Nedir bu ” Dingonun Ahırımı Burası ? ” – Anlamı Nedir ? Nereden gelmiştir ?

Günlük konuşmalarımızda; nerede nasıl davranması gerektiğini bilmeyen insanlara, verdiğimiz tepkilerimizde kullandığımız bir cümledir ” Dingonun ahırımı burası ! ” cümlesi. Kapıyı vurmadan içeri girenlere verdiğimiz tepkilerden biride bu cümle ile çoğu zaman eşleşebiliyor. Peki kurduğumuz bu tepki cümlesi nereden geliyor, nedir bu cümlenin oluşum süreci diye merak eden arkadaşlara olayı özü ile anlatmak isterim.

Nedir bu  ” Dingonun Ahırımı Burası ? “

Eskilerde İstanbulda Atlı Tramwaylar yer alıyordu. Eski İstanbul arşivlerini karıştıracak olur ise atlı tramwaylara rastlayacaksınızdır. Eskiden insanlar Şişhane yokuşunu 2 atla çekilen tramwaylar sayesinde çıkıyorlardı. Tabi bu yokuşta atlar çok yorulduğu için Azapkapı denilen bölgede atlarını değiştirmek zorunda kalıyorlardı. Bu ihtiyaçtan yararlanmak isteyen Dingo isimli bir Rum vatandaş bu bölgede bir ahır işletiyormuş. Ahıra dinlenme amaçlı gelenlerden kimseye nerden geldiği kim olduğu nereye gittiği sorulmadığı için, gelenin ve gidenin hesabının tutulmadığı bir bölge olmuş. O nedenle de dingonun ahırı yol geçen hanı şeklinde bir yer olmuş çıkmış.

Dingonun Ahiri Ne demek

Dingonun Ahiri Ne demek

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı

*