Pritzker Ödülü Sahiplerini Buldu – Başarı dördüncü kez yine Japon Mimarların

Ryue Nishizawa - Kazuyo Sejima

Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa (SANAA) adlı 2 japon mimar , son yıllarda kendilerinden söz ettirdikleri bir çok proje ile ünlenmiş durumda idiler. Geçen aylarda tamamlanmış olan, Rolex Learning Center yine bu 2 mimarın ellerinden çıkmıştı. Ryue Nishizawa ( SANAA), Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda, İsviçre, İspanya ve Amerika Birleşik Devletler olmak üzere dünya da bir çok projeye imza atmış olan mimar,  Nagano Japonya’daki O-Museum, Almere Hollanda’daki Stadstheater Almere “De Kunstlinie”, Kanazawa Japonya’daki 21. Yüzyıl Çağdaş Sanat Müzesi, Toledo ABD’deki Toledo Müzesi Cam Sanat Pavyonu, Essen Almanya’daki Zollverein School ve New York’taki New Museum mimarın eserleri arasında yer alıyor.  Ayrıca, Ryue Nishizawa ( SANAA) için, 2010 yılı altın yılı olarak da sayılabilir.

Kazuyo Sejima, ödülü kazandıklarını öğrendiğinde çok şaşırmış ve şu sözleri sarfetmiş.

Ben böyle bir ödül kazandığım için çok heyecanlıyım.  Pritzker (Hyatt) Vakfı yetkililerine, jüride yer alan üyelere, işverenlere ve diğer kişilere çok teşekkür ediyorum. Bu ödül sayesinde işime daha iyi motive olacağım ve daha iyi işler çıkartacağım.

Ardından ortaklardan diğeri, yani Ryue Nishizawa da şu şekilde konuştu.

Bu ödülü büyük bir alçakgönüllük ile alıyorum. Bu ödülü aldığım için çok guruluyum ve çok şaşırdım. Bu ödülü, bize cesaret versin diye ve çabalarımızı gördükleri için verdiklerini anlayabiliyorum. Bu bilinçle bu ödülü kabul ediyorum. Bu ödül sayesinde dinamik bir yapı kazandım. Böyle birşeyi daha önce hiç yaşamamış ve hissetmemiştim.

Hyatt Vakfı başkanı Thomas J. Pritzker şu sözleri ile konuşmasını bitirdi.

Bu ödül ile birlikte üçüncü kez, Pritzker ödülü iki kişiye birden veriliyor. 1988 yılında Oscar Niemeyer ile Gordon Bunshaft, 2001 yılında Jacques Herzog ile Pierre de Meuron Pritzker ödülüne laik olmuşlardı . Tüm bunların dılşında, Pritzker ödülünü 3 kez Japonyalı mimarlara verilmiştik. Bu mimarlar; 1987 yılında Kenzo Tange, 1993 yılında Fumihiko Maki ve 1995 yılında Tadao Ando idi. 4 cü kez bu ödülü bir Japon mimar alıyor.

Ödül bu yıl 17 Mayıs 2010 ‘da New York’taki Ellis Adası’nda  büyük bir törenle, Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa ‘ya verilecek. Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa, 100.000 Dolar para ödülüne ve bronz madalyaya sahip olacak. Ödül her sene farklı bir kentte veriliyor. 2006 senesinde Paulo Mendes da Rocha’ya ödül İstanbul’da verilmişti.

Son 10 yılın ödül listesi :

2009 Peter Zumthor, İsviçre
2008 Jean Nouvel, Fransa
2007 Richard Rogers, Birleşik Krallık
2006 Paulo Mendes da Rocha, Brezilya
2005 Thom Mayne, Amerika
2004 Zaha Hadid, İngiltere
2003 Jørn Utzon, Danimarka
2002 Glenn Murcutt, Avustrulya
2001 Jacques Herzog and Pierre de Meuron, İsviçre
2000 Rem Koolhaas, Hollanda

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*