Linux üzerinde Autocad Kurulumu – Autocad Linuxde çalışırmı ?

Evet arkadaşlar bu yazımda linux kullanan arkadaşlarıma fayda sağlayacağım bilgilere yer vermek istedim. Bildiğiniz üzere Autocad MsDOS üzerinde çalışan bir program oplup yalnızca windows makinalarda çalışıyor. Yalnız şunu söylemeliyimki, bu bir engel değildir. Linux üzerinde sanal bir platform oluşturduğumuz sürece AutoCAD i linux ve linux ün sürümlerinde çalıştırmamız mümkün. Evet hadi kurulumu yapmaya başlayalım. Ben bu Anlatımda AutoCAD 2000 in kurulumunu anlattım. Diğer sürümler içinde aynısı geçerlidir. Mantık aynı mantıktır.

Öncelikle işimize yarayan programın adı Wine. Bu programı program ekle / kaldır menüsünden (paket yöneticisi) yükleyebilirsiniz. Zaten linux sürümlerinin özelliğidir otomatik olarak kurulur. Aşağıdajki resimde gösterildiği gibi listeden programı seçerek yükleyiniz.

ekle-kaldir
Ardından yapacağınız ilk işlem Autocad kurulum dosyası Setup.Exe yi çalıştırmak. Bu aşamadan sonrasını anlatmama gerek yok diye düşnüyorum. Windows da yaptığınız kurulum ile aynı işlemleri yürütüyorsunuz. Autocad i kuruyorsunuz.

setup-autocad

Ardından geriye bazı küçük işlemler kalıyor. Kurulum dosyası içinden msvcrt.dll ve ole32.dll dosyalarını buluyoruz. Ardından pencerede üst barda görünüm sekmesine tıklıyoruz ve gizli dosyaları göster seçeneğini tıklıyoruz.

gorunum,gizli-dosya-goster-autocad-kurulumu

Ardından .wine/c/windows/system32 dizinine az önce bahsettiğimiz 2 dll dosyasını kopyalıyoruz. Yani , msvcrt.dll yi ve ole32.dll dosyasını.

wine-dizine-kopyala-dll

Ardından ise, wine ‘ın yapılandırma menüsüne giriyoruz. Ve bu kopyaladığımız dll dosyalarını kitapçığa ekliyoruz. Aşağıdaki resimde bu işlemi görebilirsiniz.

wine-autocad-dll-kitapciga-ekle

Tüm işlemler bu kadar. Wine menüsünden autocad i çalıştırabilirsiniz.

wine-autocad-calistir

Soru ve önerileriniz ya da bilgilendirmeleriniz için alt kısımdaki yorum menüsünü kullanabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
 • asuman orhun dedi ki:

  bilgi için teşekkürler

 • ali dedi ki:

  internette linux un win32 programlarını kullanmak için adını hatırlayamadığım bir emulatörü var onunla normal win32 autocad inizi kurarak kullanabilirsiniz… Buda bir alternatif olsun lünux kullanıcılarına …

  Linux tercihinizi pardus dan yana yapmanız da benim size bir tavsiyemdir..

  Özgürlük İçin PARDUS FOREVER ….


*