Windows Plesk MailEnable Parola Sorma Sorunu

Plesk Panel kullanıcısı olarak; paylaşımlı hosting hizmeti veriyor iseniz, şunu bilmenizi isterimki, hosting müşterileriniz 5 e-posta hesabından sonra mail gönderme ve alma işlemlerinde, sunucu mail ayarlarınız doğru olsa dahi başarısız olacaklardır. Günlerce düşünecek çözüm arayacaksınız ama çözümünün olmadığına inanmaya başlayacaksınız. Esasen bende uzun zaman o düşünce ile yaşadım. Ta ki kolları sıvayıp olayın özüne inene kadar. Plesk ile otomatik olarak kurulan ve ücretsiz olduğunu sandığımız bu mail servisi esasen bilmediğimiz bir şekilde bazı kısıtlamalara sahip. Bunu ilerleyen günlerde anlamış olcaksınız. Ya da anlamış olacaksınız ki, bu durumu yaşadığınız için şu anda bu yazıyı okuyorsunuz.  Hani outlook ile posta gönderirken bazen şifre sorması bazen şifre sormaması durumu. :)

Sıkıntı yapacak bir durum yok. Sorunun çözümü regedit kayıtlarında saklı. İşletim sisteminiz 32bit ve 64 bit olarak 2 farklı şekilde çalışabilmektedir. Kurmuş olduğunuz yazılımınızın ya da işletim sisteminizin durumuna göre aşağıdaki anahtar yollarından birini denemeniz gerekecektir.

Düzenlemeniz Gereken Regedit Yolları:
32Bit – HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Mail Enable\Mail Enable\Services\POP
64Bit – HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Mail Enable\Mail Enable\Services\POP

Bu dizine geçmek için, sunucunuza uzak masaüstü bağlantısı yaptıktan sonra, başlat > çalıştır  sekmesinde regedit komutunu kullanmanız yeterlidir. Bu komutu kullandığınız esnada tıpkı aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer bir görüntü ile karşı karşıya olacaksınız.

Plesk Panel Mailenable Şifre Sorunu

Plesk Panel Mailenable Şifre Sorunu

Ben bu denemeyi 32 bit server 2003 bir sunucuda yaptım arkadaşlar. İşletim sisteminize göre ilgili ayar kısmına sizlerde girebilirsiniz. Bu ekran görüntüsünü elde etti iseniz, yapmanız gereken son işleme geçelim.

Name: Concurrent Access Enabled Type: REG_DWORD Value: 0×00000001 (0) = 0

değerini 0 ‘dan 1 ‘e çeviriyoruz. Yeni değer aşağıdaki gibi olacaktır.

Name: Concurrent Access Enabled Type: REG_DWORD Value: 0×00000001 (0) = 1

Not: Küçük bir not eklemek isterim. Bu hataya sebebiyet veren olayın e-posta hesabına telefon ile giriş yapma sonucu yaşandığını unutmayınız. Esasen kayıt tutulan logları bozması ve mailenable içerisinde bulunan bazı kısıtlamalar, parola doğrulama kısmında takılabiliyor. Çözümünü sunmuş olsamda. Hatanın nedenini de bilmeniz de fayda var diye düşünüyorum.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı

*