Sosyal Medya Reklamcılığı ile Hedef Kitlenizi Hızlı Şekilde Büyütün

Sosyal Medya ‘nın gücü günümüzde tartışılmaz boyutlara geldi. Özellikle facebook bu işin en önde gelen platformlarından birisi. Bir olayın dakikalar içerisinde tüm Türkiye geneline nasıl yayıldığına her gün yakınen şahit olanlardanım. Esasen işimde bu zaten. Bir içeriği dakikalar içerisinde Türkiye ‘nin dört bir tarafındaki insanlara yayabilmek. Bu olaya bizler sosyal medya reklamcılığı olarak bir isim veriyoruz. Sahip olduğum populer facebook sayfalarında yazmış olduğum anlık durum yazılarını ile anında 15 milyona yakın kişiye ulaşması için adım atıyorum. Bu konuda; kurumsal firmalara iş yaparak, para kazanıyor ve iş yaptığım kişilere para kazandırıyorum. Bu facebook sayfalarının her hangi birinde sizinde beğenileriniz olabilir. Facebook sayfalarını buradan tabiki açıklayacak değilim. O kısım yalnızca bana özel olan bir kısım. Onun dışında internet ve arama optimizasyonu konusunda da ne kadar uzman olduğumu buradaki linke tıklayacak olur iseniz görebilirsiniz.

Facebook Reklam

Facebook Reklam

Reklamlarınızı nasıl yayınlanıyorum ?

Örnek verecek olur isem, bir ürününüz var ve bu ürün bir kadın parfümü. Ürünün indirim kampanyası var ve siz bunu insanlara duyurmak istiyorsunuz. Bu duyuruyu özellilke kadın olan facebook kullanıcılarına duyurmak istiyorsunuz. Haklısınızda. Erkeklerin kadın parfümü ile bir ilgisi ne yazıkki olamıyor. Bende size, çoğunluğu kadın olan özel platformları sunuyorum. Bu platformlarda reklamınızı yapıyor ve web sitenize ya da iletişim kurulacak hangi alanınız var ise üyelerin bir şekilde size ulaşmasını sağlıyorum. Bu işlemi saat bazında yapıyor ve süre bitiminde yazıyı kaldırıyorum. Saat bazında değilde sürekli reklam istiyor iseniz durum değişiyor. Sürekli yayında olacak olan ürün yazıları ise daha farklı bir fiyatlandırma ile size sunuluyor. Bu tür reklam girişimlerinde % 95 geri dönüşüm sağlanıyor. İşlem yapılmadan önce hitap edilecek kitlenin sayısı ve cinsiyet seçimlerini % lik cinsten istatistiksel olarak size sunuyurum. Herşey gayet profesyonel ve geri dönüşümü oldukça güçlü bir şekilde ilerliyor.

Reklam ücretleri nedir ? Reklam türleri nedir ?

1) Saat bazlı ürün reklamı türü: Günün en yoğun saatleri, daha az yoğun olan saatlerine göre daha yüksek fiyat ile size sunulur. Genellikle en yoğun ve aktif kullanıcı haraketleri; istatistikleri göz önüne alarak, 17:00 ile 23:00 arasında oluşmaktadır. Bu kapsamda, yayınlayacağınız içeriğe ait saat ücretleri aşağıda sıralanmaktadır.

17:00
ile 23:00 arasında yayınlanacak olan içeriğiniz için 1 saatlik yayın ücreti 250 TL ‘dir.
17:00 öncesi yayınlanacak olan içeriğiniz için içinde 1 saatlik yayın ücreti 125 TL ‘dir.
23:00 ve sonrası yayınalancak olan içeriğiniz için 1 saatlik yayın ücreti 75 TL ‘dir.

2) Web sitenize ait içerik için ( Makale, Video, Köşe Yazısı, Şiir v.b.) reklamı türü:  Web sayfasına ait bir içerik yazınız ya da videonuz var ise 1 link ücreti 1 dakika için 10 TL dir. Genellikle dizi ve film siteleri bu yöntemi tercih etmektedirler. Kısa sürede yayınladıkları dizi ve filmleri sosyal medyada yayma amacını taşırlar. Bazı akademisyenlerin makaleleride dönem dönem bu yöntem ile sosyal medyada yayılabilmektedir. Bir yazarın köşe yazısı da buna örnek verilebilir.

3) Sürekli yayınlanacak ürün reklam türü: Ürün reklamınız ve bilgileri, ilgili facebook sayfasının sol menüsünde html sayfa içeriği ile linklenir. Eklenecek ürününüze ait reklam bedelini, sayfanın üye sayısı belirlemektedir. Örnek verecek olur isem, 250 bin üyesi olan bir facebook sayfasında HTML içerik bir reklamınızın sol menüde sabitleştirilmesi işlemi 250/2=125 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Bu hesaba göre haftalık reklam ücretiniz 125 TL olacaktır. Bu hesaplamalar belli istatistiklerin zamanla tecrübe kazandırması ile oluşmuş istatistiklerdir. Geri dönüşümü saat bazlı reklamlar gibi %95 oranında değil, % 50 oranına kadar yükselmektedir. Bu sebeple; uygun fiyata sattığınız bir ürününüz yok ise, bu reklam türünü değil, saat bazlı reklam türünü seçmenizde fayda var.

Referans gösterebileceğim bazı müşterilerim ( Toplam 100 + referans ):
1) Full HD Dizi Film – Dizi ve Film sitesi ( Dönüşüm % 98.4 )
2) HD Dizi Film – Dizi ve Film sitesi ( Dönüşüm % 93.4 )
3) Koliva Müzik Grubu – Konser Duyuruları ( Dönüşüm % 78.3 )
4) Alanadı.com.tr – Web Hosting Firması ( Dönüşüm % 86.8 )
5) Adı Gizli – Holding [Tekstil] ( Dönüşüm % 75,3 )
6) Adı Gizli – İnşaat Şirketi [ Emlak ] (Dönüşüm %35,2 )
7) Adı Gizli – Gıda Sanayi [ FastFood ] ( Dönüşüm % 89.2 )
8) Adı Gizli – İnternet Haber Sitesi ( Dönüşüm % 67.5 )

Evet bu fiyatları verilen saatlerde yayınlanan ürününüz ya da içeriğiniz için kazanacağınız geri dönüşler ödediğiniz mabla yanında esasen çok küçük bir şey ifade edecektir. Prensip meselesi olarak, cinsel içerikli hiç bir ürünün reklamını yapmıyorum. Bu konuda sürekli istekler geliyor. Bu yazıyı okuyan ve bu istekte bulunacak bir kişi iseniz lütfen sayfayı kapatınız ve teklifde bulunmayınız.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*