Plesk Panel 9 hata sayfaları yönetimi

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi plesk panel 9 serisi, Parallels şirketinin en son çıkardığı panel versiyonu. Bu versiyon, düğer versiyonlara göre daha farklı ve karmaşık halde. Yalnız plesk 9 un diğer tüm versiyonlara nazaran mükemmel bir alt yapısı var. Herkese tavsiye ederim. Eski versiyonlara alışan arkadaşlar plesk panelde hata sayfalarında sorun yaşıyorlar. Özellikle Asp yazılımlarda SEO linkleri aktif hale getirebilmek için, 404.asp türevi dosyalar yönlendirme yapmak gerekiyor. Bu aşamada hata sayfaları ( error documents) kısmı devreye giriyor. Şimdi sizlere plesk9 seri panelde Hata sayfaları Yönetimini anlatacağım. Konuyu dikkatlice okuyunuz.

Öncelikle diğer versiyonlardaki gibi düşünmeyi bırakın.Şimdi hemen Plesk panele aşağıdaki resimde görüldüğü gibi giriş yapın. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapınız.

zed-plesk9-hata-sayfalari-yonetimi1

Hemen arkasından sol menüdeki sekmelerden; aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Domains ( Alan Adları ) Sekmesine tıklıyoruz. Ve domain listesinden hata sayfalarını yönetmek istediğiniz domaine tıklıyor ve o domaine ait panele girmiş oluyorsunuz. Bu aşamadan sonra yapacak olduğumuz ayarlar o domainin hosting paketinin ayaları olacaktır. Zaten amacımız de bütünüyle bunu yapmaktı.

zed-plesk9-hata-sayfalari-yonetimi2

Domaine ait panelde yer alan; Web Hosting sekmesine ( aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ) tıklıyorsunuz. Açılan pencerede yer alan seçeneklerden Custom Error Document (aşağıdaki 2. resimde gördüğünüz gibi ) seçeneğini aktif ediyoruz. Tabi bu seçeneğin seçili olması bizim artık hata sayfalarını yönetebilmemize olanak sağlasada yapacak olduğumuz işlem henüz bitmedi.

zed-plesk9-hata-sayfalari-yonetimi3

zed-plesk9-hata-sayfalari-yonetimi4

Bu işlemi gerçekleştirim Hata sayfalarını aktif hale getirdikten sonra. Birkaç işlemimiz daha kalıyor. Sırasıyla şimdi onları anlatıyorum. Domain panelinde, Virtual Directories kısmına giriyoruz.

zed-plesk9-hata-sayfalari-yonetimi5

Bu kısma girdiniz ve karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açıldı. Şimdi bu sayfada üst kısma bakacak olursanız. Mavi ile işaretli halde görebilirsiniz. Error Documents yazar. Error Documents kısmına tıklıyoruz.

zed-plesk9-hata-sayfalari-yonetimi6

Error Documents kısmına girdikten sonraki işlemler bilindik işlemler. Artık hata sayfalarınızı özelleştirebilirsiniz. Piyasada asp sistem olarak 404.asp ile yönlendirilmiş SEO kullanan en bilindik yazılım, Mydesign Haber Sistemidir. Örneğin bu yazılım için 404 Not Found sayfasını URL seçerek /404.asp olarak atarsanız. Mydesign Haber Sistemi SEO lu hale gelecektir. İyi Çalışmalar dilerim. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Yorum yazarak makalenin gelişimine katkıda bulunmanızı beklerim.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

42 Yorum Yapıldı
 • arkadaşlar aynı sorun bende de var. localda hazırladım ben siteyi. plesk 9 da bu sorunun çözümünü bilen varsa lütfen yazsın arkadaşlar.

 • Barış dedi ki:

  5 ve 10 nolu yorumlardaki arkadaşlar ile aynı sıkıntıyı yaşıyorum. yönlendirmeye yarayan link düzeni dediğinizi açarmısınız? kendi local makinamda hata oluştuğunda 404.asp gözükmüyor fakat plesk9 sunucuda hata oluştugunda 404.asp adres çubugunda gözüküyor

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Plesk 9.x.x de hata sayfaları yönetimini açıkladım arkadaşlar. Hata sayfaları yönetimi bu şekilde oluyor. Sayfanız hata verdiğinde direk olarak 404.asp açılıyor. Olması gereken bu zaten.

   Siz eğer 404.asp ile bir SEO bileşeni oluşturmaya çalışıyor iseniz. Bu oluşturmaya çalıştığınız sistem ile alakalı bir durumdur. Hata sayfaları yönetimi ile alakalı bir durum değildir. Kodlamalarınızı incelemenizi tavsiye ediyorum.

   Saygılarımla.

 • Necmi EKER dedi ki:

  Evet firma yazılı arkadaşın dediği gibi 404 ayarlamasını /404.asp olarak yapıyorum. Sonra
  http://www.enisio.net/404.asp ye yönlendiriyor ve hiç bir bilgide gelmiyor ne aptalca bişey olmuş yaa Plesk 8.6 ve IIS 6 olması lazım onda hiç böyle olmuyordu yaa

  • Aytaç Engin dedi ki:

   404.asp sayfanız da yönlendirye yarayan link düzenleri mevcut mu ? Yani yönlendirme kodları gerekmekte ?

 • kuryetr dedi ki:

  faydasnı gördüm diebilrim tskler

 • Davetiye dedi ki:

  Plesk 9 için bulamamıştım çok iyi oldu sağolun

 • firma dedi ki:

  öncelikle teşekkürler. Plesk 9 da yaşadığım sorun biraz farklı yukarıdaki ayarlar aynen yapılı ama http://www.siteadi.com/haber/1 sayfasına tıkladığımda adres satırı bu şekilde kalması gerekirken http://www.siteadi.com/404.asp oluyor ve haliyle hata sayfa yönetimi (seo) yapamıyorum. çözümü ne olabilir. 404.asp yi çalıştırması gerekirken bu adrese yönleniyor.

 • Edevre.org dedi ki:

  sağol arkadaşım herkezin sorunu olmuştu

 • Plesk 9 için aramış, bulamamıştım. Çok işe yaradı…

 • recep özda dedi ki:

  günlerdir çözemiyordum. artık canıma tak etmişti. sonunda sayenize çözdüm. Çok teşekkür ederim

 • Murat dedi ki:

  Ahh pleskkk ahhhh canıma okudun seni çözmek evlilikten daha zor :D:D Seninle evlenme şansımızda yoktur herhalde ( Aman kalsında )
  Paylaşımı yapanlara Tşk ederim biras olsun rahatlatır…


*