Karakutuyu bulan David Warren vefat etti

David Warren Kara Kutu

David Warren Kara Kutu

Kara kutunun muciti David Warren

Kara kutuyu bulup insanlığa çok büyük bir hizmet sağlayan David Warren 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Avustralyalı David Warren, uçak kazalarının nedenini saptamak üzere icat ettiği bu cihazı ile tüm dünyaya çok büyük bir hizmet getirmiş ve bir çok kez nedeni belirsiz olan bir çok kaza bu cihaz ile aydınlanmıştı. Avustralya Savunma Bakanlığı ” Dr. Warren’in uçuş verilerini kaydetme aygıtı havacılıkta güvenliğe değeri ölçülemez katkıda bulunmuştur.” şeklinde bir de yazılı açıklama da bulundu.

Günümüzdeki Kara Kutu hangi özellikleri bünyesinde barındırıyor ?

Evet karakutu hiç de küçümsenecek bir teknoloji değil arkadaşlar. Çok büyük hesaplar ve testler sonucunda onay alan bir karakutunun ne özellikler taşıdığını öğrenecek ve hayretler içinde kalacaksınız. Kara kutu ismi halk dilinde kullanılan isimdir. Uluslararası litaratürde kara kutu ismi Flight Data Recorder olarak anılır. Evet bir kara kutu aşağıda yer alan özellikleri barındırmalıdır.

  1. Kara kutu her 3 eksen de aynı anda 1000 g lik güçte yarı dalga sinüs biçimli çarpmaya dayanıklı olmalıdır. (g=9.81 m/s2)
  1. Kara kutu en zayıf olduğu eksende 6.5 milisaniye boyunca 1700 glik yarı dalga sinüs biçimli çarpmaya dayanıklı olmalıdır.
  2. Kara kutu 0.05 inch2 lik bir alanda 250 kilogramlık ani bir baskıya dayanabilmelidir. (bozuk para büyüklüğünde bir alana uygulanan 5 ton ağırlığında yüke dayanıklı olmak).
  3. 18 inch derinliğinde kumun altında çalışabilmelidir. (45 santim)
  4. 1100 santigrat derece sıcaklıkta yarım saat çalışabilmelidir.
  5. 3 metre derinliğinde suyun içerisinde 30 gün çalışabilmelidir.

David Warren ‘in Tüm dünyaya vermiş olduğu bu üstün hizmetinden dolayı kendisine teşekkür ederiz. Sayesinde bir çok kazanın nedenine ulaşılmış ve teknik nedenler yüzünden oluşan bir çok kazanın tekrarlanması önlenmiştir.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*