Renklerin isimleri nereden geliyor ? Hiç düşündünüz mü ?

bordoBordo kelimesi, Fransa’nın bir şehri olan “Bordeaux” den dilimize geçti. Burada üretilen şarabın renginden ötürü kullanılmaya başlandı. Bordo, kırmızının koyu tonlarındandır.

Bordo renginin hex değeri “#800000”, RGB değeri “128, 0, 0”, ve CMYK değeri “0, 100, 100, 50” dır. Tasarıma konu olan bir çok alanda bordo rengi kullanılır. Esasen Joker bir renktir diyebiliriz.

maviMavi sözcüğü, Arapça Ma’i kelimesinden türedi. “Ma” Arapça’da su anlamındadır. Ma’i ise suya ait, sudan gelen demek. Eski Türkçe’de ise “çakır” ve “gök” sözcükleri mavi anlamını karşılamakta olup, günümüzde de yine mavinin tonlarını ifade etmek için kullanılır. Mavi, 3 ana renkten biri. Genellikle 440-490 nm arasındaki dalga boyları mavi kabul edilir. RGB renk düzeninin üç ana renginden en kısa dalgaboylu olanıdır. HSV renklendirmesine göre karşıt rengi sarıdır. RYB renklendirmesine göre ise karşıt rengi turuncudur.

beyazBeyaz ise; Arapça’da byd kökünden gelen bayad sözcüğü beyaz isim verir. “Beyazlık, beyaz olma” anlamlarında ve Arapça’da aynı kökten türeyen bayda kelimesi ise yumurta anlamına gelir. Ak kelimesi ise Türkçe bir sözcük olup, Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip. Adalet, doğruluk, temizlik ve cennetle ilişkilendirilir. Ak (veya beyaz), görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan akromatik bir renktir. Beyaz ışık, kırmızı, yeşil ve mavi ışıkların karıştırılması ile oluşturulabilir. Eski zamanlarda, beyazın ışıkta oluşan doğal bir renk olduğu kabul görürdü, ancak Newton, bunun aksine beyaz kavramının tüm bütün renklerin birleşimi olacağını kanıtladı.

siyahSiyah, Farsça bir sözcük olup, kara anlamındadır. Bu sözcüğün de yine Sanskritçe’de “koyu renk, esmer” anlamlarına gelen syama kelimesinden evrildiği düşünülüyor. Siyah ya da kara, bir renktir. Işığı yansıtmak yerine emen pigmentler siyah gözükür. Renkler pigmentlerin yansıttığı ışığın dalga boylarına bağlı olarak oluşurlar. Ortamda hiç ışık bulunmadığında hiçbir ışık yansıtılamadığı için her şey siyah görünür. Pratikte renk olarak kabul edilir.

Renkler pigmentlerin yansıttığı ışığın dalga boylarına bağlı olarak oluşurlar. Ortamda hiç ışık bulunmadığında hiçbir ışık yansıtılamadığı için her şey siyah görünür, başka bir deyişle hiçbir şey görünmez. Siyah renginin hex değeri “#000000”, RGB değeri “0, 0, 0”, ve CMYK değeri “0, 0, 0, 100” dür.

yesilYeşil kelimesi Türkçe bir sözcük olup, “taze ve diri” anlamlarına gelen yaş kelimesinden türer. “Taze bitki rengi” anlamına gelen yaşıl sözcüğü, daha sonra değişerek yeşil olur. Yeşil renk elektromanyetik tayf’ın insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Turuncu ve mor ile birlikte ara renklerden biridir. Dalgaboyu 550 nanometre kadardır. Bitkilerin yaprakları klorofil maddesi yüzünden yeşildir. Yeşil renk, çevreci hareketler tarafından da kullanılmaktadır. Yeşil renginin hex değeri “#00FF00”, RGB değeri “0, 255, 0”, ve CMYK değeri “100, 0, 100, 0” dır.

pembePembe Dilimize Farsça’dan geçmiş olup, pamuk anlamına gelir. Farsça pamuk, pamuk çiçeği anlamındaki “penbe” ünsüz benzeşmesiyle (n-m değişimi) pembe biçimini almıştır. Pembe, kırmızı ve beyaz renklerin karıştırılmasından oluşan bir renktir. Pembe renginin hex değeri “#FFCBDB”, RGB değeri “255, 203, 219” ve CMYK değeri “0, 63, 52, 0” dır. Pembe daha çok feminen anlamlar yüklenen bir renk olarak karşımıza çıkıyor son 100 yıldır. Erkeklere çok hitap etmiyor.

KirmiziKırmızı, dilimize Arapça’dan geçme bir sözcük olup, “Kırmız” adı verilen bir böcek türünden türediği düşünülüyor. Günümüzde koşnil olarak da bilinen bu böcek, kırmızı renkte bir boya verir. Yine kırmızı anlamında kullanılan “al” kelimesi ise Türkçe bir sözcüktür; kutsallık ve yücelikle ilişkilendirilen anlamları da var. Kırmızı, al veya kızıl; parlak gökkuşağının en dışındaki renk. Sarı ve mavi gibi ana renklerden biridir. Güneş içteki gökkuşağındaki kırmızı renk ve gözümüzün açısı 42 derecedir. Elektromanyetik tayf’ın görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ışığın dalgaboyu 630-760 nanometre civarındadır. Kırmızı en düşük frekanslı renktir. Kırmızının altındaki frekanslara kızılötesi, infrared (ya da infraruj) denir.

lacivertLacivert Dilimize, Farsça’da koyu mavi renkli bir taşın adı olan “laciverd” sözcüğünden geçer. Bu kelimenin Sanskritçe racavarta sözcüğünden evrildiği düşünülüyor ve bu dilde “kral payı” anlamına geliyor. Lacivert renk, elektromanyetik tayf’ın insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Mavinin koyu tonlarındandır. Günün, geceye dönüştüğü zamanlarda gökyüzünün rengidir. Lacivert renginin hex değeri “#000080”, RGB değeri “0, 0, 128”, ve CMYK değeri “100, 100, 0, 50” dır.

morMor kelimesinin kökeni için iki ayrı teori var. Birincisi, Farsça’da “demir pası” anlamına gelen “mur” sözcüğünden dilimize geçtiği, ikincisi ise Ermenice’de “böğürtlen veya karadut” anlamına gelen morm kelimesinden türediği. Bana ikinci seçenek daha mantıklı geliyor. Mor, en kısa dalgaboylu, elektromanyetik tayf’da daha çok maviye yakın olan renge verilen isimdir. Mor ara ve soğuk bir renktir. Mor renginin hex değeri “#660099”, RGB değeri “102, 0, 153”, ve CMYK değeri “33,100,0,40” dır.

sariSarı kelimesine yazılı olarak en eski Orhun kitabelerinde rastlanılır. Burada “sarığ” olarak geçen kelime, altın sözcüğünü niteleyen bir sıfat olarak kullanılır. Sarı renk elektromanyetik tayf’ın yeşil ile turuncu arasında yer alan ve insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir.

Dalgaboyu 565-590 nanometre kadardır. Sarı renk uzak mesafelerden görülebilirliği yüksek bir renktir. Bu nedenle bazı ülkelerde taksiler ve okul servisleri sarı renktedir. Sarı renginin hex değeri “#FFFF00”, RGB değeri “255;255;0”, ve CMYK değeri “0;0;100;0” dır.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı

*