29 Ekim 2009 Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun – Atatürk’ün Sesinden 10. yıl nutku dinle – Nice bayramlara

mimarlik-haberleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı - Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün Sesinden 10. Yıl Nutku [ Tıkla Dinle]

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

29 Ekim Cumhuriyet bayramı, Cumhuriyetin ilanın anısına her yıl kutladığımız ve en mutlu, gururlu olduğumuz bayramlarımızdan. Ulu önder Atatürk ‘ün mimarı olduğu bugünkü demokratik rejimin temellerinin atıldığı 29 Ekim günü cumhuriyet ilan edildi ve bugünlere kadar itina ile taşındı. Daha ilk okul sıralarında öğretmenlerimizin bize özenle anlattığı ve hala hayranlığımı gizleyemediğim bugünkü Türkiye’nin temellerinin atıldığı o dönem ve o dönemin lideri Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca 29 Ekim de değil aslında her anımızda anmamız gerekli önemli değerlerimizden. Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1933 günü Cumhuriyetin ilanının 10. yılında bugün kutladığımız Cumhuriyet Bayramını Türklerin en büyük bayramı olarak kabul etmiştir.

29 Ekim 2009 – Köprü Kutlamaları Videosu

Get the Flash Player to see this content.

29-ekim-2007-cumhuriyet-bayrami-kutlamalari-bogazici

29 Ekim Boğaziçi 2007 yılı Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

10. Yıl Nutku

Türk Milleti;   

Kurtuluş savaşına başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır. Kutlu olsun.  Bu anda, büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.   

Yurttaşlarım;   

Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan, Türkiye Cumhuriyetidir. 

Bundaki muvaffakiyeti Türk Milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak  azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için bizce zaman ölçüsü, geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir.   

Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler yapacağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meş’ale, müsbet ilimdir.   

Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk Milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.   

Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyette hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak kılacaktır.   

Büyük Türk milleti! Onbeş yıldanberi giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vadeden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım.   

Bugün aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile âtinin yüksek medeniyet ufkundan, yeni bir güneş gibi doğacaktır.   

Türk Milleti;   

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet Bayramını, daha büyük şereflerle,   
saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

mustafa-kemal-ataturk-10-ci-yil-nutku

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı
 • Aytaç Engin dedi ki:

  Ya arkadaşlar, konu ekleyen kişi olarak bu videoyu ne zaman izlesem zevkle izliyorum.

  Helal olsun bu gösteriyi düzenleyen ekibe.

 • serkan dedi ki:

  Türk milleti çok zor zamanlar geçiriyor , bir şekilde kendine gelmesi lazım,teşekkürler

 • Murat KAYATAŞ dedi ki:

  Nice zahmetlerle kurulmuş, nice canlar verilmiş bu cumhuriyet için… Şimdi bazıları çıkıyor ve kafasına göre birşeyler sallıyor. Biz Türk milleti olarak Cumhuriyetimize sahip çıktığımızı gösterelim.

 • Ülkücü Haber dedi ki:

  Çok güzel bir değerlendirme ve konu elineize sağlık türk milletinin bu günlerde titreyim kendine gelmesi lazım bana göre bu uyuşukluk nereye kadar sürecek !!


*