Editie NL kanalını Hackleyen 25 Yaşındaki Genç Mühendis Max Cornalisse

Max Cornelisse

Max Cornelisse

Hergün haberlerde, internetde gördüğünüz şahit olduğunuz olaylardan biraz farklı bir olay aslında. 25 yaşındaki Max Cornalisse adındaki genç çocuk, Editie NL kanalını canlı yayın esnasında sabote ederek spikerlerin okuduğunu haber metnine müdahale etti. Ne okuyacğaını şaşıran spiker, canlı yayında çok zor durumda kaldı. 25 yaşındaki genç mühendis Max Cornalisse, spikerin okuduğu metine ” nobel ödülünü kazandığı ” haberini yazdığı için, spiker yazıları o şekilde okudu. Çok eğlenen genç arkadaşımızın bu ilk işi de değil. Bir çok videosu internetde dolanan bu gencin hiç de rahat duracağı yok sanırım.
Burada yapmaya çalıştığı ya da bundan sonra yapmaya çalışacağı hiç bir şeyi tasnif etmiyorum. Bu videoları izleyerek hacker lık yapmaya soyunan bir çok genç kişiye kötü örnek oluyor diye düşünüyorum. Fakat öte yandan, 1 milyon izleyiciye hitap eden bir kanalın, bu denli basit bir sisteme sahip olması oldukça kötü bir durum olsa gerek. Bu kadar kolay bir şekilde müdahale edilebilecek bir sistem ile 1 milyon izleyiciye hitap etmek sakıncalı diye düşünüyorum. Max Cornalisse ‘nin kötü niyetli bir iş yapmamış olması kanalın menfaatine diye düşünüyorum. Kötü niyetli bir kişinin, kanal aracılığı ile yapabileceklerini düşünmek bile istemiyorum.

Ayrıca belirtmeliyim ki, yabancıların gerizekalı olduğunu söylerlerdi inanmazdım. Yani çocuk metne “; “ve ” ) ” işaretleri koyuyor. Spikerde noktalı virgül ve kapatma parantezi diye metni okuyor.  Devamında ” Çok sevgili arkadaşım, lütfen ofise zamanında gelir misin ? ” diye metni okumaya devam ediyor. Ve ardından ” Bunu ben söylemedim ! Metinde öyle yazıyor.” diyerek canlı yayına devam ediyor. Diğer erkek spiker ise, gerizekalı davranışının ardından akıllı bir söz etmeyi beceriyor. Ve ” Sanırım sizde bir aksilik olduğunu farketmişsinizdir ? Sanırım alt katda birisi promper kamerası ile oynuyor. Bu daha öncede başımıza gelmişti. ” diyor. Buyrun videoyu birde siz izleyin.

Get the Flash Player to see this content.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*