Honda Civic Hatchback 8. Jenarasyon – Geniş Bilgi

Honda’nın 8. Jenarasyon ürünü olan Hatchback kasaları; 1973 yılında İngiltere’nin Swindon fabrikasında üretildi. Bu üretime konu modellere Euro Civic de deniyor. Avrupa da üretilmesinden kaynaklı bu isim verilmektedir. Hatchback kasalar; sedan kasalardan hem dış görünüşü, hem de iç tasarımı yönü ile tamamen farklıdır.

2006 yılında ortaya çıkan bu modeller 5 Kapılı ve 3 kapılı olarak üretildiler. 3 kapılı olan modelleri Type-S olarak anılır.  2006 yılında yalnızca 1.8 litre ve 140 Hp gücünde üretildi. 2009 yılı itibari ile 1.4 lite ve 100 Hp gücünde modeli ile ekonomik model serisine de geçiş yaptı. 2006-2009 yılları arasındaki üretimleri inceleyecek olur isek; 3 yıllık bu dönemde sadece manuel ve yarı otomatik (I-shift) modeller üretildi ve satıldı. Hatchback ve Type-S olarak üretilen bu modellere 2009 yılı itibari ile bazı yenilikler eklendi. 2009 yılında eklenen makyaj ile birlikte 1.8 litrelik motorlarda tam otomatik vites seçeneği ile üretilmeye ve satılmaya başlandı. Tabi bu aşamada 1.4 litrelik modellerde tam otomatik vites seçeneği sunulmadı. I-shift seçeneği ile üretildi ve satıldı. 2010 yılı itibari ile 1.8 litre Civic Hatchback ve Type-S satışları durduruldu.

 

2009 yılında yapılan makyajın içeriği neydi ?

 1. Ön kısımda; tamponun üstüne bitişik olan aynalı panjür, 2 parçalı panjur olarak değişti.
 2. Jant modelinde değişikliğe gidildi.
 3. Müzik sisteminde daha önce olmayan Aux çıkışı eklendi.
 4. Arka bölümde yer alan geri vites lambaları genişletildi.
 5. Ön ve Arka tamponların alt kısımlarında değişiklikler yapıldı.
 6. Yazıda bahsettiğim gibi 1.8 litrelik model tam otomatik vites seçeneği sunuldu.

 

Civic Modellerinin kasa kodlarından da bahsetmek istiyorum. FK ve FN ile başlayan kasa modellerinin karşılığı nedir. Model kodlarını sırası ile sizlere açıklayayım.

 • FK1 : 5 kapı seçeneği olan 1.4 litre benzinli motora sahip modelidir.
 • FK2: 5 kapı seçeneği olan 1.8 litre benzinli motora sahip modelidir.
 • FK3: 5 kapı seçeneğine sahip 2.2 litre dizel motora sahip modelidir.
 • FN1: 3 kapı  seçeneğine sahip 1.8 litre benzinli motora sahip model Type-S olarak anılır.
 • FN2: 3 kapı seçeneğine sahip 2.0 litre benzinli motora sahip model  Type-R olarak anılır.
 • FN3: 3 kapı 2.2 litre dizel motora sahip model Type-S olarak anılır.
 • FN4: 3 kapı 1.4 litre benzinli motora sahip model Type-S olarak anılır.

 

3 Kapı Civic TYPE-S Type-R

 

5 Kapı Civic Hatchback

 

Ben de 2011 kasa Civic Hatchback 5 kapı modeline sahibim. Aracımdan çok memnunum. Aracımı ve jenarasyonu içerisinde yer alan tüm araçları biliyorum. Aracın eksi yönlerini de belirtmekte fayda görüyorum.

 • Süspansiyonları çok sert bir araçtan bahsediyoruz. En ufak çukurları dahi hissettirebilen bir araç. O nedenle daha yumuşak spor yaylar ile orjinal yaylarını değiştiren Honda sahiplerine hak veriyorum. Ben de bu durumdan rahatsızım. Ama alıştım diyebilirim. Başak bir araç kullandığımda farkı hemen görebiliyorum.
 • Bunun dışında, benzin ışığı yandığı andan itibaren en az 10 litre benzin (günümüz şartlarında 50 TL ye yakın ) koymaz iseniz ışık sönmüyor. Böylece depoda ne kadar benzin kaldığını görmeniz imkansız hale geliyor.
 • Parçaları çok pahalı ve zor bulunuyor. Avrupa üretim bir araç olması sebebi ile parçaların sürekli gümrük vergileri ile ülkemize gelmesi bize maddiyat açısından oldukça yük oluşturuyor.
 • I-shift şanzuman mükemmel bir şanzuman değil. Özellikle 1.4 litre motor araç modellerinde şanzuman aşınarak )(100 bin km civarlarında kullanıma bağlı olarak) genelde değiştiriliyor. Yarı otomatik bu şanzumanı bir motor yönetiyor. Robot görevi yapan bu motor, aslında manuel olan şanzumanı otomatikmiş gibi kendisi kullanarak bize sunuyor. Bu nedenle, trafik ışıklarında ya da herhangi bir duraksama anında vitesi boşa almaz iseniz, zamanla şanzumana zarar verebiliyorsunuz.

 

Sizlerde konu altında yorumlarınızı yazar iseniz, memnuniyet ile yorumlarınıza cevap verebilirim.

 

Kendi Aracımın Görselleri

 

Zengin İçerik Yapışkanı - Rich Snippets
Honda Civic Hatcback 8. Jenarasyon
Makale Konusu
Honda Civic Hatcback 8. Jenarasyon
İçerik
Honda'nın 8. Jenarasyon ürünü olan Hatchback kasaları; 1973 yılında İngiltere'nin Swindon fabrikasında üretildi. Bu üretime konu modellere Euro Civic de deniyor. Avrupa da üretilmesinden kaynaklı bu isim verilmektedir. Hatchback kasalar; sedan kasalardan hem dış görünüşü, hem de iç tasarımı yönü ile tamamen farklıdır.
Yazar
Yayınlanan Alan
blog.aytacengin.com
Yazar İmza
Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar


*