Shell Villa – Kabuk Villa – Kotaro Ide / ARTechnic

Shell Villa- Kabuk Villa

Ormanın içerisinde terkedilmiş bir uzay aracını andıran bir havası olan bu yapı tek katlı inşaa edilmiş. Mekanları duvar boşlukları ile birbirinden ayrılan bu yapıda, mekanlar çok estetik özelliğe sahip mobilyalar ile donatılmış. En dikkat çeken mobilyası ise, ” Gyrofocus “ adını taşıyan 2009 Yılında “Dünyanın En Güzel Objesi” ödülünü almış şöminesi.
Orman içerisinde ormanın bir parçası olmadığı hissettiren bu yapı, şekli itibari ile bir kabuk motifi sergiliyor. Sarmal bir şekilde oluşturulan yapının, büyük açıklıkları cam ile kapatılmış ve ferah mekanlar oluşturulmuş. Yapı konsept olarak gücünü doğadan alıyor ve bi sığınak havası yaratıyor. Yapı güven verici özellikleri ile ön planda görünüyor. Yapının tüm mekanik ve elektrik sistemi 3 düğme ile yönetiliyor.

Shell Villa - Kabuk Villa - Japonya

Yapıdaki güvenlik sistemleri üst düzeyde. Örnek verecek olursak, yapıda biyometri havuzu ile tarama özeliği mevcuttur. Bu tarama sayesinde insan stresini azaltma hedeflenmiştir. Yapının ısınma sistemi zeminden yapılmakta ve sıcak hava sistemi ile sağlanmaktadır.  Bölge düşük sıcaklık ve yüksek neme sahip olduğu için ısınma sistemi bu yönde geliştirilmiş. Bu yapı vahşi doğanın içerisinde çok korunaklı bir yapı olarak göze çarpıyor. Doğa ile insan arasında bir sınır görevi gören bu yapı, esasen büyük bir japon erdemini simgeliyor.  ” İnsan yaşamı ile doğa arasında belirsiz bir sınır bırakmak “ erdemi bilenen bir Japon erdemidir. Bir çok yapıda olduğu gibi bu yapıda da doğa ile bir bütünleşme sağlanmaya çalışılmış. Modern çağda hiç bir yapının doğadan ayrı ve doğaya aykırı olması beklenemez.

Yapının etrafındaki ağaçlar zamanla yapıyı kaplamaya başlayacak ve birer peyzaj elemanı olarak görev yapmaya başlayacaklar bile.  Villada mekansal olarak konfor ve estetik en üst düzeyde tutulmuş ve insanı doğa ile iç içe bırakacak bir yapıda tasarlanmıştır.

Proje Bilgileri:

Proje Adı:  Shell Villa – Kabuk Villa
Mimarları: Kotaro Ide / ARTechnic architects
Assistants : Moriyuki Fujihara, Ruri Mitsuyasu,Takashi Mototani, Kenyu Fujii
Özelleştirilmiş metal işleri: Manami Ide (Tasarımcı)
Yapı mühendisi: Naomi Kitayama / NAO
İş veren: Mr.Kunimoto
Yer: Karuizawa, Kitasaku, Nagano
Kullanım amacı: Müstakil villa
Yapı türü : Betonarme

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı

*