Bilgilerimiz Ne Kadar Güvenli ? Mail ve Sms Listeleri

Öncelikle bu yazıyı okuyor olmanız benim açımdan oldukça olumlu ve sevindirici bir durum. Konu adına bir çözüm arıyor olmanızın sonucu buradasınız. Sizlere sonuna kadar destek vermek istediğimi ve bu nedenle bu yazıyı yazdığımı belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum. O nedenle dikkatli bir şekilde yazımı okumanızı ve çözüm adına bir girişimde bulunmanızı öneriyorum. Çok can sıkıcı bir durum olduğunun farkındayım. Ben yaklaşık 2 yıldır Spam mail ya da Sms almıyorum diye ayrıca belirtmek istedim. Ben başardığıma göre sizlerde başarabilirsiniz.

Unutmayın ki; İnternet çamurlu bir tarla gibidir. Siz üzerinde gezindikçe ayak izleriniz o çamura yansıyacaktır. Oldukça büyük bir tarladasınız. Bu tarla da hareketlerinizi ve bıraktığınız izleri iyi seçmeli ve güvenli hale getirmelisiniz. O nedenle her attığınız adımı düşünerek ve seçerek atın. Ve bu tarlada bir çok kişi geziniyor. Dikkatli ve akıllı olmak zorundasınız. Kendinizden çok çocuğunuza da refakat etmeniz gerektiğini de hatırlatayım.

Sorun ile ilgili olarak; kısa ve öz bir şekilde size konuyu anlatmaya ve sizleri bilgilendirmeye gayret edeceğim. Unutmayın ki; kişisel verileriniz çok kolay bir şekilde başkalarının eline geçebiliyor. Ve inanın bunun için çok büyük zahmet vermiyorlar bile. Hazırladıkları listeyi size sormadan başkalarına bile satabiliyorlar. Ne yazık ki, kanuni düzenlemeler henüz bu konuları tam olarak kapsamıyor. Büyük ölçüde ilerleme olmasına rağmen, çözüm size anlatacaklarımda saklı.

Bilgileriniz elden ele dolaşıyor ve inanır mısınız bilmiyorum ama bazı şirketler tonlarca para bile ödüyor bu mail listelerine. Sonuç ne oluyor? Mail kutunuz da 10 larca reklam, telefonunuzda 100 lerce sms.  Gerçekten can sıkıcı. Ben bir ara mail ve sms silmekten işime bakamaz hale gelmiştim. Ben kurtuldum. Şimdi sıra sizde.  Hadi gelin nasıl kurtulacağımızı öğrenelim.

Mail adresleri ( Mail List )  nasıl oluşturuluyor ? Bunları kim oluşturuyor ?
Google da filetype:txt inurl:”mail.txt” şeklinde bir arama yaptığımızı varsayalım. Binlerce mail adresi önümüze düşecektir. Daha başka yöntemler olmasına rağmen ne yazıkki buradan paylaşmayacağım. Bu yazıyı sizin gibi iyi niyetli arkadaşlar dışında okuyanlarında olduğunu unutmayalım. Çünkü bilinmeyen bazı yöntemler ile gayet basit bir şekilde 250 bin mail adresine 5 dakika içerisinde ulaşabiliyoruz. Forumlarda, bloglarda, haber sitelerinde, şikayet sitelerinde … ( Liste uzar gider ) yazdığınız yazılarda mail adresinizi belirtiyor iseniz, mail hunter programları mail adresinizi hemen listesine ekleyeceklerdir. Ve güncel tarihli sayfalarda bu aramalar yapılıyor. Yani bu aşamada tavsiyelerime uymanız sizi bu durumdan kurtaracak. Eski mail listler zaten 1 yıldan sonra kullanılmıyor. Sistem bu şekilde işliyor.

Bu nedenle yorum ve yazılarınızda mail adresinizi belirtmemenizi tavsiye ederim.

Bir ürün satın aldınız, ürünü evinize kargo istediniz. Mail adresinizi neden yazasınız ? Bir çok kişi bu iletişim formalarında mail adreslerini yazmaktan çekinmiyorlar. Lütfen yazmayın. Kargo evinize ya da iş yerinize mail adresinizi kullanarak gelmiyor arkadaşlar. Yazmayın birileri bu mail list lere yasal olmayan yollarla ulaşabiliyorlar. Evinize gelen kargo TC kimliğinizi Cep Numaranızı ve imzanızı istiyor.

Cep numaranızı yazmayın arkadaşlar. Yazdığınız andan itibaren Sms listelerine girdiğinizi unutmayın.

Yazmanız gerekmiyor. Böyle bir zorunluluğunuz yok. Bunun bilincinde olun ve o şekilde davranın lütfen. Şimdi bunun internet ile ilgisi nedir diye düşünüyor iseniz. Açıklayayım hemen. Bu bilgiler bir veritabanına kaydediliyor. Bu veritabanları sunucularda ( server ) saklanıyor. Reklam, pazarlama ve iletişim tercihlerinizi belirtmediğiniz sürece sizlere bu kanallar vasıtası ile mail, sms ya da posta üzerinden iletişim kuruluyor.

Bu mail listlerden nasıl kurtuluruz? Nedir yöntemi ?

Genelde aldığınız mailler özel yazılım ile gönderilmez. Çok eskiden özel bir kaç yazılım ile ( DNS Mail Server) gönderim yapılıyordu. Şimdi bu yöntem değişti ve mail listleri oluşturabildiğiniz ve amaca hizmet eden firmalar oluştu. Şimdi çoğu kişi reklam, pazarlama ya da iletişim için bu şirket ve oluşumları kullanıyor. Bu nedenle mail listesinden çıkmak oldukça kolay. Aldığınız maillerin alt kısmında her zaman bir ibare olur. Türkçe ya da İngilizce olan bu ibareyi dikkate almanızı tavsiye ederim.  ” Uniscribe from Mail list ” gibi Mail listesinden çıkmanıza yarayan butonlar yer almaktadır. Bu butonları kullanarak büyük ölçüde mailleri azaltacaksınız. % 90 etkili bir yöntemdir. Kalan %10 luk dilim için ise, size gelen mailleri ” Gereksiz Mail “ olarak işaretlemenizi öneriyorum. Siz gereksiz olarak işaretledikçe, mail list şirketleri bu kişileri ” Spam Gönderici “ olarak algılayacaklardır. Mail gönderen kişilerin mailleri karşı tarafa ulaşamadıkça bu mail listler hükmünü kaybedecektir.

Ben kişisel olarak, bir çok mail listesini şikayet ediyor ve bu konuda ciddi çalışmalar yapıyorum. Sizlerde spam olarak algıladığınız mailleri, mail servis sağlayıcınız ( hotmail, yahoo, gmail v.b. ) üzerinden şikayet edebilirsiniz. İstemediğiniz mail mesajını üzerine tıklarak Gereksiz olarak işaretlemeniz ya da spam , kimlik avı dolandırıcı gibi kategoriler ile işaretlemeniz durumunda göndericiyü büyük ölçüde sekteye uğratacağınızı unutmayın.

Umarım yazımı beğenmiş ve bir ölçüde önlem almaya yönelik ilerleme kaydedebilirsiniz. Konu altından yorum yazabilir ve bana sorularınızı iletebilirsiniz. Mail ve Sms listelerine girmeden güzel bir gün geçirmeniz dileği ile.

Not: Yorum kısmına yazacağınız mail bilgileriniz koruma altındadır. Mail Hunter yazılımları bu blogda çalışmamaktadır.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*