Somalide hangi oyunlar oynanıyor ?

Evet arkadaşlar artık bu konu hakkında yazı yazmanın zamanı geldide geçiyor diye düşünüyorum. Madem müslümanız ve madem aynı dine mensubuz, bende buradan elimden geldiğince insanları aydınlatmaya çalışacağım. Somalide nelerin yaşandığını, açlık çeken onca insana Türkiye ‘nin nasıl bir politika ya da davranış sergilediğini ve birleşmiş milletlerin nasıl bir oyun içerisinde olduğunu anlatmak istiyorum sizlere.

Somali nerededir ? Somali hakkında bilgiler

Somali Bayrağı

Somali Bayrağı

Somali Afrikanın en doğu ucunda konumlanmıştır ve bir Cumhuriyetdir. Muson rüzgarları ve düzensiz yağış iklimi nedeni ile sürekli olarak kuraklığın yaşandığı bir bölgedir.Afrika yarım adasına yakın bir yerdedir. Suyun insan için ne kadar önemli bir nimet olduğunu insanlara hissettirebilecek bir ülkedir Somali. Somali yönetimini anlatmak gerekir ise, Mohamed Siad Barre 1969 yılında iktidarı ele geçirdi ve Somali Demokratik Cumhuriyeti’ni kurdu. Fakat 1991 yılında hükümet çöktü. Bugün yönetimde bulunanların ülkeyi nasıl yönettiği de zaten aşikar.

Somalide ne gibi oyunlar oynanıyor ? Neden bu ülke de insanlar açlıktan ölüyor ?
Somali bir çok yer altı kaynağına sahip. Bunlar; uranyum, demir, kalay, bakır, cips, boksit ve doğal gaz yatakları olarak göze çarpıyor. Benim gibi biraz araştırır iseniz ne denli önemli madenlere sahip olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, Arap yarımadası bildiğiniz üzere petrol kaynakları açısından oldukça zengin. Zaten oldum olsası o arap yarım adasını yöneten yöneticilerden nefret etmişimdir. Batının köpeği olmuşlardır. Şu anda Somalide yaşananan dırama karşı hiç bir girişimde de bulunmamışlardır. Neyse Somali ile Arap yarım adasının bağlantısını anlatmaya devam ediyorum. Arap yarım adasına yakın olması sebebi ile, Somalide petrol açısından zengin yer al altı kaynaklarına sahiptir. Kuzeyde Puntland eyaletinde yaklaşık 5-10 milyar varillik petrol rezervi saptanması sonucu Somali Petrol Şirketi kurulmuştur. Somaliyi gözüne kestiren birleşmiş milletler ve diğer güçlü devletlerin neyi amaçladıklarını görmemek için aptal olmak gerekiyor. Bu halk müslüman ! Ve müslümanlar Hristiyanlar için çok da önemli varlıklar değiller. Fikir belli ! Zikir belli ! Orda yaşayanların hayat kalitesinin düşmesi, insanları göçe zorluyor. Göçe zorlanan bu ülke, göç sayesinde boş kalacak ve bazı güçler doğal yer altı kaynaklarına sahip olacaklar. Afedersiniz ama bu kadar basit görünen bu planda, o kadar insan ölüyor. Hala bunları göremiyor musunuz? Biraz düşünmek lazım.

Türkiyede açlar var ! Önce onlara bakmak lazım. Ne Somalisi ?

Somali Çocuğu
Somalide
Batıda Çocuk
Batıda

Türkiyede de açlar var diyenlere… Yazıklar olsun size diyorum! Türkiyede açlıktan ölen 1 kişi duymadım ben. Somali ile Türkiye karşılaştırlabilir mi hiç ? 1 giydiğini 1 daha giymeyen insanlar var Türkiyede. Somalide, pet şişeden ( oda bulurlarsa ) ve bir ipden oluşan ayakkabılar gördünüz mü ? Hayvanın dışkısını yiyen insanlar gördünüz mü ? 1 dilim ekmek için birbirini öldüren insanlar gördünüz mü ? 1 yudum su içemediği için ölen 4 – 5 yaşında çocuklar gördünüz mü? Kaburgalarını tek tek elinize alabileceğiniz bir vucuda sarıldınız mı ? Ramazan  ayındayız 16 saat susuz kalıyoruz dayanamıyoruz. 3 aydır su içmeyip ölen insanları gördünüz mü ? Sanırım görmediniz ve bu yüzden Türkiyedeki açları düşünüyorsunuz. Türkiyede açlıktan kimse ölmüyor merak etmeyin. Gereksiz saçma fikirlerden kurtulun. Hala aynı fikirde isen! Şu anda okuduğun bu sayfayı kapat. Ve bir daha benim blog sayfama girme !

Birleşmiş Milletler Somali için nasıl bir girişimde bulundu ?
Ahh birleşmiş milletler ah !!! Senin bu oyunların kime ? Umarım o karar alan godomanlar, cehennemin en şehvetli yerinde yanarlar. Onca insanın kul hakkı ile boğulurlar. Yılalrdır aynı oyunlar ! Yıllardır aynı yalanlar ! Aşağıda verdiğim videoyu dikkatlice izleyin diyorum. Birleşmiş mileltler yardım mı yapıyor, yoksa yapıyor gibi mi görünüyor ?

Get the Flash Player to see this content.

Türkiye Somali’ de yaşananlar için neler yapıyor?  Neler yapacak ?
23 Ağustos 2011 tarihi itibari ile; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Somali’ye yardım kampanyasında toplam 311 milyon 277 bin lira biriktiğini bildirdi. Toplamda bu paranın; 61,5 milyon lirasının Başbakanlık AFAD, 118,5 milyon lirasının Diyanet İşleri Başkanlığı (Diyanet Vakfının topladığı 43,5 milyon lira dahil), 131 milyon 277 bin lirasının ise diğer kampanyalarda toplandığı bildirdi.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*