İtalyada Pisa ( Pizza ) kulesi mi dediniz ?

Neymiş bu Pisa Kulesi ?

Herkesin hayatında en az 1 kerede olsa gitmesi gereken ülkelerden biride İtalya diye düşünüyorum. Mükemmel bir ülke olduğuna kanaat getirdim arkadaşlar. Tatil amaçlı seyahat edilecek en güzel yerlerden biri İtalya. Evet İtalyada olurum da Pisa Kulesine gitmezmiyim. Tabiki giderim. Pisa Kulesini ilk gördüğümde, bizim Galata Kulesinden farklı bir etki yaratmadı üzerimde. Hatta yamulan o yapının sırf düz kalması için içinden çelik teller ile tutturulduğunu öğrenince iyice bir soğudum diyebilirim. İtalyanın kuzeyinde Pisa şehrinden ismini alan Pisa Kulesi, Piazza dei Miracolide adlı meydanda yer alıyor. Bu meydanın adını tam olarak türkçeye çevirirsek, Mucizeler Meydanı olarak anılabilir. Esasen bu yapı, görev itibari ile bir çan kulesi.

Pisa Kulesi - İtalya

Pisa Kulesi üst üste bindirilen 6 katdan oluşmakta. Her katta yuvarlak kolon dizileri bulunuyor. En üstdeki silindir biçimindeki kısım ise çanların bulunduğu kısım. Kuleye çıkmak için sanırım 18 Euro gibi bir para ödemiştik. 60 Metreye yakın bir yüksekliği var. Kuleye 294 basamakla çıkılıyor. Öyle çok yüksek bir kule değil. Fotoğraflarda biraz yüksek görünüyor. Sırf turistler gelsin diye reklamını iyi yapıyorlar. Zaten belli olmuyor mu? .Ben bile gittim :)

Şimdi orada etrafı seyrederken bir çok yapı ile karşılaştım. Orada sadece Pisa Kulesi yok. Onun gibi öneme sahip bir çok yapı var. Ama Pisa Kulesi ‘nin eğrilmiş olması olayı yapıya olan dikakti biraz güçlendiriyor ve ilgiyi bu çan kulesi çekiyor. Farkettim ki insanlar fotoğraflarda Pisa Kulesi ‘ni eğilmekten kurtarıyormuş gibi hareketler yapıyor ve bu şekilde pozlar veriyorlardı. Yani artık klasik haline gelmiş o pozlardan birini bende dayanamayarak anı olsun diye verdim. Verdiğim geçici rahatsızlıkdan dolayı özür dilerim :)

Pisa Kulesi - İtalya

Pisa Kulesi - İtalya

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

5 Yorum Yapıldı

*