George Hotz adlı ünlü hacker çocuk facebook da işe alındı

George Hotz

George Hotz

Evet bu çocuk biraz yaramaz bir çocuk. Bilenler bilir ! İnternet dünyasında, yakın zamanda iphone u hackleyen çocuk olarak ismini duyurmuştu. Bununla yetinmeyip PS3 de bu çocuk tarafından hacklenmişti. Uzun süren dava maratonundan başarılı bir şekilde çıktı ve şu anda facebook yönetimi tarafından işe alındı. George Hotz facebook sayfasından yazmış olduğu iletisinde, “Facebook gerçekten çalışmak için harika bir yer.”  diye belirtti.

George Hotz şu anda ne yapıyor diye merak edenler olabilir. Facebook da çalışıyor olması zaten büyük bir şans. Esasen bende bu tip girişimleri destekliyorum. Hapse atmak yerine, bu yeteneklerini yararlı şeyler için kullanması benimde desteklediğim bir fikir. Önceki yıllarda microsoft ‘ un hackerları işe almış olduğu gibi. George Hotz, şu anda facebook un çıkarmak üzere olduğu uygulaması hakkında çalışmalarını yürütüyor. Tahmin edeceksinizdir.. Konusu güvenlik :)

Bu çocuk neler yaptı ?
Kendisini Geohot olarak adlandıran George Hotz, Sony ile davalık olmuştu. Playstation 3 oyun konsolunun sistem kilitlerini kırmış ve açık kaynak olarak internetde yayınlamıştı.  Sony davadan şartlı olarak vazgeçeceğini açıklamıştı ve şartı çok açıktı. Geroge Hotz, hiç bir sony ürünü üzerinde kodlamalar ile ilgili bir değişiklik yapmayacağı sözü karşılığında serbest bırakılmıştı.

George Hotz

George Hotz

Esasen örnek vermek gerekirse, Apple’ın davasını kaybetmesi de bu konu üzerinde etken oldu diye düşünüyorum. Tezimi size açıklayayım. Şimdi Apple Ipad ve Iphone konusunda oldukça başarılı bir firma. Fakat fiyatları yüksek olduğu için piyasada jailbreak yapılmış ürünler görmeniz mümkün. Bunun nedeni ise, yurtdışından ucuza alınan apple ürünlerinin kırılması. Mahkeme sürecinde açılan davaları apple bu yönde kaybetti. Jailbreak kullanımı konusunda kesin bir yargı getirilemedi. O nedenle tıpkı bu olayda yaşanılan türde bir olayda George Hotz konusunda önümüze çıkıyor. Sony davayı kaybedeceğini bildiği için davadan geri çekildi diyebilirim. Bu tabiki benim yorumum.. Bu arada Apple ürünlerini ilk jailbreak yapan kişide bu çocuk.. Sonuca bakmak lazım.. Sony ya da Apple bu çocuk ile sonuç olarak baş edememiştir.

Get the Flash Player to see this content.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*