GoDaddy Satıldı ! Hemde rekor bir fiyata

GoDady

GoDady

Bilindiği üzere, dünyanın en çok alan adı satan şirketi GoDady olarak biliniyor. Satışını yaptıkları aktif domain sayısı 50 milyonu geçmiş durumda. Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyetlerini sürdüren GoDady şirketi, geçtiğimiz günlerde 3 sermaye şirketinin ortaklığında satın alındı. 2.25 Milyar dolara satın alınan GoDady bilişim dünyasına daha büyük katkılar ile yoluna devam edecek gibi görünüyor. İsterseniz GoDady ‘yi satın alan şirketleri sırası ile tanıyalım ;

KKR&Co. (Kohlberg Kravis Roberts & Co)
KKR&Co. Newyork merkezli özel bir sermaye kuruluşu esasında. Sermaye hareketleri 400 Milyar Dolar civarına ulaşmış çok büyük bir kuruluş olduğunu söylemek isterim. Şirket 1976 yılında, Jerome Kohlberg ve kuzenleri Henry Kravis ile George R. Roberts tarafından kuruldu.
Silver Lake Partners
KKR&Co. ile aynı sektörde bulunan Silver Lake Partners, özel sermaye kuruluşları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde odaklı hizmet veriyor. Teknoloji alanında bir çok girişimleri bulunan şirket 1999 yılında kuruldu. Örnek verecek olursan, Skype bu şirkete ait bir ürün diyebiliriz.
Technology Crossover Ventures
1995 yılında kurulmuş olan bu sermaye şirketi ise, 7.7 milyar dolarlık sermaye girişimine sahip. İnternet, finansal teknoloji, altyapı ve iletişim sektöründe yer alan firmaları satın alarak kalkındırmayı amaçlayan bir kuruluş.

Bu şirketler neden 2 ortak olarak GoDady ‘yi satın aldılar?
Türkiyede bu sektörde hizmet veren sermaye kuruluşları yok. Bu tanımı Türkiye’ den örnek vererek malaesef yapamayacağım. Bu tür sermaye odaklı şirketler, yükselme ivmesi olan ve başarılı bir çizgi sürdüren şirketleri satın alırlar. Satın aldıkları bu şirketlerin sermayelerini güçlendirir ve zamanı geldiğinde satarlar. Kalkınma şirketleri grubu olarak adlandırabiliriz.
Peki GoDady kimin kontrolunde ve yönetiminde işini sürdürüyor?

Bob Parsons - GoDady Ceo

Bob Parsons - GoDady Ceo

Yatırım şirketleri ( Satın alan 3 sermaye kuruluşu ), GoDady ‘nin yönetimi konusunda bilgili olmadıkları ve amaçları GoDady’ nin sermayesini geliştirip satmak olduğu için, yönetimi GoDady ‘nin yönetim kurulu başkanı olan Bob Parsons ile devam ettirmeyi amaçlıyor. “Yönetici aynı yönetici, sahip başka sahip. Sermaye yeni ve büyük sermaye ! ”  fikri ile satın alınan GoDady şirketi, ilerleyen yıllarda başarısını daha da artıracak görünüyor.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*