Altın Çilek Nasıl Yetiştirilir? Altın Çilek faydaları

Altın Çilek, son günlerde adından oldukça söz ettiren bir meyve. Kurusu ve yaşı oldukça yüksek fiyatlara satılan bu meyve sağlık açısından insanlara bir çok yarar sağlıyor. Kurusu şu anda kilosu 110 liradan satılan bu meyvanın yetiştiği yerleri sıralamak gerekirse; Orta Amerika, Güney Afrika ve İsraildir. Ülkemizde yeni yeni yetiştirilmeye başlayan bu mevve gün geçtikçe ününü artırmakta ve yetiştirici sayısı hızla yükselmektedir. Physalis Peruviana ya da Goldenberry adı verilen bu meyvenin yararlarını sıralamak isterim. Sizlerde Altın Çilek yetiştirmek isterseniz, buradaki anlatımı takip etmenizi öneririm.

Altın Çilek ve Faydaları

Altın Çilek ve Faydaları

Altın Çilek faydalı mıdır?
İçerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler. Sindirim sistemini temizlemeye ve parazitlerin yok edilmesine yardımcı olur. Bilinen meyveler arasında lif oranı yüksek meyvelerden biridir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Yüksek oranda antioksidan içerir. Metabolizmayı dengeye sokmaya ve yavaş çalışan metabolizmaların hızlanmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü olarak yardımcı bir etkiye sahiptir. Altın Çilek meyvesinin faydaları tüm dünyada bilinmekte ve yakından takip edilmektedir. Altın çilek, C,B1,B2,B3,Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.

Altın Çilek Kurusu

Altın Çilek Kurusu

Altın Çilek kimler tarafından tüketilmemelidir?
Hamile ve Emzirmekte olan bayanlar kullanamaz. Damar tıkanıklığı ve ciddi kalp rahatsızlığı olan kişiler kullanmamalı veya kullanmadan önce doktoruna danışmalıdırlar.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*