30 Ağustos 2011 Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı Hakkında Genel Bilgiler :

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer bayramı, Türkiye Cumhuriyetinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin her yıl kutladığı bir bayramdır. İlk Zafer bayramı 1923 yılında; Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. 1922 Yılında 26 Ağustos günü başlamış ve 30 Ağustos gününe sona ermiş olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi diğer adı ile Büyük Taarruz ‘un kutlanmasıdır.
Resmi olarak 30 Ağustos ‘un Zafer Bayramı olarak ilan edilmesi, 1935 yılının mayıs ayında gerçekleşmiştir. 30 Ağustos günü törenlerle kutlanır ve resmi tatil olarak ilan edilir. Harp okulları ve Ast Subay Meslek Yüksek okulları yine bu tarihte mazunlarını verirler. Terfiler ve rütbe değişiklikleri ise bu tarihde gerçekleşmektedir. 30 Ağustos Zaferi için başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarına teşekkür etmemizden daha doğal bir şey olamaz. O zafer olmasa idi, bugün bu kadar arahat ve özgür bir ülkede yaşayamayacaktık.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz ) Hakkında Genel Bilgiler:

Başkomutanlık Meydan Muharebesi ( Büyük Taaruz ), ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Dumlupınarda zafer ile sonuçlanan bir taarruzdur. Zaferle sonuçlanan bu taaruz 30 Ağustos günü gerçekleşmiştir. Zaferin ardından düşman birlikleri yavaş yavaş ülkeyi terketmiş olsa dahi, 30 Ağustos kurtuluş günü sayılır ve her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı bu tarihte kutlanır.

Mustafa Kemal Atatürk Diyorki :

Atatürk

Atatürk

Hiç bir zafer gâye değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük olan gâyeyi elde etmek için gerekir en belli başlı vasıtadır. Gâye, fikirdir. Zafer, bir fikrin istihsâline (elde edilmesine) hizmeti nispetinde kıymet (değer) ifade eder. Bir fikrin istihsâline   dayanmayan bir zafer pâyidar olamaz (yaşayamaz) . O, boş bir gayrettir. Her büyük meydan muhare-besinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem (dünya) doğmalıdır, doğar. Yoksa başlı başına bir zafer, boşa gitmiş bir gayret olur.

Mustafa Kemal ATATÜRK
(Ankara, 16 Eylül 1921)

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı

*