Haydarpaşa Garı – 28 Kasım 2010 Haydarpaşa Yangını

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Vay Hardarpaşa Garı Vay !

Dünya şu günlerde insanların sürekli yok ettiği, zarar verdiği ve tüketim bazında sürekli tükettiği bir ortam haline geldi. Gezegen dile gelse herhalde insanlardan nefret ettiğini söyleyecek. Bir mimar olarak, tarihi yapıtların değerini çok iyi bilen biriyim. Haydarpaşa Garı ise dünyanın en ünlü yapıtlarından biri idi. Hala öyle. Yanması ile, Türkiye’nin tarihi değerlerine ne kadar önem verdiğini tüm dünya anlamış oldu. Yani Haydarpaşa Garı yanarak bir de bu şekilde ünlü oldu. Avrupada yapıtlara konan güvercinleri bile; konmamaları ve dışkıları ile yapıta zarar vermemeleri için, iğneler yardımı ile yapıtların korunduğunu biliyoruz. Bu denli özel bir koruma ile donatılı Avrupa ülkeleri, tarihlerine sahip çıktığı için milyonlarca turisti her yıl ağırlıyor ve kendinden söz ettiriyor. Eskiyi korumak her zaman ileriye dönük işler yapabilmeyi besler sevgili arkadaşlar. Geçmişini görmeyen geleceğini göremez. Bugün ben bu yazıyı yazmayı hiç istemedim. Ama düşüncelerimi de sizlerle bir mimar olarak paylaşmak istedim. Haydarpaşa Garı, İstanbul’u bilenler iyi bilirler ki, Anadolu yakasında Kadıköy’de yer alır. En önemli yapıtlarımızdan da biridir. İsterseniz Haydarpaşa Garı nasıl bir yapıttır? Sorusuna geniş bir anlatım ile yer vereyim.

hosting

Türkiye 'nin en Hızlı Hosting firması

Haydarpaşa Garı Nasıl bir yapıttır ? Önemi Nedir ?
Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit tarafından, 30 Mayıs 1906 yılında inşaatına başlanmıştır. İnşaatı 2 yıl sonra 19 Ağustos 1908 de bitirilerek hizmete açılmış bir gardır. O zamanlar binanın inşaatını, Anadolu Bağdat adlı bir kurum adına Almanlar üstlenmişti. Alman mimarlar; Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından projelendirilen Haydarpaşa Garı, Alman ve İtalyan taş ustaları tarafından inşaa edilmiştir. Zaten binanın tarzına bakacak olursanız bu net bir şekilde görülmektedir.
Şimdi en önemli hususa gelelim. Bugün yangın ile yüzleşen Haydarpaşa Garı ‘nın ilk yangın ile karşılaşması değil. Bundan öncede yangın tecrübesi geçirmiş bir binadır. 1.Dünya Savaşı sırasında, cephaneler için kullanılan Haydarpaşa Garı ‘ndaki depolara bir sabotaj yapılmış ve binanın çok büyük bir kısmı çıkan yangında hasar görmüştü. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini (yanmadan önceki şeklini) almıştır. 1979’da Haydarpaşa’nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1976’da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983’ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır. 28 Kasım 2010 tarihinde çatısında çıkan ağır yangından dolayı çatısı çökmüş ve 4. katı kullanılamaz hale gelmiştir.

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Haydarpaşa Garı Yangını 28 Kasım 2010

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

6 Yorum Yapıldı
 • mert dedi ki:

  aytaç bey,blog yazınıza konu olan görseller yazınızdan daha fazla olayı anlatıcı sanatsal özelliğe sahip. keşke kullandığınız bu görsellerin telif hakları olduğunu düşünüp, fotoğrafçının imzasınız atsaydınız. bildiğim ve araştırdığım kadarıyla fotoğraflar anadolu ajansı na ait. haydarpaşa garı yangını ile ödül alan burak akbulut un fooğrafları kullandığınız fotoğraflar. saygılarımla

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Internetten bulup koydugum fotograflar. Haber sitelerinde bolca yer aliyor. Telih hakkina saygim var… Fotografi satmiyorum :)

  • mert dedi ki:

   Yaptığım yorumda fotoğrafları sattığınızı ima edecek birşey söylemedim. Kullandığınız görselleri kim çekti ise imzasını belirtmeniz gerektiğini söyledim net olarak. Bu gar yangını çeken her kim ise, farklı açılardan bize yansıtmış. Emeğe saygı demek istedim kısaca

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Ben sizin kadar fotografi arastirmadim. Ama siz yorumda belirttiniz. Artik fotografin sahibi arkadasin kim oldugu belli olmus oldu. Kendisine cok tesekkur ederiz. Hakaten guzel fotograflar. Isin ilginc yani. 2010 da yazdigim bu yaziya 2015 4 ci ayda yorum yazip. Size verdigim cevaba cevap olarak dun yazmissiniz. Tebrik ediyorum :)

 • Ali YILMAZ dedi ki:

  Haydarpaşa gar yangını heşeyden önce altında başka şeyler olan bir yangın, apaçık ortada. Hangi restarasyon çalışması sırasında yangın çıkmış restarasyonun amacı zaten oluşabilecek doğal afetlerin önüne geçebilmek, kimi kandırıyorlar acaba…
  Hatırladığım kadarıyla birkaç yıl önce haydarpaşa garı yıkılıp yerine çok katlı alış-veriş merkezi yapılacağı gündeme gelmişti, istanbul halkı sağduyulu davranıp zamanında önlemişlerdi…
  Herkesin mutlaka sahip çıkması gereken bir değer…


*