Cpanel Kurulumu Nasıl Yapılır ? 4 Komut ile Linux Cpanel Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Cpanel nedir ? Cpanel ile neler yapılabilir ?

Cpanel

Cpanel

Cpanel, Linux işletim sistemine sahip sunucularda web yayınlarınız ve bu yayınların yönetimi için geliştirilmiş, 2. parti yazılımlardan biridir. Kısacası Cpanel, dünyada en çok kullanılan Linux Hosting panellerden biridir. Şiddetle tavsiye ediyorum.Performans ve kullanım açısından eşsiz güzellikte olan bu panel yakın zamanda windows platformalar içinde piyasada bulunacak. Şu anda test aşamasında olan bu sürüm ile tanışmanız çok uzak değil.

Cpanel için en iyi ve uyumlu işletim sistemi hangisidir ?

Centos

Centos

Ben kurulumlarında Linux 2.6.1 alt yapısı ile Centos 5.5 işletim sistemini 32 bit olarak kullanıyorum. Sunucularda en ufak bir sorun dahi yaşamıyorum. Performans açısından oldukça kararlı ve seri sunuculara bu bahsettiğim işletim sistemi özellikleri ile ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 200 ün üzerinde Linux sunucuda CentOS 5.5 ve Cpanel kullanıyorum. Web sitelerinin yayını ile alakalı en ufak bir sorun da yaşamıyorum. Herkese Cpanel ‘i tavsiye ederim.

Cpanel Kurulumu Linux Platformlarda Nasıl Gerçekleştirilir ?
Cpanel kurulumunu gerçekleştirebilmeniz için root ( yönetici ) yetkisine sahip olmanız gerekmektedir. SSH bağlantısı sayesinde root girişi yaparak, kurulum komutlarını gerçekleştirebileceğinizi buradaki yazımda sizlere anlatmıştım. Cpanel kurulumu çok basit bir kurulumdur. Tek dezavantajı windows kurulumlara göre daha uzun sürmesidir. O nedenle yaklaşık 4 saat gibi bir zamanda kurulmaktadır.

Lütfen Dikkat !
____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____
____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____

Screen Komutu

Screen Komutu

SSH bağlantınızı gerçekleştirip root girişi yaptı iseniz komut işlevlerini yürütme yetkiniz var demektir. Yalnız size tavsiyem şudur ki, cpanel kurulumu yaklaşık 4 saat gibi bir süre alıyor. Ve bu kurulum sırasında internet bağlantınız kesilir ise, SSH bağlantınız kopacağı için kurulum ne yazıkki yarıda kalıyor. İşleme devam edemiyorsunuz. Yeni kurulum için sunucunuza format atmanız gerekiyor. Bu sorunun da önüne geçebilirsiniz. Screen komutu ile SSH bağlantınızın sürekli açık kalmasını sağlıyorsunuz. SSH bağlantınızı yapın, root girişinizi gerçekleştirin ve ilk komutunuz screen olsun lütfen. Uzun süreli yapılan işlemlerde Screen komutu bulunmaz bir nimet gibidir. Bağlantınız kopar ise, son açılan ekrana ulaşmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

screen -r

2 veya daha çok ekran açmış iseniz ;

Şayet 1 den fazla ekran açmış ve bir çok işlem yürütüyor iseniz. Örneğin Cpanel Kurulumu yapar iken ekip arkadaşlarınızdan biriside firewall ayarı yapıyordur. Bağlantınızın koptuğunu var sayalım. Screen komutu ile açık bıraktığınız ekranınıza ulaşmanız için, screen – list komutunu kullanıyoruz. Bu komut ile açık olan screen ( ekran ) listesi karşımıza çıkıyor. Listede tıpkı aşağıda belirttiğim şekilde bir benzer görüntü ile karşılaşabilrisiniz. Aşağıdaki listeye göre açılmış olan 2 adet ekran vardır.

7589.pts-3.makinaismi (Attached)
7586.pts-3.makinaismi (Detached)

Attached yazan ekranı açmak için, -d -r komutunu kullanıyoruz. Detached yazan ekranı açmak için ise, -r komutunu kullanıyoruz.

screen -d -r 7589
screen -r 7586

____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____
____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____   ____  ____

Cpanel Kurulumuna başlıyoruz.

Sonuç olarak sunucuda yaptığınız tüm işlemleri düzenli bir şekilde yapmanız, esasen sizinde düzenli bir insan olduğunuza kanıttır diye düşünüyorum. Root girişi yaptığınızda, sunucu sizi ana dizin olan home dizinine atar. Siz kurulumları home dizininde yapmamalısınız. Çoraplarınızı salonda değil, odanızda çıkartmaya benzer. Her işi kendi alanında çözmelisiniz. Az önce bahsettiğim gibi her işlem için bir dizin oluşturur iseniz, sonraki günlerde neyi nerede yaptığınızı görebilirsiniz.

Cpanel Kurulumu 4 komut ile yapılmaktadır. İsterseniz bu komutları ve işlevlerini sırası ile tanıyalım. O zaman öncelikle, Cpanel kurulumunu gerçekleştireceğiniz bir klasör oluşturalım. Bu klasörün adı Cpanelkur olsun. Bu klasörü oluşturabilmek için mkdir komutunu kullanıyoruz. Make(Oluştur) kelimesinin kısa hali mk , directory(dizin) kelimesinin kısa hali ise dir olarak komuta yansıyor. Ve komut son hali olan mkdir halini alıyor. Komutun nereden nasıl geldiğini ve mantığını da anlattığıma göre komuta geçelim.

mkdir /home/Cpanelkur

Evet yuakrıdaki komutu SSH bağlantısı yaptığınız pencereye yapıştırıyorsunuz. Ya da manuel olarak siz eliniz ile girin. Zaten uzun bir komut değil. Bu komut sayesinde  Cpanelkur adlı bir klasörümüz oldu. Bu klasör bizim cpanel kurulumuzu gerçekleştireceğimiz kurulum dosyalarının bulunacağı klasör olacak. Bu klasörüe dosyaları atabilmemiz için önce malumunuz klasörün içine girmemiz gerekiyor. İşte burada cd komutu bize yardımcı oluyor. Bu komut ile dizin içerisinde yer alan Cpanelkur klasörünün içerisine girebiliyoruz.

cd /home/Cpanelkur

Komutu çalıştırdı iseniz, artık Cpanelkur klasörü içerisindesiniz. Peki bu klasöre Cpanel kurulum dosyalarını nereden indireceksiniz. Son derece basitleştirilmiş bir işlem ile bu dosyaları indirebilirsiniz. Bu işlem için ise cpanel.net‘ i kullanıyoruz. Cpanel.net de son versiyon kurulum dosyaları bulunmakta. Dosyaların bulunduğu adresleri ise hiç değişmiyor. Siz bundan sorna yapacağınız tüm kurulumlarda yine bu adresi ziyaret edeceksiniz. http://layer1.cpanel.net/latest adresinde Cpanel‘ in son güncel kurulum dosyası yer almaktadır. Peki bu dosyaları Cpanelkur adlı klasörünüze nasıl atacaksınız. Evet bu konuda yine bir komut yardımınıza koşuyor. Wget komutu. W harfi web kelimesinin ilk harfi iken, get kelimesi ise ingilizce almak kelimesinden geliyor. Kısacası belirtilen adresde yer alan dosyayı al anlamı içermekte.

wget http://layer1.cpanel.net/latest

Komutu çalıştırdı iseniz, artık kurulum dosyaları Cpanelkur adlı klasöre indiriliyor. Zaten % bazda ekranda ne kadar zamanda indiğini görüyorsunuz. % 100 olduğunda dosyalar tamamı ile belirtilen Cpanelkur adlı klasöre inmiş oluyor. Artık kurulum işlemini başlatan 4. komuta geçebiliriz. Kurulum yaklaşık 4 saat gibi bir süre alacağı için yukarıda en başta belirttiğim gibi Screen komutunu kullanmanızda fayda var. Kurulum arka planda devam ederken siz pencereyi kapatıp işlerinize devam edebilirsiniz. Son komut olan kurulum komutu ise aşağıdaki gibidir.

sh latest

Cpanel kurulumunuz 4 saat gibi bir süre sonra bitecektir. 15 günlük bir test lisansınız da olacak. 15 günün sonunda ne yazıkki lisans almanız gerekmekte. Lisansınızı aldıktan sonra /usr/local/cpanel/cpkeyclt komutunu sunucunuzda çalıştırınız. Böylece lisansınız aktif olacaktır.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

6 Yorum Yapıldı
 • Ahmet Sincap dedi ki:

  Merhaba, verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim. Birkaç sorum olacaktı.
  1- Yeni bir sunucu kiralayıp üzerine 8 adet vds kurunca her biri için ayrı bir cpanel lisansımı almak gerek, yoksa tek bir lisan yeterli mi? Tek lisans yeterli ise server için lisans mı yoksa vds için lisans mı almak gerekli?
  2- 8 adet vds için ayrı ayrı ip adresi mi tanımlamak gerekiyor? Tek bir sunucu ip si yetiyor mu?
  Allah razı olsun.

  • Aytaç Engin dedi ki:

   VDS lerin her biri IP kullanacaktır. Ayrı ayrı IP ler kullanacaklar.
   O nedenle Cpanel lisanslarınız IP üzerinden gerçekleştiği için her birine ayrı lisans alacaksınız demek oluyor.

   Plesk Panelde tek lisans ile bir çok VDS kullanabilirsiniz. Plesk size bu hakkı kanuni olarak vermesede…

 • fatih dedi ki:

  Eyvallah iyi güzel anlatmışsın da kopyalama engeli var sitede, girdiğim gibi çıkıyordum yorum bırakayım dedim.

 • Ali Topaloğlu dedi ki:

  Merhaba, benim sunucum yaklaşık 10 yıldır aktif çalışıyor. Hiç panel ihtiyacım olmadı lakin şimdi var. Hazır çalışan fedora’nın üzerine whm/cpanel kurmamın bir sakıncası olur mu acaba bilginiz var mı?


*