Altın Oran Nedir? Nedir bu doğadaki altın oran?

Altın oran nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Altn oranın Önemi Nedir ?

Evet arkadaşlar biliyorsunuzki doğada hiç bir oluşum rastgele değildir. Yaratıcının eseri olarak; oluşan varlıkların, oluşum süreci belli oranlara bağlı olarak gelişir. Her canlıda altın bir oran vardır ve bu oran ile canlılar en mükemmele ulaşırlar. Bu oran canlı ya da cansız sayısız varlığın bünyesinde yer almaktadır. Önceki çağlardan bu yana, tasarımcılar olsun mimarlar olsun, altın oran kuralına bağlı kaldıkları yapıtlarında en mükemmele ulaşmışlardır. Ressamların bile altın oran ile çizdiği eserleri, insanlar tarafından daha iyi algılanmakta ve populer hale gelmektedir.

Altın Oran

CB / AC = AB / CB = 1.618; bu oranın değeri her ölçü için 1.618 dir.

Altın oran ile yaratılmış insanoğlu, yine altın oran ile oluşturulan varlıklara karşı ayrı bir sempati duyar. Bu içgüsel bir davranıştır ve engellenemez.  Doğada; bu oranı en belirgin olarak, insan vucudunda, deniz kabuklarında, ağaç kabuklarında rastlayabilirsiniz. Yunan fılozofu Platon ‘ a göre, kozmik fiziğin anahtarı da bu orandır. Altın oran, bir dikdörtgenin, boyunun enine olan estetik oranı olarak tanımlanabilir.

Altın Oran

Vitruvius Adamı Leonardo Da Vinci

Bu oran, eski mısırlılar ve yunanlılar tarafından keşfedilmiştir. Göze en hoş gelen orandır. Eski mısırlılarında yapıtlarında kullandığı bu oranlar ile, bugün dünyanın en meşhur yapıtları oluşturulmuştur. Bir doğru parçasının (AB) Altın Oran’a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın (AC) büyük parçaya (CB) oranı, büyük parçanın (CB) bütün doğruya (AB)oranına eşit olsun. Altın Oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894… dür. (noktadan sonraki ilk 15 basamak). Aşağıda yer alan video size anlatmaya çalıştığım şeyin ne olduğunu tam olarak göstermektedir. Daha geniş bilgiye ulaşmak ister iseniz, buradaki wiki makalesine ulaşabilirsiniz.

Get the Flash Player to see this content.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*