Iphone VPN ayarı nasıl yapılır ?

VPN yani Virtual Private Network ( Özel Nitelikli Sanal Ağ ) günümüzde en çok kurumsal şirketlerin kullandığı bir ağ biçimi. İnternet hayatımızın vazgeçilmezi konumunda. İnsanlar neredeyse her cihaz ile internete bağlı durumda. Örneğin; bilgisayarlar, akıllı telefonlar, arabalar, uçaklar, güvenlik kameraları v.b. çoğaltacağımız bir çok cihaz internet üzerinde bir ağ içerisinde bizlere hizmet veriyor. Public ve Private olmak üzere ağları ikiye ayırır isek; halka açık ve halka açık olmayan yani erişimi nitelikli olan ağlarında var olduğunu bilmek gerekir.

VPN Nedir ? Ne amaçla kullanılır ?
Bildiğiniz üzere internet üzerinde yaptığınız her işlem kayıt altına alınmaktadır. Biz kullanıcılara, internet hizmetini sağlayan kişi ya da kurumlar size verdikleri internet hizmetini sorgulamakta ve kayda almaktadır. Örneğin TTnet tüm verileri kaydetmekte ve arşivlemektedir.

VPN hizmetinde ise kayıt altına alma ya da kimlik tespiti yapma işlemi yürütülmez. Her birey kendi içinde saklıdır ve hiç bir işlemi kayıt altına alınmaz. VPN hizmetini veren kişinin güvenli bir kurum olması şarttır. VPN hizmeti için, hizmeti veren kişi ya da kurumu iyice araştırmak gereklidir.
Günümüzde bir çok internet sitesi mahkeme kararı ile kapatılıyor. Ve bu mahkeme kararını yine ülkemizde hizmet veren internet sağlayıcıları uyguluyor. Bu uygulama sonucunda girmeye çalıştığımız yasaklı sitelere ne yazıkki giremiyoruz. Çünkü internet hizmetin ialdığımız kurum ya da kişiler bu mahkeme kararına uymak zorundalar. VPN hizmeti burada devreye giriyor. VPN hizmeti bir kişi ya da kurum olarak bir ülkeyi ya da kurumu baz almaz. Mahremiyeti ve gizliliği korur. Yasak olmaksızın istediğiniz siteye ve bilgiye erişiminizi sağlar.

Günümüzde Twitter engelini aşmak için akıllı telefonlarına VPN kurulumu yapan kullanıcılar rahatlıkla Twitter üzerinden bağlantılarını kuruyor ve güvenli sörf yapabiliyorlar. Ben bir Iphone kullanıcısıyım. Bu nedenle Iphone VPN ayarları konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Iphone ‘a kuracağımız bir program vasıtası ile VPN ayarlarınız otomatik olarak yapılacak ve güvenli sörf etmeye başlayacaksınız.

Iphone VPN ayarı nasıl yapılır ?
Ben Iphone için TunnelBear adlı uygulamayı kullanıyorum. Hem sorunsuz bir bağlantı hemde güvenli bir sörf için ideal olduğunu düşünüyorum. Üstelik ücretsiz olması da yanında cabası diye düşünüyorum. Aylık 1 gb bir kotası bulunuyor. TunnelBear uygulamasını appstore da aratabilir ya da buraya tıklayarak iphone cihazınıza  indirebilirsiniz. Kurulumunu tamamladığınız TunnelBear programını açın ve create account kısmından kendinize bir hesap belirleyin. Kayıt işlemi ardından kayıt ederken kullandığınız mail adresinize bir onay linki gelecektir. Onay linkine tıklayarak hesabınızı aktif hale getiriyorsunuz.Bu işlemlerin ardından ekrana gelen sertifika onayı için install ( kur ) ya da çalıştır gibi bir ibare çıkacak. Bu ibareyi onaylayıp kurulumu tamamlıyorsunuz.

Yasaklı siteye girebilmeniz ya da Twitter ı yasaksız halde kullanabilmeniz için Ayarlar > VPN bölümünden bağlantıyı açmalısınız. Hangi ülkeden ya da bölgeden girmek istiyor iseniz listeden her hangi bir bölgeyi ya da ülkeyi seçebilirsiniz. İşlem bu kadar basit. Artık yasak tanımadan bir çok siteyi ve uygulamayı kullanabilirsiniz. Rastgele :)

fotoğraf

fotoğraf

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*