2011 YGS ve LYS ek kontenjan başvuruları 3 Ekim – 6 Ekim Tarihleri Arasında

2011 YGS ve LYS ek kontenjan başvuruları ne zaman yapılıyor ?
Gençlerimiz üniversite için tercihlerini 8. ayda yaptılar. Kimi gençler üniversiteye yerleştirildi ve okuma hakkı kazandı. Yerleştirilemeyen öğrenciler için ise, YGS ve LYS Ek Kontejan dönemi 3 Ekim 2011 ile 6 Ekim 2011 arasında yapılacağı açıklandı. Bu kampsamda tercihlerin yapılacağı adrese buradan ulaşabilrisiniz. Ayrıca ek yerleştirme klavuzu ise 29 Eylül 2011 de yayınlandı. Klavuza ise buradaki adresten PDF formatında ulaşabilirsiniz. Ölçme, Seçme ve Yerleþtirme Merkezi Baþkanlığı / Ankara ‘nın klavuz aracılığı ile yaptığı açıklamada tercih süresinin 3 Ekim ile 6 Ekim 2011 tarihleri arasında yapıalcağı belirtilmiş. Tercih hizmet ücret iiçin ise 3 TL alınacağı da klavuz içerisinde belirtilmiş. Gerekli bilgilerin yer aldığı klavuz sizi tatmin etmiyor ise, (312) 298 80 50 (Çok Hatlı Santral) aracılığı ile kuruma ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Tercihlerinizi nasıl yapacaksınız ?
Evet heyecan yapmanıza gerek yok. Esasen işleyiş oldukça basit. 2 seçeneğiniz var. Tercihinizi internet üzerinden ya da başvuru merkezinden yapabilirsiniz. Başvuru merkezinden tercih yapan öğrenciler, yukarıda belirttiğim 3 TL ücreti ödemek zorundalar. İnternetden tercih yapan öğrenciler, bu ücreti ödemiyor. Hali ile bu yazıyı okuduğunuza göre, internetden tercih yapacağınızı düşünerek anlatıma devam ediyorum. Kılavuzda yer alan TABLO 3A, TABLO 3B ve TABLO 4’teki yükseköğretim programlarını ve koşullarını dikkatlice inceleyip yapacağınız tercihleri ve sıralarını belirleyiniz ve o şekilde Tercih Formuna yazınız. Tablolar yukarıda adresini verdiğim PDF uzantılı klavuzun 17 ci sayfasında başlamaktadır.

Size tavsiyem, tercihlerinizi önce klavuzdan bakın ve inceleyin. Puan ya da kontejan kriterlerine göre belirlediğiniz tüm bölümleri exel de oluşturduğunuz bir dosyada düzenli bir şekilde yazın. Tercih yapacağınız sırada size büyük kolaylık sağlayacaktır. Örnek Exel dosyası ‘nı buradan indirebilirsiniz. Sakin bir şekilde hareket eder iseniz hata yapma olasılığınız düşecek ve hata yapmayacaksınız.

Tercihlerimi internetden nasıl yaparım ?
3 Ekim 2011 – 6 Ekim 2011 tarihleri arasında, yazıcısı ve internet bağlantısı olan bir bilgisayarın karşısına geçiniz. www.osym.gov.tr ana sayfasında sol menüde bulunan Tercihler butonuna basınız ve açılan sayfada 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih başlıklı alanı tıklayınız. Sistem sizden T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi isteyecektir. Şayet şifrenizi bilmiyor iseniz, OSYM başvuru merkezlerinden şifrenizi temin ediniz. Aşağıdaki görsel de girmeniz gereken sayfa bağlantısını kırmızı çerçeve ile gösterdim.

2011 YGS ve LYS ek kontenjan başvuruları

2011 YGS ve LYS ek kontenjan başvuruları

Tercih Formuna tercihlerinizi yazıp kontrol ettikten sonra ÖSYM’ye gönderiniz. Bu işlemden sonra ekranda “Tercihleriniz … tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” uyarısını görmeniz gerekir. Bu uyarıyı gördükten sonra yazıcıdan Tercih Listesinin bir çıktısını alınız. İnternet kullanımında deneyimli olmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların tercih bildirimini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmalarında yarar olabilir. Tercihlerin internet üzerinden aday tarafından gönderilmesi durumunda yapılabilecek yanlışların sorumluluğu adaya ait olacaktır.

DİKKAT: Tablo-3A’da her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre yerleşen en son adayın öncelik durumu gösterilmiştir. Bu bilgiler adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3A’daki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3A’dan tercih yapacak adaylar ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.

Tüm öğrencilere ek yerleştirme döneminde başarılar diliyorum. Bu sayfayı facebook ve twitter da paylaşarak, arkadaşlarınıza da yarar sağlayabilirsiniz. Üniversiteyi kazanmanın değil, bitirmenin öncelik olduğunu unutmayınız. Ailenize ve çevrenize olan saygınız, kendinize olan saygınızdır.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*