Epoksi Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Epoksi Nedir ? Amacı nedir ?

Epoksi Zemin Uygulama

Epoksi su ve alkali malzemelere dayanıklı ve zamanla zarar görmeyen reçine özellikli bir kaplama malzemesidir.  Genel itibari ile epoksi kaplamaların kullanım amacı bellidir. Bu kaplama malzemesi mikrop barındırmaz, gözenekleri yok  denecek kadar azdır ve büyük mekanlarda sağlıklı bir ortam oluşturur. Hastaneler, Gıda fabrikaları, Okullar, Genel nitelikli fabrikalar v.b. yerlerde epoksi uygulaması zemin adına yapılacak en iyi uygulamalardan biridir.

Epoksi uygulanacak zemin adına ne gibi hazırlıklar gerekir ?

Epoksi uygulanacak zeminin önce özel makinalar ve bu makinalara takılan aparatlar ile traşlanması gerekir. Bu traşlama sayesinde kumlu yapıya bürünen zemin üzerine cıva katkılı bir ince şap atılması gerekir. Atılan bu şap kalitesine göre farklılık göstermektedir. İçerisindeki suyun hızlıca kristalleştiği ince şaplardan tercih etmek gerekir. Nitekim kuruma hızı ne kadar çabuk olur ise ince atılan bu şapın kalitesi o yönde artacaktır. Şapın yüzeyden değil, bütün oalrak kuruması ön görülür. Nitekim kristalleşmeyen su bazlı şapların bu özelliği içermediğini belirtmek isterim. Bu ince şap atılmadan önce, traşlanmaış yani kumlanmış olan yüzeye nem bariyer atılması gerekir. Nem bariyer  üzerine atılan şaplar her zaman daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Nem bariyer piyasada astarlama olarak adlandılır. Epoksi Binder olarakta isimlendirilir.

Epoksi zemin kaplaması uygulaması nasıl yapılır ?

Hazır hale gelmiş zemin üzerinde uygulanır. Epoksi uygulaması yapılmadan önce son kat işlemi yapılır. Ve ardından epoksi döküm işlemi yapılır. Öncesinde yapılan işlemlerin yapılmadığı zeminlerde epoksi döküm işleminin yapılmaması gerekir. Yapılsa dahi epoksinin bir hükmü ya da biçimi olmayacaktır.

Get the Flash Player to see this content.

Get the Flash Player to see this content.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı
 • Epoksi zemin kaplama dedi ki:

  Epoksi zemin kaplama hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.İyi çalışmalar.

 • Bulut dedi ki:

  İygunler epoksi zemin kaplama ve 3dd epoksi zemin kaplama sektörüne girmek istiyorum fakat bu konuda yeterli tecrübe ve bilgiye sahip değilim kurs tarzında eğitim veriyomusunuz? Eğer veriyosaniz sure -icerik- ücret hakkin da bilgi verir misiniz eğer eğitim programiniz yoksa 5avsiye edeceğiniz kurslar varmı teşekkürler iyi calismalar

 • epoksi zemin kaplama dedi ki:

  Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Teşekkür ederim.


*