Restorasyon- Carta del restauro – Restorasyon Tüzüğü

Carta Del Restauro (Restorasyon Tüzüğü)

Restorasyon Nedir ?

Restorasyon Nedir ?

Anıtın bütün devirlerinin saygı görmesi gereklidir. Stil birliği olmamalıdır ve restorasyon bilgi gerektiren bir iştir. Kesin olan güvenilir bilgiler ile restorasyon yapılmalıdır. Çünkü geriye dönüşü yoktur.

Yapı restorasyon ile sağlamlaştırılmalı ve sürekli olarak bakımı yapılmalıdır. Ancak bu şekilde yapıt geleceğe aktarılır.
Onarılacak yapıda varsayımlar olmamalıdır. Olsa olsa kuralı uygulanmaz. Kesin ve araştılılmış bilgiler ile restorasyon yapılır.
Antik dönemlere ait yapılar kesinlikle kullanılmamalıdır. Yalnızca Anastylosis yapılmalıdır. Yapıtın çağdaş uygarlık ile ilişkisi bitmiştir.
Gereksiz elemanlardan kaçınılmalıdır.
Anıta ve gecikmiş dönemlere verilen önem kadar dış çevresinede aynı hassasiyet ile yaklaşılmalıdır.
Yeni yapılar kütle, renk uslubu ile tarihi kimliği zedelememelidir. Yapılan eklemeler çok yalın olmalıdır. Yeni yapıldığı belli olmalıdır. Ama eklemelerde mümkün olduğunca az olmalıdır. Yeniden kullanım için yapılacak olan eklemeler kendi dönemini sergilemelidir
Strüktür gücünü yitirmiş bir yapı sağlamlaştırılırken modern tekniklerin tümünden yararlanılabilir.
Arkeolojik yapılar in-situ yapılmalıdır. Başka bir yere taşınmadan korunmalıdır.
Yapının restorasyonunun bütün aşamaları düzenli bir şekilde belgelenmelidir.
Bütün restorasyon çalışmaları başlatılmadan önce ve tamamlandıktan sonra anıtlar kurulu tarafından onaylanmalıdır.
Her yıl bir ülkede ( tercihen İtalya) carta del restauro yapılır. Her ülke buna katılmalıdır. Her yıl yapılanlar uluslar arası düzeyde tartışılır ve bir sonuca ulaşılır. Türkiye 1931 yılında bu kuralları kabul ederek imzalamıştır.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*