Plesk Panel mail alamama problemi nasıl çözülür?

Plesk Panel de Mailenable üzerinde mail gönderebiliyor fakat alamıyor musunuz ?

Plesk kullanıcılarının en sık karşılaştığı konu, aslında mail alma sorunu değil mail gönderememe sorunudur. Kısmen mail gönderip alamama sorunu da yaşanmıyor değil. Bugün de mail alamama sorununun çözümünü paylaşmak istedim. İçiniz ferah olsun ALLAH ‘ın izni ile bu büyük problemi aşacaksınız. Anlatılanları eksiksiz uygulayın yeter. Öncelikle sunucu yönetiminin sizlerde olması gerekiyor. Uzak masaüstü bağlantınız ı gerçekleştiriniz. Başlat üzerinde, Mailenable programını bulunuz ve MailEnable Administrator bölümüne giriniz. SMTP sekmesinde özelliklere tıklayınız ve Inbound seçeneğinde yer alan Also listen on alternate port seçeneğini aktif ediniz. 25 portu Turkiye içerisinde kapalı fakat dünya genelinde açık olduğu için, mailenable 25 portu üzerindne bağlantı kurmaya çalışıyor. Bizler ise bu bağlantıyı kesip 587 portu üzerine yönlendiriyordur. Bu artık eski bir yöntem. Şimdiki yöntemde 25 ve 587 portlarını birlikte kullanıyoruz. O nedenle ” Also listen on alternate port ” yani ikinci olarak bu portu da kullan anlamına gelen seçeneği aktif ederek düzenliyoruz. Aşağıdaki görselde nasıl olduğunu resimli olarak gösterdim arkadaşlar. General sekmesinde ve outbound sekmesinde ne ler yapacağınız için bu makalede daha önce anlatmıştım.

mail-enable-mail-alamama-sorunun-cozumu1

mail-enable-mail-alamama-sorunun-cozumu2

 

Daha sonrasında SMTP sunucunuzu Stop ve Ardından Start komutları ile yeniden başlatıyorsunuz. SMTP üzerine tıklayıp özellikler diyerek ayarları görüntülemiştiniz. Aynı şekilde üzerine sağ tıklayıp STOP diyerek durdurun. Ve sonra yine START diyerek yeniden başlatın. Bu ilemin ardından, Plesk panel in veritabanında yer alan mailebable a ait tabloların ve mail ayarlarının güncellenmesi gerekiyor. Fix komutu çalıştırarak bu güncellemeyi gerçekleştiriyoruz. Başlat Çalıştır da CMD yazaran konsolu açıyoruz. Ve aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

cd %plesk_bin%

mchk –all –fix=all     ( – işareti 2 adet olacak yan yana 2 tire kullanın.. WordPress sayfada tek gösteriyor. Bilginize )

Bu komutları uyguladığınızda işlem yaklaşık 2 dakika kadar bir sürede tamamlanıyor. Bazen daha da kısa sürebiliyor. İşlem sonunda tıpkı aşağıdaki gibi bir ekran ile karşı karşıya kalacaksınız. İşlemin tamamlanması ardında komut satırı görseldeki gibi boşa düşecektir. Sonrasında pencereyi kapatabilirsiniz. Mail alma sorununuz giderilmiş olacaktır.

Bu sorun için alabileceğiniz muhtemel hatalar :

Remote SMTP Server Returned: 550 Requested action not taken: mailbox unavailable or not local

This is an automatically generated Delivery Status Notification.   Delivery to the following recipients failed.

Delivery to the following recipients failed.

Linux de çözüm için Postfix mail server seçeneğini Qmail mailserver seçeneği ile değiştirin. Sorununuz çözülecektir.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı

*