Continental’ın Reklamı ve Türkiye Haritasının silmesi

Bazen insan düşünüyor. Karşındaki kişiyi ya da kurumsal oluşumu iyi anlayıp değerlendirmeyi ve sonrasında onun gözünden dünyayı görebilmeyi diliyor. Her konuda bu şekilde davranmayı ve yaşamayı istiyorum. Bazen öyle durumlar yaşanıyor ki, öyle şeylere şahit oluyoruz ki, olayı yaşatan kişi ya da kurum için bu şekilde düşünemiyoruz. İçimiz hiç el vermiyor. Bazı konular inisiyatife bırakılamıyor. Hele konu vatan olunca! Açık açık bir reklam filminde (aşağıda ekledim) Türkiyem ! güzel ülkem siliniyor ve koca bir akdeniz-karadeniz karışımı alan oluşturuluyor. Yerinde bom boş bir deniz bırakılıyor. Bunun yanlışlıkla olma ihtimali ne yazık ki çok düşük. Bu türden işlerde; özellikle reklam filmlerinde, bu tür çalışmalar, bir çok onaydan ve aşamadan geçer. Çevreye duyarlılıktan tutun, ırkçılığa, şirket profilinden tutun, renklere kadar bir çok konu üzerinde düşünülür, tartışılır ve hatta reklam filmleri yayınlanmadan önce test için bir çok insana izlettirilir. Bu odalar kapalı ve aynalı odalardır. Reklam izlerken tepkileri ölçülür ve sonunda bir anket sunulur. Ben de Uluslararası mecrada yayına hazırlanan bir reklam videosu için izleyici ve değerlendirici olarak görev aldım. O nedenle süreçleri çok iyi biliyorum.

Akıl var, İzan Var! 600 Yıl dünyaya hükmetmiş Osmanlının torunlarıyız. Biz basit bir ülke değiliz ki, yanlışlıkla haritadan silinelim. Her şey planlı programlı diye düşünüyorum. Bu benim kişisel fikrim. Herkes farklı düşünebilir. Saygı duymuyorum. Peki ama neden bunlar yapılıyor? Biraz düşünmek ve üzerinde araştırma yapmak gerekiyor değil mi? Türkiyeyi haritadan neden siliyor? Sosyal medya da oldukça büyük tepki gören bu durum ardından şirket özür yazısı yazarak yayını ortadan kaldırdı. Özür yazısının Türkçe olarak içeriğini sizlere iletmek isterim.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlar neticesinde Continental Otomotiv Global sayfasında grafik hatası içeren bir videonun yer aldığının farkına vardık. Tüm sosyal medya kullanıcılarına bize bu hatayı bildirdikleri için teşekkür ederiz. Videonun hemen kaldırıldığını bildirmek isteriz. Derin üzüntü içerisindeyiz. Tüm kamuoyundan özür dileriz.

 

Dünyanın; Uluslararası düzeyde, en büyük lastik ve ekipman tedarikçisi bir firmadan bahsediyoruz. Continental, 2017 yılı sonu itibari ile %8 civarında bir büyüme ile 44 milyar dolarlık satış gerçekleştirmiş. Düşünecek olur iseniz çok ciddi bir rakamdan bahsediyoruz. 2018 yılı hedefleri de yine bu yönde bir artış beklentisinde şekillendirilmiş ve planlanmış. Web platformunda yayınladıkları tüm görseller kurumun ideolojisine uygun olarak yayınlanıyor. 44 Milyar dolarlık satış yapan bir firmada bunun olmaması zaten aptallık olurdu! Reklamlar ve görsel medyalar için çalışan profesyonel firmalar ve ekiplere sahipler. Yani bir konu da yanlışlıkla bir şey yapma lüksleri olmuyor.

Get the Flash Player to see this content.

 

Konu hakkında Türkiye yetkililer ile telefon üzerinden de iletişim kurmaya çalıştım. Bir kaç kez aramama rağmen sürekli toplantı da oldukları konusunda bilgi aldım. Tüm şirket toplantıda arkadaşlar. 1 tane yönetici toplantı yapmadan masasında oturmuyordu. Hepsi toplantıdaydı. :) Konudan zaten bi-haber olduklarını tahmin ediyordum. Kuvvetle ihtimal; bir çok kişi kendilerini aramıştır ve sıkılmışlardır. İzlediğiniz bu olaylı video, Almanya merkezli yayınlandı zaten. Direk kendileri ile alakalı değildi. Neyse ben yine de bilgi almak için; Basın ve Halkla ilişkiler bölümünde, Pazarlama İletişim Müdürü olan Handan hanıma direk mail attım. Sonuçta bizlerden daha bilgili olmaları yönünde bir beklenti içerisinde olmam da gayet normal.  Buradaki sayfalarında açık olarak mail adresi yer alıyordu. Ben de bu yolu izleyerek, kendisine konu hakkında beni bilgilendirmesi için ulaştım. Ne yazık ki bir cevap alabilmiş değilim. (09.02.2018 15:54 de cevap geldi.) Telefona çıkan hanımefendi, ” Kendisi raporlu iş yerinde değil ” şeklinde bir cevap verdi. Maile ilerleyen günlerde cevap gelir ise yazıya eklerim. ( Görsel olarak ekledim. )

Continental in olaylı videosunun yer aldığı sayfanın ekran görüntüsünü ve sonrasında videoyu kaldırdıkları ekran görüntüsünü aşağıda ekledim arkadaşlar. Ben bu türden işlerde yanlışlıkla bir şeylerin yapılacağına inanmıyorum. Özellikle Dünya pazarında lider olan bu türden firmaların böyle hata yapıyor olduğunu düşünmek, firmayı gözümde çok küçültecektir. Bir reklam filmini bile hata yapmadan yayınlayamıyorlar ise bizlere nasıl sağlıklı hizmet verebilirler ?

Videonun yayınlandığı sayfanın görseli – Continental

Tepkilerden sonra videonun kaldırıldığı sayfanın görüntüsü

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*