Plesk 9 bandwith ( trafik ) ayarlarının değiştirilmesi

Plesk 9 Bandwith ( Trafik ) ayarlarını neden değiştiremiyorum ?

Plesk Panel Bandwtih ayarları

Plesk Panel Bandwtih ayarları

Plesk Panel 9.x.x versiyonu , diğer eski versiyonlara nazaran biraz farklı çalışıyor diyebiliriz. Bu nedenle karışıklık yaşamanız çok normal. Daha önceden hosting paketini oluştururken bir bandwtih ( trafik ) değeri vermiştiniz fakat oluştururken vermiş olduğunuz bandwith değerinin şimdi nereden değiştirildiği bilmiyorsunuz. Bu konu bir çok kişinin kafasını kurcalamakta. Ama tabiki çözümü de mevcut.

Plesk 9 Yetkilendirmelerinden bahsedelim ;

Önceki versiyonlarda yer alan yetkilendirmeler daha farklı idi. Plesk yeni versiyonu ile birlikte tüm yetkilendirme limitlerinde; client hesaplar üzerinden, client hesabını baz alarak işlem yürütüyor. Yani kısacası, domainlerin bağlı bulunduğu client hesabının limitleri büyük önem taşıyor. Client hesabın limitleri çerçevesinde, client hesaba ait olan domain paketlerini oluşturabiliyorsunuz.  Yapacak olduğunuz değişiklikleri de yine bu limitler çerçevesinde yapıyorsunuz. Limit aşımlarında ise plesk  panel size mail yolu ile uyarı veriyor. Domain isminin hemen solunda uyarı belirten küçük bir ünlem işareti göreceksiniz. Bu limiti aştığınızı belirten bir işarettir.

Client Oluştur/Düzenle ( Bandwtih ayarların öncesi yapılandırılmalıdır ! ):

Öncelikle az öncede bahsettiğim şekli ile, client hesabın ayarları yapılandırılmamış ya da domainleriniz bir client hesap üzerine kayıtlı değil ise bu ayarları yapmanız gerekmektedir. Şayet domainleriniz bir client hesap içerisinde değil ise bir client hesap oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki görsellerde, Plesk Panel ‘de bir client hesabın nasıl oluşturulduğu gösterilmektedir.

Plesk Bandwith Ayarları

Plesk Panel Bandwith Ayarları

Plesk Bandwith Ayarları

Plesk Panelde Bandwith Ayarları Nasıl Yapılır

Bir client hesabınız var ve yeni bir client hesaba gerek duymuyor iseniz, mevcut olan client hesabın özelliklerinide düzenleyebilrisiniz. Listede yer alan client hesabınızın üzerine tıklayınız. Açılan yeni menüde ayarlarınızı düzenleyiniz.

Plesk 9 da Bandwith ( Trafik ) ayarları nasıl yapılır ?

Evet asıl sorunumuzun çözümüne geldik artık. Client hesap ayarları ile ilgili bir sorunumuz yok ise, ki yoktur diye düşünüyorum. Yukarıdaki görsellerde ne yapmanız gerektiği detaylı olarak anlatıldı. Plesk Panel ‘de bandwith ( Trafik ) ayarlarımızı yapılandırmak için, Plesk Panel ‘de sol kısımda yer alan Client sekmesine tıklıyoruz ve sonrasında client hesabını seçiyor ve üst kısımda yer alan Modify ( düzenle ) seçeneğine tıklıyoruz. Aşağıdaki görselde detaylı oalrak tıklamanız gereken yerler gösterilmiştir.

Plesk Panel Bandwtih ayarları nasıl yapılır?

Plesk Panel Bandwtih ayarları nasıl yapılır?

Plesk Panel Bandwtih ayarları nasıl yapılır?

Plesk Panel Bandwtih ayarları nasıl yapılır?

Burada gördüğünüz üzere 3 ayrı değer vardır. Value değeri, sizin gireceğiniz bandwtih miktarıdır. Aylık olarak şu kadar bandwtih harcasın istiyorum şeklinde, sayısal bir değer girebilirsiniz. Increase değeri ise, mevcut olan bandwtih miktarına şu kadar daha eklensin istiyorum şeklinde sayısal bir değer girebilirsiniz. Decrease ise Increase in tam tersi yönde, bandwith miktarı şu kadar azaltılsın şeklinde sayısal bir değer girmenize yarayacaktır.

Şayet bir uyarı maili almak istemiyor ve limitlerin aşımına izin vermek istiyor iseniz, user ya da client hesabın panelinde yer alan Resource Usage sekmesine girerek limit aşımına izin verebilirsiniz. Overuse is allowed seçeneğini seçerek işlemleri tamamlayabilrisiniz. E-mail ile uyarılmak istemiyor iseniz hemen altdaki kutucukta yer alan işareti kaldırabilirsiniz. Bu ayarı nasıl yapacağınız aşağıdali görselde gösterilmiştir.

Plesk Limit Aşımı Uyarısı

Plesk Limit Aşımı Uyarısı

Konuda anlaşılmayan ya da takıldığınız bir konu olursa, alt kısımda yer alan yorum menüsünden, soru ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Umarım yararlı bir makale olmuştur. Sevgi ve saygılarımla.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*