Modern Mimarlık nedir? Nerede Doğmuştur?

modern-mimarlik-modern-architecture

Modern Mimarlık

Modern mimarlık, esasen batı uygarlıklarının bir ürünüdür. 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmıştır. Modern mimari, modern çağın getirdiği bir olgudur. Modern çağı ortaya çıkaran sebepler demokratik devrimler ve endüstriyel devrimlerdir. Tüm bu değişimlerden tabi ki mimarlık da nasibini almıştır. Modern mimarlık kavramı; eskiyi bırakıp yenilikçi bir bakış açısı ile, insanın kendisine özel bir alan yaratmasına ve insanoğlunun olduğuna inandığı ya da olmasını nasıl istiyor ise öyle olması gerektiğine inandığı bir kavramdır.

Modern mimarlık, endüstriyel devrimin sonucu ortaya çıkan cam ve demir in bulunması ile başlamıştır. Bir yapının modern olduğunu, bu iki materyalin kullanılmasından anlayabiliriz. 18. yüzyılın sonlarına doğru yapılmaya başlanan demir köprüler, modern mimarlığın ilk otantik yapıtları olarak bilinir.

İlk modern bina, 1851 Londra sergisinde Paxton’un Crystal Palace olarak adlandırılır. Yaklaşık 70.000 M2′ lik bir alanı kaplayan bu sergide, demir ve cam kaynaştırılarak kullanılmıştır. Ve bu yapı 16 hafta gibi kısa bir sürede yapılmıştır. Bugün; o dönemde, bu kadar kısa sürede bu yapının yapılmış olmasını biz mimarları şaşırtıyor. Kısacası Crystal Palace modern mimarlığın ilk yapısıdır. Dünyanın en büyük modern yapısı Burj Dubai ‘ye hakkındaki buradaki yazıya bakmanızı tavsiye ediyorum.

Crystal-Palace-london-londra-modern-mimarlik

Crystal Palace- Londra ( İlk Modern Yapı )

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı
 • Çağrı Aytaş dedi ki:

  Anlatımınız çok hoş ve nitelikli. Gerçekten okurken makalenin bir akademik birikim ile yazılmış olduğunu gördüm. Sizi aydınlatıcı bilgilerinizden ötürü tebrik ederim.

  Çağrı AYTAŞ

 • hakan dedi ki:

  İşte mimarın mimar olduğunu kanıtlayan binalar. Modern mimarlık çok etkileyici birşey Crystal Palece görmek isterdim. Keşke türkiyede de böyle Binalar yapılsa.Aynı zamanda çok fazla turiste çekiyordur bu binalar.

 • Gökhan CANKURT dedi ki:

  gerçekten böyle bir makaleyi paylaştığın için bende teşekkür ederim…
  18. yüzyılın sonlarında böyle bi yapının yapılması çok etkileyici ve şaşırtıcı..

 • Oğuzhan ÇELİK dedi ki:

  Evet , Öncelikle bu değerli ve güzel yazın için seni tebrik ederim.

  İnsanoğlu işte neler yapıyor bir demir ve camdan 70bin m2’lik alana mimari bir yapıt dikiyor. Oldukça etkileyici ve oldukçada mükemmel.

  Saygılarımla.


*