iframe virüsünden nasıl kurtulabilirim? – iframe virüsünü silme

bu-site-bilgisayariniza-zarar-verebilir

Bu site bilgisayariniza zarar verebilir uyarısını kaldırma !

Öncelikle arkadaşlar frame nedir ne işe yarar? Sorusunu cevaplayalım. Frame ingilizce bir terim olup çerçeve anlamına gelmektedir. Yani başka bir sunucuda yada kendi sunucunuzda yayında olan bir sayfayı, kendi sayfanızda göstermek ister iseniz bu yöneti kullanıyoruz. Yani o sayfayı kendi sayfamızda frame ( çerçeve ) içerisinde gösteriyoruz. Bu açıklamanın ardından kafanızda durum netleşti diye umuyorum.
Yukarıda anlattığım yöneti kullanarak zarar vermeyi amaçlayan kötü niyeti yazılımcılar, frame ile sitemizde kodlarını göstermeyi ve bu dosyaları web sitelerine giren her ziyaretçiye buluştırmayı amaçlamışlar. Genellikle bu tip virüsler, sizin ftp programınızı kullanır. Bu nedenle kutlulabilmek için ilk işiniz ftp programınızı kaldırın ve şifrenizi hemen değiştirin. Sonraki aşamada başka bir bilgisayar ( virüs bulaşmamış! ) yardımı ile dosyalarınıza ulaşın ve bilgisayarınıza indirin. Bu aşamadan sonra, bir program yardımı ile kodlarımızı incelemeye başlayacağız. Bu programın adı Advanced Find and Replace. Programı indirip kurun.

Ardından browse sekmesinden sizin daha önce indirmiş olduğunuz web sitenizin dosyalarının yolunu seçin. Ve arama manüsüne iframe yazın ve taratın. Virüs bulaşmış dosyaları tek tek gösterecektir. Sizde bu dosyalara bulaşmış olan zararlı kodları silebilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra web sitenizdeki mevcut dosyaları silip, temiz halleri ile değiştirebilisiniz. Virüslü olan bilgisayarınızı ister antivirüs programları ile taratın, isterseniz format atın. Benim tercihim format olmuştur. Kökten çözüm için ideal. İyi Çalışmalar dilerim.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

6 Yorum Yapıldı
 • […] önceki makalelerimden birinde de bu konuda sıkıntı yaşayan arkadaşlara çözüm olması açısından bir kaç şey […]

 • […] İframe Virüsünden nasıl kurtulurum ? Google Saldırgan site listesinden nasıl çıkarım ? 18 yaş altı hackerlar, 5651 nolu yasa, 5651 nolu yasa ile korunan internet ortamı, çocukların hack girişimleri, güvenli internet ortamı, hacker lar hakkında yapılması gerekenler, internetde çocuklarınızı koruma yöntemleri, internetde korunma yöntemleri, tib.gov.tr, ttnet hacker, türkiye hackerları, türkiyede hack girişimleri, yakalanan türk hackerları […]

 • Gökhan dedi ki:

  bu güzel bilgileri bizimle paylaştıgınız için teşekkür ederim.
  verdiğiniz programı indirip hemen taratıyorum. sonucları tekrardan burdan paylaşacapım teşekkür ederim.

 • Aytaç Engin dedi ki:

  iframe kodlarında virüs içeriğine rastladı iseniz, lütfen o kod satırlarını silin. Ama yazılımınız şayet iframe kodları ile çalışan bir fonksiyon yürütmüş ise silmemenizi tavsiye ederim.

  Bu rada bu konuda anlattığım yöntem iframe yöntemi ile çağırılan Js destekli virüslerdir. Umarım açıklayıcı olmuştur.
  Aytaç Engin

 • orhan dedi ki:

  sayın aytaç hocam öncelikle faydalı bilgileriniz için minnettarım..söylediğiniz şekilde taramayı yaptım ve yaklaşık 15 kadar dosya buldu..yalnız baktıgım zaman iframe ile buldug kodlar sanırım kullanılan kodlardır..bu konuda ne yapmamız lazım yada hangi şekilde başlayan kodları silmemiz lazım


*