Monami Pastel Boyaları – Çocukluğumun Anısı

Monami Pastel

Monami Pastel

Şimdi önce her zamanki gibi konuya dil kökeni ve teknik bir kaç bilgi ile başlamak istiyorum. Mon ami Fransızca bilenler bilirler. Dostum ya da arkadaşım anlamına gelmektedir. Pastel kelimesi dilimize Fransızcadan aktarılmış bir kelime. Esasen aslı İtalyanca da Pasta anlamı taşımaktadır. Dilimizdeki karşlığı ise yumuşaklığı ifade etmektedir. Pastel boyalar, yağlı, kuru, sabun kıvamında kapatıcı özellik içerir. Zemin sert ve pürüzlü ise boyama işlemi en kalite halini alır.

Evet gerekli bilgileri verdikten sonra konuma devam ediyorum. Sanıyorum bu yazıyı okuyan çoğu kişi bu boyalar ile çocukluğunda tanışmıştır. Boyaları yemeye çalışanları da hatırlıyorum. Bende öyle bir etki yaratmadı tabi :) Bu boyalar ile çok güzel çalışmalar yaptığımı hatırlıyorum. Monami esasen benim resim yapmayı ve akabinde sanati sevmemde çok büyük etki yaratan bir üründü. O dönemde ailem Almanya’ dan bir boya seti almıştı. 300 küsür renkli bir set idi. Çocuğa ne lazım 300 küsür renk boya diyorsunuz değil mi ? Doğru diyorsunuz zaten eser kalmamıştı o üründen. Yaş biraz ilerleyince Monami ile tanıştık. Derken bi baktım üniversite ve ardından iç mimar olmuşuz. Ne ara oldum ? Ne oldu ? Bende anlayamadım :)

Monami üreticilerine buradan teşekkür ediyorum. İç mimar olmamda en büyük etkenlerden biri bu boyalar ile çocukluğumda yaptığım sanatsal çalışmalarımdır. :)  Komik gelebilir size ama, bu boyalar ile ciddi bir ivme kazanıp resim yaptığımı ve ardından sanat ile iç içe kaldığımı farkettim. Geçen gün forum sitelerinin birinde dolanırken, bir kullanıcının avatarında Monami Maskotunu gördüm. Bir anda anılarım canlandı ve bu yazıyı yazmak istedim. Umarım benim gibi anılarında monami yatan kişiler ile aynı duyguları paylaşıyoruzdur. Monami için 16 cı geleneksel Monami Pastel Boya Yarışması bile düzenlenmiş 2010 da. :) Boş yere bu yazıyı yazmıyoruz yani.. 80 li yılların en iyi pastel boyaları :)

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*