Plesk Panelde Sub Domain silinmiyor? Nasıl Çözebilirim ?

Plesk Suspend Sorunu

Plesk Suspend Sorunu

Evet arkadaşlar çözümü son derece basit. Plesk panelde subdomain silememe sorunu genelde işletim sistemi windows server 2003 olan sunucularda rastlanılan bir sorundur. Sorun çözümü gayet basittir. Çoğu kişinin başına gelen sub domain silememe sorununa bulunan çözüm şu şekildedir. Tabi burada kesinlikle belirtmeliyim ki subdomain silme işlemi uzak masaüstü bağlantısı ile yapılacağı için sunucuya bağlanabilmeniz, yani Yönetici ( Administrator ) olmanız gerekmektedir. Eğer şayet siz bunu yapamıyor iseniz, bağlı bulunduğunuz ve sunucu hizmeti aldığınız kişi veya kişiler ile görüşerek sorunu çözebilirsiniz.

plesk

Uzak masaüstü bağlantısı yapmak için Başlat > Çalıştır sekmesine mstsc yazarak uzak masaüstü bağlantı panelini açıyoruz. Bu kısımda bizden sunucu IP numarası isteyecektir. Bu kısımları kısa geçiyorum. Sunucuya bağlandığınızı var sayarak makaleme devam ediyorum. Sunucuda iken Başlat > Çalıştır sekmesine CMD yazıyoruz ve konsolu yani MSDOS penceresini açıyoruz.

İlk komutumuz bizi bin klasörüne görütecek olan komut. Yani konsol satırına cd %plesk_bin% yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ardından bir sonraki komutumuz ise;

 mchk  – – domain – – domain-name=domainadi.com

yazarak ayarları sıfırlamış oluyoruz. Artık plesk panele girip subdomaini silebilirsiniz. Bakın komutların hiç birinde subdomain adı yazılmadı. Sizde yalnızca belirtildiği gibi sub domainin bağlı bulunduğu domain adınızı yazınız. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

5 Yorum Yapıldı
 • K.Kara dedi ki:

  Merhaba Anlatım cok güzel emeginize saglık fakat söylediklerinizi uyguladım problem ortadan kalkmadı yardımcı olabilirmisiniz aytaç bey

  mchk –domain –domain-name=alanadi.com

  gibimi olacak son komut yoksa

  başka şekildemi yani domain yazan yerler domain olarakmı kalacak sadece son kısımamı yazılacak alan adı

  • Aytaç Engin dedi ki:

   alanadi.com yazan kısma kendi alan adınızı yazacaksınız. Uygulamayı doğru yaparsanız sorun ortadan kalkar..

 • davetiye dedi ki:

  güzel anlatım çok teşekkürler

 • serdar dedi ki:

  merhabalar

  söylediginizi yaptım olmadı msn yardımcı olursanız sevinirim


*