Plesk Panel 9 Versiyonlarında IP kısıtlamasının kaldırılamaması problemi

plesk-IP Kısıtlaması

Plesk panel; IP kısıtlamasına maruz bırakıldığında, belirlenen IP adresleri dışında Plesk Panel girişine izin vermemektedir. Plesk panel üzerinde bu ayarı yaparken yanlış yapan ve daha sornasında tamamı ile erişimi kapatan bazı arkadaşlarımız olabiliyor. Plesk Panel ‘i sunucunuza kurarken access , mssql ya da mysql veritabanlarından birini seçerek kuruyoruz. İlk kurulum esnasında Plesk Panel in kendi verilerini tutacağı veritabanı biçimini bizlere sorduğunu hatırlayın. Ben kurulumlarımda MYSQL veritabanı seçiyor ve o şekilde kurulumlarımı gerçekleştiriyorum. Access ile kurulum yapıldığında PSA veritabanındaki bazı güncellemeleri ne yazıkki Plesk Panel göremeyebiliyor. Bu nedenle MYSQL kurulum yapıyorum. Sizinde bu şekilde kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

Gelelim problemin çözümüne. IP kısıtlmaları, Plesk veritabanı içerisinde cp_access adlı bir tablo içerisinde yazılı olan IP numaraları ile gerçekleşiyor. Navicat v.b. bir SQL düzenleyici ile bağlansanız bile ve hatta o IP kayıtlarını silseniz dahi problemin devam ettiğini göreceksiniz. Bu nedenle consol üzerinden bazı müdahalelerde bulunmanız gerektiğini unutmayın. Bu sorunu yaşadığımda yaklaşık 8 saat bu problemin çözümü için uğraşmıştım. Ve sonunda da çözümünü bulmuştum. Sizlerle bu yöntemi paylaşmak isterim. Sunucunuza uzak masaüstü bağlantısı gerçekleştirin. Ardından başlat > çalıştır kısmına CMD yazın ve consol u açın. Aşağıdaki komutları sırası ile uygulamanız yeterli olacaktır. Öncesinde Navicat v.b. türde bir program ile Plesk panel veritabanına bağlanıp, cp_access tablosu içindeki kayıtları silin.

 

Plesk Dizinine inmenize yarayan 1. komut

cd %plesk_bin%

Cp_access tablosu üzerinde kontrolü gerçekleştireceğiniz 2. komut

dbclient.exe –direct-sql –sql=”select * from cp_access”

Access_policy uygulaması için gerçekleştireceğiniz 3. komut

dbclient.exe –direct-sql –sql=”select * from misc where param=’access_policy'”;

Acces_policy içerisinde ( veritabanında göremeyeceğiniz ) yapacağınız uygulama için 4. komut

dbclient.exe –direct-sql –sql=”update misc set val=’allow’ where param=’access_policy'”;

 

Navicat v.b. bir program ile Pleskin veritabanına bağlanamıyor iseniz ya da Plesk in Mysql şifresini bilmiyor iseniz; C:\Program Files\Parallels\Plesk\MySQL\Data dizi içerisindeki my.ini dosyasının en alt satırına aşağıdaki komutu yazıp dosyayı kaydedin.

skip-grant-tables

Eklediğiniz bu komut ile; şifresiz girişi, Navicat v.b. programlar yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. 3306 portundan değil 8306 portundan giriş yapacağınızı unutmayın. SQL kullanıcı adı siz değiştirmedi iseniz admin dir.

 

 

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı
  • Taha Kıvanç dedi ki:

    Bu sorun sadece plesk panel 9.x sürümlerinde yok. şuan son versiyon 11.5.30 da bu sorunu yaşıyorum ve linux olduğu için napacağım hakkında hiç bir fikrim yok.

  • Aytaç Engin dedi ki:

    Sanıyorumki bir çok kişi bu sorunu yaşamıştır ya da yaşayacaktır.. Bununda dışında, Plesk Panel 9 artık kullanmayınız. Veritabanına kolay bir şekilde erişim sağlanıyor. Plesk en son sürümünü kullanınız.


*