Kürtçe Tiyatro – Diyarbakırda bir ilk ” Ölümü Yaşamak ” Adlı Kürtçe Devlet Tiyatrosu

kurtce-devlet-tiyatrosu

Merhaba arkadaşlar ülkemizde etnik kökene sahip bir çok medeniyet yaşıyor. Bu medeniyetlerin kökeni her ne olursa olsun aynı çatı altında toplanabiliyor ve kardeşçe yaşayabiliyoruz. Bu kardeşiğe aykırı düşen insanlar huzursuz yaratabiliyorlar. Bu kişilerin oyununa gelmeyen bir gençlik hayal ediyorum. Umarım herşey dostluk, kardeşlik çerçevesinde yükselir.

Asıl konumuza gelecek olursak, devletimizin kürt açılımı olarak ele aldığı ve gündemimizi oluşturan bu durum için bir ilk yaşandı. Evet Kürtçe Devlet Tiyatrosu açıldı. Bundan önce Kürtçe yayın yapan TRT kanalımızın ardından yağılan ikinci güzel yenilikde Kütrçe Dilde Sergilenecek olan ” Ölümü Yaşamak ” adlı tiyatro oyunu olacak.

” Ö lümü yaşamak ” adlı oyunu, Orhan Asena yazdı. Ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu bu yılkı sezonunu bu oyun ile açmayı planlıyor. Bu oyunla beraber Türkiyede ilk kez Devlet Tiyatrolarından kürtçe anlatıma yer verilecek.  Tiyatronun konusu ” Kan Davası ” arkadaşlar. Biliyorsunuzki toplumumuz kanayan bir yarası olan kan davaları bu tiyatronun konusu olacak. Toplumu bilinçlendirme için yazılan bu oyun, dengbejlik (yöresel kültürde enstrümansız destansı anlatım) geleneği ile örneklendirilecek.

Oyunun yönetmeni Ankara DT rejisörlerinden Tamer Levent şunları söyledi :  “Oyunu Diyarbakır’da sahneye koymamız doğru bir seçim. Yöre insanının hikâyesini anlatan bu oyuna, yörenin sesini, kültürünü yansıtmış oluyoruz. Eğer bir ilkse de tamam bir ilk çalışma olsun. Ve insanlar da bunların sevgi, barış içinde olabileceğini görsünler.”

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
 • şeyhmus dedi ki:

  Ben bu tiyatroyu izledim çok çok güzeldi herkesin bu
  tiyatroyu izlemesini isterim oyuncular çok güzel oynuyordular. BENDE SİZİN HAYRANLARINIZDAN BİRİYİM

 • mehmet dedi ki:

  bu yazıyı 17.10.2009 saat 22.45 te yazıyorum
  tiyatrodan daha yeni geldim ve sergilenen oyun çok güzeldi inşallah böyle kürtçe oyunların devamı gelir oyunçulara ve orhan aseneya çok teşekurler


*