@ [AT] işaretinin anlamını- @ işareti ne anlam ifade ediyor

@ işareti

@ işareti

Çoğumuz @ işaretini kullanıyoruz. Peki ama @ işareti ne anlam içeriyor. Neden adı ” AT ” olarak @işareti bilgisayar terimlerinde yerini almış. Hiç bunları düşündünüz mü ? Çoğunuzun bunu düşünmediğini tahmin ediyorum. Alışa gelmiş bir durum olsa gerek, herkez gibi sizde @ işaretini kullanıyorsunuz ama anlamını bilmiyorsunuz. Bilenleri ve bilinçli olarak kullananları tebrik ederim. Sahibi olduğunuz şeyleri sorgulamanız çok güzel. Aitlik belirten @ işareti; bir söylentiye göre, deniz ticaretinin yoğun olduğu yüzyıllarda büyük portekiz ticari filolarında kullanılıyormuş, günümüzde olarak internete özgü hale gelmiştir.

@ işaretini Q yani ingilizce klavyelerde Alt Gr + Q kombinasyonu ile , F yani türkçe klavyelerde ise Alt GR + F ya da alt + 64 tuş kombinasyonları ile gerçekleşir. @ ( AT ) işareti genellikle e-mail adreslerinde yer almaktadır. ismini@domain.com şeklinde kullanılır. Bazen facebook da arkadaşlarınızın yer bildirimlerinde @istanbul şeklinde rastladığınız da olmuştur. İşte @ işaretinin temel mantığıda budur zaten. AT kelime olarak ingilzice kökenli bir kelimedir. AT ait olunan yer anlamına gelmektedir.

Örnek verecek olur isek. He is at home. ( O evdedir ) Cümlesinden anlayacağınız üzere kişinin ev içerisinde olduğunu belirtmektedir. @domain com da tıpkı bu şekilde, sizin hangi domain adına ait hesabınızın olduğunu gösterir. Kısacası alışa gelmiş olarak kullandığınız @ (at) işaretinin aitlik anlamı içerdiğini öğrenmiş olduk. Bu bağlamda, @ işareti hesabınızın nereye ait olduğunu belirten bir işarettir.

@ işaretini kim buldu ? İlk olarak kim kullandı?
Evet bu meşhur işaret, ilk olarak Floransalı Francesco Lapi adında bir İtalyan tüccar tarafından kullanıldı. Mektuplarında İspanyadaki şarapların fiyatlarından bahsederken bu işareti kullanıyormuş. 1 fıçı şarabın 13 de 1 i ölçüde içki miktarına karşılık gelen @ işareti, bugün biçimini değiştirmiş durumda. Zaman içerisinde ölçü biriminden ziyade bir ürünün fiyatını belirtmek için kullanılır hale geldi. Dakdiloda harf olarak yerini alan @ işareti , zaman içerisinde internetin de bulunması ile 1977 yılında Ray Tomlinson tarafından uygun bulunarak bugün ki kullanım şekline dönüştü.

Lapi ‘nin mektubu

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı

*