Plesk Panel SSL kurulumu ve CSR Kodu oluşturulması

Plesk Panelde SSL kurulumu nasıl yapılır ?

Plesk SSL

Plesk SSL

Plesk Panel’de SSL kurulumu konusu, mantık olarak Cpanel SSL kurulumu ‘ndan farklı değildir.  Hani şu https ön eki ile açılan sitelerden bahsediyorum. O siteler SSL sertifikaları sayesinde, web sitesinde yapılan tüm işlemleri şifreler ve güvenli hale getirir. Örnek olarak zedteknoloji ‘nin web sayfasına bakabilirsiniz. https ön eki ile açılan SSL sertifikası sahibi bir sitedir. Evet gelelim SSL kurulumuna.

SSL işlemleri için ihtiyacınız olacak olan hususlar:

  • SSL sertifikasını aldığınız sitenize ait olan bir IP adresi
  • admin@ssl-alinacak-site.com şeklinde bir E-posta hesabı
  • Plesk panelde SSL alacağınız domaine ait CSR kodunuz
  • admin@ssl-alinacak-site.com adresinize gelen onay linki.

Plesk Panelde CSR kodu oluşturma :
Arkadaşlar. Öncelikle SSL sertifikanızı hemen alacağınızı ve aktif edeceğinizi düşünmeyin. SSL sertifikaları bir onay sürecinden geçmektedir. SSL sertifikanızın; sunucunuz ve ardından web sitesine ait dosyalarınız ile bağlantı kurabilmesi için bazı özel ayarlara ihtiyacı vardır. Onay süresince SSL sertifikanızı size satan firmanın sizden istediği bir  CSR kodu olacaktır. Plesk Panele giriş yaptıktan sonra, domaine ait olan hosting hesabına giriş yapınız. Yönetici yetikiniz yok ise, direk hosting hesabına da giriş yapabilirsiniz. Plesk panelde SSL Certificates ( SSL Sertifikaları ) bölümüne giriyorsunuz. Aşağıdaki görselde girecek olduğunuz bölüm gösterilmiştir.

Plesk SSL Kurulumu

Plesk SSL Kurulumu

SSL Sertifikaları bölümünde Add SSL Certificate butonuna tıklıyorsunuz. Orada yer alan Certificate name kısmına site adresinizi başında www olmadan yazıyorsunuz. Bits 2048 seçiyorsunuz.  Country ve State Bölümlerini Turkey olarak dolduruyorsunuz. Location (City) kısmına şehrinizi yazıyorsunuz. Domain name kısmına başında www olacak şekilde domain adresinizi yazıyorsunuz. E-mail kısmına yukarıda bahsettiğim gibi admin@ssl-alinacak-site.com şeklinde dolduracaksınız. Aşağıdaki görselde tüm bunları görebilrisiniz.

Plesk Panel SSL kurulumu

Plesk Panel SSL kurulumu

Request butonuna bastığınızda SSL sertifikası almanıza yarayacak olan CSR kodunuz için aşağıdaki görselde görünen sayfaya ulaşacaksınız. Kırmızı çerçeve ile gösterdiğim sitenizin üzerine tıklıyorsunuz ve sayfanın en altına kadar iniyorsunuz. Orada CSR kodunuzu ve Private Key kodunuzu göreceksiniz. SSL siparişini vermiş olduğunuz firmaya bu bilgileri ulaştırıyorsunuz. Ardından admin@ssl-alinacak-site.com mail adresinize gün içerisinde ve ya ertesi gün, onaylama işlemini yürüteceğiniz bir link gelecektir. Bu linke tıklayarak onaylama işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

Plesk SSL Sertifikası Kurulumu

Plesk SSL Sertifikası Kurulumu

Tüm bu işlemlerin ardından, SSL sertifikanız onaylandıktan sonra, tarafınıza SSL siparişini geçtiğiniz firma tarafından SSL sertifika dosyanız verilecektir. Bu dosya size ulaştığı süre zarfında, CSR kodunu az önce görüntülediğiniz sayfa içerisinde yer alan gözat butonu yardımı ile dosyanızı yüklüyorsunuz. Dosyalarınız crt uzantılıdır. birisi domain.crt diğeri ise domain_ca.crt şeklindedir. Siz uygun olacak şekilde belirtilen alana yüklemeyi yapacaksınız. Dosya yükleme sırasında SSL sertifikanız CSR ve Private Key kısımları ile uyum gösterecek ve Sunucu SSL listesine eklenecektir. Eklendiğini sayfanın en altında bulunan listeden görebilirsiniz. Daha sonrasında, hosting ayarları sayfanıza girerek, daha önce belirtmiş olduğum gibi bu siteye özel IP adresinizi seçmeniz gerekiyor. Aşağıdaki görselde bunu nasıl yapacağınızı gösterdim.

Plesk SSL Kurulumu

Plesk SSL Kurulumu

Evet orda gördüğünüz gibi Default Certificate ( Administrator’s Repository ) olarak görünüyor. Yani admin in belirlediği şekli ile ayarlanmış olduğundan bahsediyor. Bu ayarı bizim değiştirmemiz gerekiyor. O nedenle sol menüden Settings kısmından IP Addresses bölümüne girmeniz gerekiyor.

Plesk SSL kurulumu

Plesk SSL kurulumu

IP address kısmına girdiğinizde, paylaşımlı ve paylaşımsız olan IP adresleri listelenecektir. Üzerinde el işareti olanlar paylaşımlıdır. Yani başka sitelerinizde bu IP adresini kullanır. Üzerinde sarı renkte kral tacı simgesi bulunan IP adresi ise paylaşımsızdır. Yani yalnızca SSL sahibi olan siteye ait olacak olan IP adresinizdir yani. Siz bu IP adresi üzerine tıklıyorsunuz. Ve aşağıdaki görselde yer alan sayfa ile karşılacaksınız. Ve aşağıdaki görseldeki şekli ile, SSL Certificate bölümüne SSL sertifikası yüklenmiş olan sitenizi seçiyorsunuz. Default domain kısmı için ise yine SSL sertifikası kurulu olan domaini seçeceksiniz.

Plesk SSL Kurulumu

Plesk SSL Kurulumu

Plesk SSL kurulumu

Plesk SSL kurulumu

Sonrasında sunucuda yapmamız gereken son işleme geldik. Soldaki Home butonuna basıyoruz. Ve ardındna Service Management sekmesine tıklıyoruz. Bu sekme ile giriş yaptığınız alanda SSL sertifikanızı yöneten servisin yeniden başlatılması gerekiyor. Aşağıdaki 2 görselde bu detaylar gösterilmiştir. Plesk panelin IIS servisinide yeniden başlatmanızı öneririm.

Plesk SSL Kurulumu

Plesk SSL Kurulumu

Plesk SSL kurulumu

Plesk SSL kurulumu

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

7 Yorum Yapıldı

*