Samsun Samsun olalı Hala Eski Samsun

Blogumu takip eden arkadaşlar benim zaten Karadenizli olduğumu bilirler. Bir Rizeli olarak, Samsun hakkında bazı eleştirileri bloğumda yazma gereği hissettim. Sonuç olarak bu sayfa bana ait ve burada saygı sınırları içerisinde yazılarımı yazmakta özgürüm. Şu anda Çarşamba bölgesinde yer alan havalimanında bulunuyorum. Elimde IPad ile şaşkınlığımı bu yazıya dökmeye çalışıyorum.

Öncelikle Samsun ‘a ilk defa gelmediğimi belirtmek isterim. Askere gideceğim dönemde Kisa dönem olduğum için Sınava girme sebebi ile Samsunda kisa sürelide olsa bulunmuştum. Samsun adina cok fazla şey göremediğimi belirtmek isterim. Samsun ‘u çevremde duyduğum kadarı ile taniyordum. Daha fazla tanımam zaten mümkün olamazdı. Fakat bugün e baktığımda Samsun’ un yalnızca adının olduğunu görüyorum. Ulu Önder Atatürk ‘ün ayak basarak girişimlerini başlattığı Samsun, gözümde çok farklı şekillenmişti. Samsun ‘un gelişim adına kendine hiç bir ivme katmadığını daha uçaktan indiğimde gördüm. Havalimani oldukca kötü durumda. O kadar büyük is adamları yetiştiren, böyle büyük bir şehirin nasıl oluyorda bu kadar az gelişmiş bir havalimanı oluyor. Anlamış değilim açıkcası. Bu yazıyı okuyacak olan Samsunlu kardeşlerim olacaktır. Sakın ola bana kızmayın. Ben gördüklerimi yazıyorum. Bu denli bir sorun ile karsı karşıya olduğunuzu siz benden daha iyi biliyorsunuzdur.

Sahil kısımlarının dışında, oturup tat alacağınız güzel yerler bulmak ne yazıkki oldukça zor. Kısacası şehir içerisinde insanların sosyalleşeceği yerler şehrin büyüklüğüne nazaran çok az. Bu bölgeyi kalkındırma amaçlı yatırım ve destek veren bir kaç sanayi kuruluşu dışında çok da fazla birşey görmedim. Yatırım yapan kişi de zaten yok denecek kadar az.

Potansiyeli cok ama cok fazla olan ve tarım ile kalkının bu şehire, bu yazıyı okuyacak is adamları için bir fikir edinme adımı olarak görmenizi rica ediyorum. Yoksa Samsun halkı ya da her hangi bir odak ile bir sorunum yok. Bu şehire yakışanın daha fazlası olduguna inanıyorum. Gençleri de daha bilinçli olmaya davet ediyorum. Şehrinize sahip çıkın.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı
 • samsun aslında güzel şehir, bazı yerlerdeki değişimler çok göze batmaz genel olarak. istanbul gibi şehirlerdeki değişimler daha göze çarpar…

 • Asel dedi ki:

  Ben Samsun’da yaşayan (aslen Rizeli) biri olarak yazınızı çok yersizden öte cahilce buluyorum Samsunda yaşayarak gelişimine birebir gözlemleme şansım oldu O açıdan Samsun eski Samsunla alakası yok. Kaldı ki sadece hava alanından böyle bir genelleme ne kadar etik orası da tartışılır tabi.

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Sadece havalimanına değil bu yorumum. Samsun u da gezdim. Yorumum hala geçerli.. Samsunun eski ile ilişkisini eleştirmiyorum ben. Samsunun bugün oluşan durumunu eleştiriyorum. Eleştirime katılmıyor olmanız normal. Ama beni Cahil olarak nitelendirmeniz anormal. Samsun ve Rize dışındaki yerlere muhakkak uğrayın.


*