Batılılar İç Mimar Doğulular Hukukçu oluyor

Mesleki Seçim

Mesleki Seçim

300.000 civarında öğrenci üzerinde yapılan araştırma sonucunda bazı bulgular elde edildi. Bu öğrenciler ile yapılan çalışma sonucunda meslek seçimleri hakkında bazı bilgilere ulaşıldı. Doğuluların hukukçu , Marmaralıların İç Mimar, Egelilerin Asker, Karadenizlilerin Endüstri Mühendisi, Akdenizliler Diş Hekimi olmak istiyor. Araştırma Uğur Eğitim Kurumları Kariyer Merkezi tarafından 2002 ile 2008 yılları arasında öğrenim gören 300.000 civarından öğrenci ile birlikte yapıldı. Ve bu araştırma sonucunda Türk Öğrenci gençlerin en çok isteği 5 bölüm ortaya koyuldu. Bunlar sırasıyla, doktorluk, bilgisayar mühendisliği, avukatlık, eczacılık, psikologluk. Doktorluğun tercih edilmesindeki en etken neden, maddi yönden yüksek kazanç sağlaması ve saygın bir meslek olarak anılması.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı
 • hakan özkaya dedi ki:

  Bencu bunun en önemli sebebi yetiştirilme tarzı, aile nin tutumu , bulunduğu bölgenin gereksinimleri , Mesela doğuda iç mimar ihtiyacı maramara bölgesine göre doğal olarak azdır . Bence seçimler ; yetiştirilme şekli ,toplumun koşulları ,kısaca gereksinimlere göre belirleniyor burada benim anlatmak istediğim %70 in seçim sebebidir.
  mesela ben akdenizliyim bizim bölgede mühendislik, tıp,eczacılık diş hekimliği daha çok tercih ediliyor
  Çevresel faktörler seçimler de çok büyük rol oynuyor, ama ideallerde bazen işin içine giriyor ama istisnalar kaideyi bozmuyor .


*