İnternet Suçları – 5651 sayılı yasa gereği internet gözetim altında

5651 Nolu Yasa

5651 Nolu Yasa

Evet arkadaşlar, yasalar ile korunan ve gözetilen bir internet ortamında olduğumuzu unutan arkadaşlar için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bir hosting firması sahibi olarak, günlük karşılaştığım olayları not alsam olayın ne denli acınacak bir durum olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Yaşadığım gündelik olaylar çok komik olduğu gibi trajedik durumlara da sahne oluyor. Kafasını toprağa gömdüğünde, kimsenin kendisini görmediğini zanneden deve kuşları gibiler. Üzülüyorum !

Gençlerin hiç bir işi yokmuş gibi, bilgisayarın başına geçip, onun web sitesini çökerteyim, şunun msn hesabını çalayım gibi olumsuz fikirler ile donatılı olması beni çok üzüyor. Esasen daha faydalı işlere göz atmaları ve başkalarının haklarına müdahale etmemeleri gerektiği bilgisini, aileden almaları gerektiğide aşikar. Ailelere burada çok büyük bir görev düşüyor. Ebeveyini olduğunuz çocuklarınızı kontrol altına alınız. Zaten siz kontrol altına almadığınız yasalar kontrol altına alıyor. Ve bu kontrol sonucu bir çok zarar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İnternet ortamında yapılan veri hırsızlıklarının % 50 sinden fazlası, 18 yaş altı kişiler tarafından yapılmakta. 18 yaş altında olmaları ceza almayacakları anlamına da gelmemektedir. Ailelerin bunu çok iyi bilmeleri gerekiyor. Ailelerinin kontrolü dışına çıkanların sonu buradaki gibi oluyor.

Savcılık nezlinde açtığım bir çok dava da farkettimki 18 yaş altı çocukların bu işlere eğilim göstermelerindeki en büyük neden, ailelerin bu çocuklara aşırı özgüven yüklemesi ve çocuklarının, bu özgüven ile başarmak istediklerinin, aileleri tarafından kontrol altında olmaması idi. Geçtiğimiz yıllar içerisinde, özellikle de 2008 yılı başlarında ağırlıklı olarak internet ortamı büyük bir titizlik ile inceleme altındadır. www.tib.gov.tr den bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

5651 Sayılı yasa bu konu hakkında ne söylüyor ?

Tüm internet trafiğinin günlük olarak kayıt altına alınması, tarih ve saate göre raporlama, arşivleme, yedeklemenin yapılması.

Gerekli durumlarda Mahkemeler, Savcılıklar, Emniyet Kuvvetleri, Bilgi Teknolojileri Kurumu ve İlgili Kurumlar’a  kaynak ve Hedef IP adresleri, kullanıcı ve tüm trafik bilgilerinin verilmesi

Evet yasa bunları söylüyor. Peki bu yasaya uyan kaç kurum var? Yada bu yasaya uyan kurumlardan hizmet alan kaç kişi, kendini bilmez bu deve kuşlarının zararları ile karşı karşıya ? Evet arkadaşlar hepsine cevap vereyim. Öncelikle internet ortamında web platformlarının yayınlarını Server ( Sunucu ) ‘lar üstlenir. Bu sunucuların işletim sistemleri genellikle windows ve unix tabanlı olmaktadır. İşletim sistemlerinin tamamında log (hareket kayıtları) hizmeti yer almaktadır. Kısacası sunucu üzerinde gerçekleşen tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Log kayıtları kimi firmalar tarafından daha geniş kapsamlı olarak ele alınmaktadır. Nitekim kendi hosting firmamdan bahsedecek olursam, log kayıtlarımız büyük bir titizlik ile arşivlenmekte ve tib.gov.tr ‘ye itina ile gönderilmektedir.

Bugün tüm Türk ve diğer uyruklu ve Türkiyede yaşayan insanlara internet hizmetini veren TTnet ‘in bu konu hakkındaki çalışmalarıda bilinen bir gerçektir. Ve TTnet gerekli durumlarda bu bilgileri devlet kurumları ile paylaşma hakkınıda saklı tutmaktadır. Türk insanının internet ile tanışması çok uzun yıllara dayanmamaktadır. Bu nedenle interneti yararlı işlerde kullanma olgusu henüz gençlerimizde oturmuş da değil.

Aileler çocuklarının yaptığı işleri nasıl takip edebilir ve engel olabilirler?

Öncelikle, çocuklar bazen yaptığı işlerin farkında olma olgusuna sahip olamayabiliyorlar. Hatta bazı durumlarda, bilgisayarınıza bulaşan virüsler, sizin adınıza belli mercilere saldırı yapabiliyorlar. Sizin bundna haberiniz dahi olmuyor. Kasıtlı yada habersiz yapılan tüm bu saldırılar yine de suç sayılmaktadır.

Öncelikle kişisel bilgisayarınızı, orjinal antivirüs programları ile test etmenizi ve antivirüs programını sürekli güncel tutmanızı öneriyorum. Antivirüs programı olmayan bir bilgisayar her türlü zararlı içeriği barındırmaya açıktır. Peki çocuğunuzun kasıtlı olarak yapacağı olumsuz davranışları nasıl izleyebilisiniz. Evet bunlar için yapılmış bir çok program var. Bilgisayarda arka planda çalışmakta ve kullanıcının haberi olmadan ekran görüntüsünü kaydetmektedir. Bu tip programlara keylogger adını veriyoruz. İnternetde araştır iseniz bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Çocuklarınızın girmiş olduğu siteleri engellemek bir filtreden geçirmek ister iseniz, buraki adresden filtre programını kurabilirsiniz.

Benzer konular:

İframe Virüsünden nasıl kurtulurum ?
Google Saldırgan site listesinden nasıl çıkarım ?

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

5 Yorum Yapıldı

*