Google ‘dan Çevreci bir hareket. Google Güneş Enerji Sistemleri Projesi

Google Güneş Panelleri

Google Güneş Panelleri

Google şirket bünyesi içerisinde bir çok yeniliği ve dünyaya sağlamış olduğu teknolojileri ile tanınan büyük bir şirket. Google internet ortamında yapmış olduğu başarılı ticari çizgisine, karakteri gereği bir yenisini daha ekleyecek gibi görünüyor. Esasında yalnızca  Google tarafından düşünülmesi gerekmeyen, herkesin katkıda bulunması gereken bir proje bu. Doğayı korumak, gezegeni ayakta tutmak hepimizin görevi bana kalırsa…

Almanyada yapılan güneş pilleri tarlalarını bilenler bilir. Sivil halk kendi ürettiği elektriği devlete satar hale gelmiş iken, Türkiyede elektrik üretmek hala yasalar gereği yasak. Nitekim üstüne vazife olmamasına rağmen, böylesine uygar bir fikri dile getiren ve icraata geçiren Google ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bakalım Google Güneş Enerjisi hakkında ne yapmış ?

Evet proje öncelikle Amerikada hayata geçirildi. Bunu belirtmek isterim. California’nın Mojave Çölü’nde 550.000 aynadan oluşan çok büyük bir güneş enerjisi toplama istasyonu inşaa edildi. Bu projeyi Google, Chevron ve Goldman Sachs Group Şirketlerinin ortaklığı oluşturdu. Bu şekilde elde ettikleri enerjinin, gelecekte kömür ile elde edilen enerjiden daha ucuz olacağını savunuyorlar. Garip gelmesin ama, 400 hektarlık bir alan üzerinde kurulu olan bu tesis, 112.500 adet evin harcadığı elektrik enerjisini üretiyor.

Google Sonar Enerji

Google Sonar Enerji

Bu aynalar elektriği nasıl üretiyor ?

Güneş ışığı nelere kadir değilmi arkadaşlar. Biz ne zaman uyanacağız ?.. Neyse.. Ben size bu olayın nasıl olduğunu anlatayım. 550.000 adet dev ayna, gelen güneş ışınını cam borulara teneffüs ettiriyor. Bu cam boruların içerisinde ise yağ bulunuyor. Güneş ışınları yoğunlaşarak bu yağı ısıtıyor. Böylece yağın sıcaklığı 370 santigrat dereceye kadar yükseliyor. Isınan ve 370 Santigrat dereceye ulaşan yağ, suyu buharlaştırarak bir elektrik türbininin dönmesi sağlanıyor.  Böylece elektrik enerjisi elde ediliyor.

Peki bu teknoloji neden tercih ediliyor ? Kömür neden artık tercih edilmiyor ?

Şu an için bu tesiste 1 kilovat-saatlik enerji üretmek 14,2 sente mal olurken, kömürden elde edilen elektrik enerjisi 4,8 sente mal oluyor. Güneş ile elde edilen enerjinin 2020 yılında 3.5 sente mal edileceğide öngörüler arasında. Bu nedenle Güneş Enerjisi ile elde edilen elektrik, kömüre nazaran daha ucuz durumda olacak. Ki zaten kömür rezervlerinin tükeniyor olması, kömür fiyatlarının da artmasına neden olacak. Kömürün tercih edilmemesindeki en büyük neden ise, havayı kirletiyor olması. Google Yenilenebilir Enerji Projesi için buraya bakabilirsiniz.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
 • Arzu Kalyoncu dedi ki:

  Bu sabah radyoda tesadüfen duydum bu projeyi… Teknoloji Günlüğü adlı bir programdı. İlk kez tesadüfen dinlediğim bir frekanstı… Güneş enerjisi daima ilgimi çekmiştir… 1970’lerde ağabeyim tanıtmıştı bana… Saygılarımla… Arzu Kalyoncu

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Güneş gibi bir kaynağın bu denli farklı fonksiyonlara hizmet eder hale getirilmesi, ülkemiz ve dünya adına büyük bir gelişme. Google bu hizmetlerini yerine getirirken insan odaklı hizmetleri sunmaya özen gösteriyor. Bizlerinde bu aşamada, ilgili ve bilgili olmamız gerekir. Radyoların bu konuda duyarlı olması beni de çok sevindirdi.


*