Bir İç Mimar Öğrencisi olarak Bitirme Projem

Garbit Hospital

2005 Yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi , Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık bölümüne kayıt yaptırarak başlamış olduğum Üniversite hayatıma 3 gün önce son vereceğim bitirme projemi başarılı bir şekilde sunarak son verdim. Başarılı bir eğitim kariyeri geçirdiğimi söyleyebilirim. Bir çok ödül, bir çok derece ile eğitim hayatımı tamamladım. Sıra artık Endüstriyel Ürünleri Tasarımı üzerine yüksek lisans yapmakda sanırım.

Bitirme projemden bahsetmek gerekirse, KKTC Magusa da yer alan ve hali hazırda işlemeye devam eden, Magusa Tıp Merkezi yeniden ele alınarak bir Estetik Cerrahi Kliniği haline getirildi. Çağdaş bir tasarım ile, günümüz teknolojisini en iyi kullanıldığı bu merkezde, bir çok estetik cerrahi müdahalesi yapılabilecek ve tüm dünyadan insanlara hizmet verilebilecek. Tasarımı ile oldukça güzel bir hal alan projede bir çok fonksiyon detayları ile düşünüldü ve projelendirildi. İngilizce eğitim gördüğüm okulumda aldığım iç mimarlık ve sanat dersleri sayesinde çok güzel bir projeye imza attığımı düşünüyorum. Buradan hocalarıma ve ufkumu genişleten aileme, sevgilime ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İyiki varsınız. İnsan sevdikleri ile olduğu sürece her başarıya imza atabiliyor. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

Projelendirdiğimiz yapı 3 katlı bir yapı ve bir de bodrum kattan oluşuyordu. Projeye başlamadan önce bir çıkış noktası yakalamayı amaçladım. Bu çıkış noktası ise, Estetik Cerrahlarında aslında birer tasarımcı olmaları fikri üzerinden çıktı. İç mimarlar mekanlara müdahale ederler, ekler, çıkarır düzenler ve sunarlar. Estetik cerrahlarda tıpkı bu işlemleri insanların vucudunda gerçekleştiriyorlardı. ” We Are DesigneR ” sloganı ile yola çıktığım bu projede tasarım amorf formlar üzerinde gerçekleşti ve dinamik bir yapı kazandırıldı. Doğaya saygılı ve sürdürülebilir mimari kavramlarını içeren proje detaylarını sizlerle paylaşmakdan mutluluk duyarım.

Proje sunumumu 90 x 250 cm 6 adet pafta ile gerçekleştirdim. Mezuniyet projesini hazırlayacak arkadaşlara referans olması açısından söylüyorum. Her juri üyesine projemi anlatan 60 sayfalık birde katalog hazırladım ve juri başlamadan önce dağıttım. Katologda proje gelişimini gösteren çizimler ve sketchler,senaryo, konsept paftası, planlar, kesitler, görünüşler ve araştırma dosyası yer alıyordu.

1. Kat Planı ( Ofisler ve Cafetarya )

1. Kat;  insanlar arası etkileşimin en yoğun olduğu kat olduğu için, girişin çok etkileyici olması gereklidir. Buna özen göstererek giriş katı etkileyici ve eğlendirici özellikler ile donatmayı amaçladım. Bina girişinde bir su öğesinin yer alması girişde kişiyi karşılayan info ‘nun canlı renklerle donatılması ve sol kısmın kafetarya olması bu amacın birer ürünü olarak projeye yansıdı.  1. Katdan bazı perspektifleri sizinle paylaşmak isterim. Bu perspektifler paftalarda da yer almaktadır.

Ön Cephe

Danışma Bankosu

Ofis Koridoru

Ofis İç Mekan Görünüşü

2. Kat ise idari ofisler ve ameliyathane çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Binanın sol kısmını ameliyathanelere ve ilgili mekanlara, sağ kısmı ise idari sorumlulara ait ofislere özel tasarladım. Perspektiflere bakacak olursanız daha detaylı olarak mekanı algılayabilirsiniz.

2. Kat Planı ( İdari Kat Ofisleri ve Ameliyathaneler )

Ameliyathane

Ofislere ait Bekleme Alanı

Arşiv Odası

3. Kat ise poliklinikler ve hasta oadalarına özel tasarlandı. Tasarımda bütünlük ilkesi ile tasarlanılan bu yapının en önemli katlarından biri de hasta odalarının bulunduğu kısım olmalıdır. En detaylı çözümler yine burada yapılmalıdır. Bu katda Piskolojik Danışmanlık , diş hekimliği, resimleme odası, hemşire ve doktor odalarının yanında hasta odaları yer almakta. İç mekan perspektifleri ile mekanı daha iyi algılayacağınızı düşünüyorum.

3. Kat Planı ( Hasta Odaları ve Poliklinikler )

Hasta Odalarına Giden Koridor

Hasta Odası

Doktor Odası

Diş Hekimi Odası

Proje Paftaları Kesit ve Görünüşler ile devam ediyor. Kesitlerde nokta detayı gösterek projede detay gerektiren kısımları vurgulamaya çalıştım. Bitirme projesi yapacak arkadaşlara en büyük tavsiyelerimden biridir. Çözeceğiniz tüm fonksiyonları detaylandırmalısınız.

A - A Kesiti

C -C | D - D | E - E | F - F Kesiti

Ön ve Arka Cephe Görünüşü

Sunumda tüm bunların dışında süresi kısa da olsa bir animasyonda yayınladım. Tüm resim ve video renderları Autodesk 3DS Max 2009 ile , plan ve kesitlerin teknik çizimi Autocad ile , boyama işlemleri ise Photoshop ile yapıldı. Ölçeği bozmadan photoshop a autocad çizimi atabilmek için sanal yazıcı oluşturup EPS formatda kayıt etmeniz gerekmektedir.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

12 Yorum Yapıldı

*