde, yönetim yetkisi padişahtan alınarak halka verilmişti. Bu sayede bugünki devletimizin temelleri atılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştu. Ulu önder Atatürk, yetkinin halka verildiği bu geçiş döneminde savaşlarda anne ve babasını kaybeden çocuklara yani yetimlere, moral olması açısından ve çocuklara değersiz olmadıklarını hissettirmek amacı ile bir bahar şenliği havasında çocuklara moral vermeyi amaçlamış ve o günü çocuklara armağan etmiştir. Atatürk yetim olmanın nasıl bir duygu olduğunu kendi yaşadıklarından dolayı iyi bildiği için, yetim çocuklara ayrı bir değer veriyordu. 1933 de başlattığı bir gelenek ile, çocukları belli bir süreliğine devlet makamına oturtuyor ve yetki veriyordu.

Günümüzde bu bayram; 1979 yılını UNESCO nun çocuk yılı ilan etmesi ve ardından TRT‘nin uluslarası düzeydeki çalışmaları sonucu, tüm dünya ülkelerinden çocukların ülkemize geldiği ve barış, huzur, kardeşliğin simgelendiği, dünyanın en büyük bayramlarından biri olmuştur. Atatürk’ün ileri görüşü ve çocuklara verdiği değeri, bugün dünya üzerinde yaşan tüm çocuklar tarafından vurgulanıyor olması, biz Türk halkının en büyük gurur ve neşe kaynaklarından biridir diye düşünüyorum.

23 Nisan 2010 Hakkında bilgiler:

23 Nisan 2010 yani yarın uluslararası düzeyde kutlanacak olan, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk bayramı’na 71 ülkeden 1500 e yakın sayıda çocuk ile ev sahibi İzmir ve İstanbulda kutlanacak. 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye’nin en öncü iletişim ve yakınsama şirketlerinden biri olan Türk Telekom‘un ana sponsorluğu ile kutlanacak. Türk Telekom bu bayramın sponsorluğunu; 2008 yılında imzaladığı protokol ile, 5 yıllığına almış ve bu yıl üçüncü kez 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı ana sponsoru olmuştur.

Türk Telekom’un çocuklara sunduğu eğlenceli girişimleri:

2008 yılında, 23 Nisan – 30 Nisan arası 444 11 66 numaralı hattan ücretsiz olarak masal ve müzikleri  çocuklar dinlemiş ve çok eğlenmişlerdi. Bu yılda yine 444 11 66 numaralı hattan aynı hizmetin verileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu yıl Türk Telekom ‘un yapacağı bir diğer eğlenceli organizasyon da beni çok mutlu etti.

Türk Telekom ve Marvel iş birliği ile süper kahramanlar Türkiye’ye geliyor.
Marvel karakterlerinden; Ironman, Hulk ve Spiderman başta olmak üzere, bir çok süper kahraman  23 Nisan 2010 günü Türkiye’de olacak.  Bağdat caddesi Şaşkınbakkal ‘dan , Cadde Bostan TT Galeri’ye kadar uzanan yolda,TRT ‘nin süper kahramanı “SüperCan” başta olmak üzere, Marvel’in en ünlü süper kahramanlarından “Spiderman, Ironman, Hulk, Wolverine, Mr. Fantastic, Invisible Girl, Human Torch ve The Thing, Green Goblin “ çocuklara yürüyüşleri boyunca eşlik edecekler.

23 Nisan Şiirleri | 23 Nisan Örnek Öğrenci konuşması metinleri

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*