Kaddafi hükumeti ve kapitalizm

Esasen bu konu hakkında cok fazla konuşmak istemiyordum ama dayanamadım diyebilirim. Sonuc olarak bu sayfa benim sayfam ve özgürce dilediğimi yazabiliyorum. Yazacaklarım ile birileri aydınlanıyor ve cevrelerindekileri aydinlatabiliyor ise ne mutlu bana. Libya devleti esasen ornek alınması gereken en sosyalist devletler arasında 1. Sırada diyebilirim. Peki bu devletin kapitalizm ile ilgisi nedir. Önce kapitalizm in ne olduğunundan bahsedeyim.
Kapitalizm nedir? Kapitalizm ‘ in amaci nedir?
Kapitalizm Karl Marks tarafından ortaya atılan bir felsefedir. Bir yasam bicimi kurallar bütünü diyebiliriz. Kapitalizm kelimesi Das Kapital Kelimelerinden turetilmis olan kökeni Almanca ile şekillenmiş bir felsefedir. Ekonomi ile alakalı bir düşünce biçimidir. Esasen türkcedeki karşılığına serbest piyasa ekonomisi diyebiliriz. Yani bir ürünü ya da hizmeti herkes dilediği sekli ile sunacak ve bir rekabet ortamı oluşturulacak. Kapitalizm esasen insanın ürettiği ürün ile tüketimi arası da gecen sürecin özgür bir ekonomi ile şekillenmesini amaçlar. Karl Marks in başlattığı bu akım, gunümüzde yüksek sermaye şirketlerinin icraata geçirdiğinden cok farklıdır.
Kapitalizm’ e hizmet edenler ne amacliyorlar?
Kapitalist düşünceye hizmet edenler, ” hep bana hep bana !” mantığı ile ekonomiyi kendi tekelinde geliştirmeye çalışırken ezdigi onca insanı ise kölesi gibi kullanmaya çalışıyor. Kendi benliğinden çıkan bu ekonomik düşünce saçmalığı ile güçlü olan ekonomi zayıf olan ekonomiyi eziyor. Bugün Müslüman bir ülke olarak, islamiyetin ön gördüğü paylaşımı, hoşgörüyü ve fakire yardım inancı benimsiyoruz. bu inanca ters düşen bir düşünce akımına dönüşen kapitalizm sayesinde bir cok ülkede bir cok insan açlıktan olurken, kapitalizm savunucusu olan kisiler altlarında Ferrari ile gezebiliyorlar. Ulkemizdede bu tip insanları görüyor ve yadırgıyoruz. Peki Kaddafi ile ilgisi nedir bunların diye soruyorsunuzdur kendi kendinize.. Evet gelelim Kadafi’ nin Kapitalizm ile ilgili bölümüne..
Kapitalizm’ e hizmet etmeyenler ne yapiyor?
Kapitalizm karşıtı insanlar ve bu insanların yönettiği hükumetler halkının en refah ortama erisebilmesi icin doğal kaynaklarını halkının ekonomik gücüne katkıda bulunması icin harcıyor.
Kaddafi hükumeti Libya halkına 42 yıldır ne yapıyor?
1) Petrol gelirinin % 90 oranında payı halka dağıtıyor.
2) Yeni evlenen çiftlere 150 m2 daireyi ücretsiz olarak veriyor.
3) Üniversite mezunu gençlere, is bulana kadar maaş veriyor.
4) Koşulsuz şartsız tüm ogrencilere burs bağlıyor.
5) Koşulsuz şartsız tüm ailelere 300 Euro yardım veriyor.
6) Eğitim hizmetleri,Sağlık hizmetleri ve tüm tıbbi ilaçlar ücretsiz.
7) Benzin sudan ucuz Ve Türk lirası ile 1 litre benzin 20 kuruş civarında.
8) Doğalgaz, elektrik ve su devlet tarafından karşılanıyor.
9) Araçlar fabrika çıkış fiyatı ile satılıyor ve nakliye masrafları devlete ait.
10) Ulusal bankalar faiz almıyor.
11) Libya devleti halkından vergi almıyor.
12) Libya vatandaşı olan ve yurtdışında okuyan üniversite öğrencilerine Libya Devleti aylık 1650 Euro burs veriyor.
13) Avrupanın ve Afrika’ nin en az borcu olan ülkesi.

Şimdi soruyorum 42 yıldır zulüm gördüğünü söyleyen bu halk daha ne istiyor. Sokaklara çıkıp sevinç çığlıkları atan bu insanlar acaba bundan sonra ne yaşayacaklarının farkindalar mı? İşte kapitalizm in tüm dünya üzerinde elinde tornavida ile yaptıgı ince ayarı görmek lazım. Bugün onlara ! Yarın da bize ! Uyanık olmak ve gündemi takip etmek o kadar da zor değil. Koyun olmamak lazım.. Benim gözümde, bugün Kaddafi rejimini yaralayan o halk, yarın ne yaralar alacağının farkında olmayan bir koyun sürüsüdür.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*