Bugün 1 Mayıs ve tüm dünyada bugün işçi bayramı

Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs işçi ve emekçiler tarafından tüm dünyada; birlik, dayanışma, haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanmaktadır. Dünya üzerindeki bir çok ülke bu günü resmi tatil olarak ilan etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyetinde ilk kez 1923 de resmi olarak kutlanmıştır.  2008 nisan ayında; hükümet tarafından, ” Emek ve Dayanışma Günü ” oalak ilan edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde ” Emek ve Dayanışma Günü ” resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

İlk kez 1986 yılında, Avustralya’nın Melbourne şehrinde taş ve inşaat işçileri, günde 8 saat çalışma hakkı için, Melbourne Üniversitesinin Parlemento evine kadar yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma şekillerine karşı, günde 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago şehrinde yapılan bu eyleme 500.000 işçi katıldı. Kentaki ‘de 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi birlikte yürüyerek eylem yaptı. O dönemde Kentaki’deki parklar siyahlara kapalı idi. İşçiler hep birlikte Ulusal Park ‘a yürüdü. Her eyalet ve kentde siyah ve beyaz işçiler birlikte yürüyüşler düzenledi. Ve böylece ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde gazetelerde manşet olan bu yürüyüşler ile büyük bir ölçüde adım atılmış olundu. Bu gösterilen 4 mayısa kadar sürü ve 4 mayıs günü tarihe kanlı yazılacak olan bir olay ile damgasını vurdu. Bu olaya Haymarket olayı adı verildi. Bu olayın ardından, hükümet bu gösterileri engelledi. 1889 yılında`da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs  gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

5 Yorum Yapıldı

*