Sapphire of İstanbul – İstanbul Safiri

Sapphire Of Istanbul

Ağutos ayında tamamlanmış ve  Avrupanın en yüksek ve Türkiye’nin ilk ekolojik gökdeleni olan İstanbul Sapphire, 30 metre yükseklikte havuza girilebilen, 163 metre yükseklikte golf oynanabilen ve insanların içerisinde hem yaşayabildiği hemde ofislerini kurabildikleri bir yaşam merkezi haline getirildi. Türkiyenin en uzun ikinci binası olan Safir, 56 kat zemin üstü, 10 kat zemin altı ve 261 metrelik bir yüksekliğe sahip. Asyadan avrupaya gölgesi yansıyan ilk gökdelen olma özelliği ile dünyada tek olma özelliği taşıyor. Safir, açık havada Uludağ ı görebilen Türkiye’nin tek yapısıdır. Binayı inşaa eden kuruluş olan Kiler Holding, Tabanlıoğlu mimarisi ile binayı inşaa ettirdi ve 90.000 M3 beton kullanıldı. ( 110 metre karelik 2900 daire yapılacak kadar beton ). Binanın tüm mekanik sisteminde 168 km. boru kullanıldı.

İstanbul Sapphire Panoramik Gece Fotoğrafı

Bu binanın en önemli özelliklerinden birisi, dış ortamdaki havayı özel çift kat cam kabuğu ile içeriye alabilmesidir. Dış cephesi sayesinde, şehrin negatif yükünü götüren ve gürültüye engel olan bir yapıya sahip. Binanın en önemli özellikleri cephesinde toplanmış durumda. Cephesi sayesinde güneş ışınlarını kırarak, mor ötesi zararlı ışınların bina içerisine girmesi engelenebiliyor.  Bu kontroller, özel bir bilgisayarlı sistem ile sürekli olarak test edilmekte ve mevsimlere göre düzenlenmektedir.

İstanbul Safir 2010

Safir’de rezidans fiyatları 1 milyon dolardan başlıyor ve 7.5 milyon dolara kadar çıkabiliyor. 22 farklı tipte 174 rezidans’a sahip olan safir in alıcılarının % 15 i yabancı. Rezidanslar 120m2 ile 550 m2 arasında değişiyor. Proje başında 550 bin dolar ile 4.5 milyon dolar arasında değişen Rezidans ların bugünkü fiyatları 1 milyon dolar ile 7.5 milyon dolar arasında değişiyor. Kiler holding Bu yapının % 60 ını kendi kaynakları ile % 40 ını ise rezidans satışlarından karşıladı.

İstanbul Safir 2010

Yüzyıllardır dünyanın en gözde şehirlerinden biri olan İstanbulda; Levent semtinde inşaa edilen bu yapı, tüm ana arterlerin ve köprülerin ayrıca alışveriş merkezlerinin kesiştiği bir noktada yer alması, yapının çok gözde olmasını sağlıyor. Bu yapıyı olumsuz etkileyen şehir trafiğine nasıl bir çözüm bulunacağı ise hala cevaplanmayan sorular arasında. Büyükdere caddesi gibi dünyanın göz önünde bulunan bir sahanın trafiğe acilen çözüm bulması en beklenen işlerden birisi olsa gerek. Projenin mimarı için tıklayınız.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı

*